شنبه ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
کد مطلب : 123250
مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حل مساله حجاب باید توسط زنان انجام شود

مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری رویداد ملی دا با تمرکز بر نگاه ایجابی مساله عفاف و حجاب خبر داد و گفت: در این رویداد دنبال خلق نمونه و مدل در جامعه زنان هستیم، زیرا حل مساله زنان توسط خود آن‌ها صورت می‌گیرد.
به گزارش سیاست روز، عاطفه خادمی در نشست مطبوعاتی عفاف و حجاب که دیروز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاخیر یک ساعتی برگزار شد، با اشاره به اهمیت موضوع عفاف و حجاب گفت: به مناسبت این هفته اقدامات زیادی را در دستور کار خود قرار دادیم، این‌ها اقدامات نمایشی نبود، بلکه اقدامات زیرساختی بود. شاهد بودیم که گاهی خبرها و دستاوردهای آن با هفته حجاب و عفاف مقارن شد، یک اقدام مهم و اساسی تمرکز ویژه بر فرهنگ عمومی کشور و ترویج زیست عفیفانه در بحث موضوع حجاب و عفاف است.
به گفته مشاور اجتماعی وزیر و دبیر ستاد جمعیت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال این است که رویکرد خود را در حجاب و عفاف تبیین کند. اقداماتی در این راستا برنامه‌ریزی شد تا به این وسیله وزارت فرهنگی و ارشاد بتواند تاثیرگذار باشد. مانند اقدامات راهبردی و نمادین که روایتگر رویکرد جدید به موضوع است.وی افزود: در تبیین رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مساله حجاب و عفاف، نگاه ویژه وزارتخانه بر مساله بر روند فعالیت تاثیرگذار است. باورمند به این هستیم که زیست عفیفانه در تاریخ و فرهنگ ایران وجود دارد. رویکرد ایجابی جایی انجام می‌شود که در مواجهه با مساله زنان باید برای تکریم و رشد زنان فعالیت کنیم. در مواجهه با جامعه‌ای که دنیای غرب پیش روی ما می‌گذارد باید قوی عمل کنیم. فضای رسانه بیگانه بر مساله حجاب و عفاف تمرکز دارد و روی این مساله سرمایه‌گذاری می‌کند، این همان آسیب منزلت زنان است.
خادمی با اشاره به اجرای رویداد فرهنگی دا برای ارتباط با جامعه و تاثیرگذاری بر آن توضیح داد: بحث رویداد ملی دا را در دستور کار قرار دادیم، هدف اصلی این رویداد یادآوری ارزش دختران ایرانی است. از ویژگی‌های برجسته رویداد ملی دا تمرکز به نگاه ایجابی مساله و چگونگی تحقق آن است. در این رویداد دنبال خلق نمونه و مدل در جامعه زنان هستیم زیرا حل مساله زنان توسط خود آن‌ها صورت می‌گیرد.
مشاور اجتماعی وزیر با اشاره به ارتباط با جامعه بومی برای برنامه‌ریزی زیست عفیفانه بیان کرد: از زنان خواستیم تا خودشان اعلام کنند چگونه در جامعه ارزشمند می‌شوند، این اهداف مرکزی ما است.
وی با اشاره به اینکه رویداد دا در مشهد برگزار خواهدشد، بیان کرد: در موضوع زنان باید مرکززدایی کنیم. بنابراین رویداد را از مشهد شروع کردیم، این در حالی است که بسترهای قوی در مشهد وجود دارد و سابقه فرهنگی مشهد طولانی است. موضوعیت دارد که این شهر بهترین نماد و نشانه ایران اسلامی را می‌تواند به نمایش بگذارد و پایتخت فرهنگی زنان باشد.
به گفته خادمی «رویداد دا» ۲۸ تا ۳۱ تیر برگزار می‌شود و سه روز کامل زیرساخت‌های لازم برای اجرای ایده‌ها در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. در پایان ۳ روز ۵ ایده به عنوان برگزیده انتخاب می‌شوند و از آن‌ها تا زمانی که به نتیجه برسند، پشتیبانی مالی خواهدشد.
خادمی با تاکید بر اینکه رویداد دا زنجیره ای از اقدامات بعدی را بعد از سه روز اجرایش خواهدداشت، ادامه داد: این رویداد به سمت زیست بوم اختصاصی حرکت خواهدکرد. رویداد دا نمایشی از وجه حکمرانی مردمی و دغدغه دولت است و این تجربه را به نمایش می‌گذاریم. خادمی درباره قیمت بالای اقتصادی و فرهنگی حجاب در جامعه توضیح داد: برای تسهیل عمل حجاب، باید به سمت هم‌افزایی بین دستگاهی برویم. بخشی از این مساله مربوط به تولید می‌شود، اگر با فعال کردن ظرفیت‌های بومی به این مساله نگاه شود، بسیاری از نیازها رفع خواهدشد.
https://siasatrooz.ir/vdcamen6w49nuu1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما