شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۳
کد مطلب : 123614
هشدار کیسینجر به استمرار بحران‌سازی غرب

جنگ آمریکا و چین، جهان را نابود می‌کند

جنگ آمریکا و چین، جهان را نابود می‌کند
وزیر خارجه اسبق آمریکا در گفت‌وگویی بار دیگر ضمن هشدار نسبت به افزایش تنش‌ها بین چین و آمریکا و اشاره به سرعت بالای پیشرفت چین تأکید کرد که جنگ بین این دو کشور منجر به نابودی کل جهان می‌شود.
«هِنری کیسینجر»، وزیر خارجه اسبق آمریکا در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه «سی‌ان‌ان» هشدار داد که افزایش تنش‌ها بین آمریکا و چین منجر به تقابل نظامی خواهد شد که نتیجه آن نابودی جهان است.
کیسینجر در این گفت‌وگو استدلال می‌کند: از نقطه‌نظر تاریخی، گشودگی دروازه‌های آمریکا به روی چین اشتباه نبود. فکر می‌کنم این مدت ۳۰ ساله برای آمریکا مفید هم بود.وی با اشاره به سرعت پیشرفت و توسعه چین گفت: چین بسیار سریع‌تر از تصور همه پیشرفت کرد و شاید پیش از این باید به این مسئله فکر می‌شد، زیرا اکنون چین دومین کشور قدرتمند در جهان است.وزیر خارجه اسبق آمریکا افزود: مسئله بنیادی و مهمی که در این جا بروز می‌کند این است که آمریکا باور دارد که (در صورت جنگ با چین) می‌تواند بر آن پیروز شد و باقی بماند. همین درک و باور ما را به سوی یک تقابل ویژه با چین برد. این موضوع در پایان دولت اوباما یا اوایل دولت ترامپ کاملاً مشهود بود.
وی در ادامه این سوال را مطرح می‌کند: آیا ما باید با تقابل نظامی با چین روبرو شویم یا می‌توانیم تلاش کنیم که از طریق گفت‌وگو و مذاکره با این وضعیت ویژه مقابله کنیم.هنری کیسینجر «این وضعیت ویژه» را این‌گونه تشریح می‌کند: مسئله کاملاً تازه و خاص درباره این وضعیت این است که دو کشور هر کدام به تنهایی می‌توانند جهان را نابود کنند. و اگر این دو به سمت جنگ بروند، جهان وضعیتی خواهد دید به مراتب بدتر از آنچه که پس از جنگ جهانی اول تجربه کرد.کیسنجر در پایان توصیه می‌کند که «فکر می‌کنم وظیفه سیاست خارجی ما و دیگران است که برای کنترل اوضاع باید با هم بحث و گفت‌وگو کنیم». هنری کیسینجر هفته پیش نیز در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال هشدار داده بود که دولت آمریکا بر سر مسائلی که خود ایجاد کرده، در آستانه جنگ با روسیه و چین است.
در این میان همزمان با شدت گرفتن تنش‌ها بین آمریکا و چین، سفیر پکن در واشنگتن درباره گسترش بیش از پیش چین‌هراسی در آمریکا هشدار داد.کین گانگ نوشت: «من درباره سطح اعتماد بین چین و ایالات متحده بشدت نگران هستم تنها به این دلیل ساده که چین به عنوان یک چالش دیده شده و همینطور به این دلیل که "چین‌هراسی" بشدت در ایالات متحده گسترش یافته است».سخن‌گوی وزارت خارجه چین نیز گفت که در نتیجه ۲۰ سال جنگ آمریکا در افغانستان، این کشور به ویرانه تبدیل شده است.
خبر دیگر از واکنش ها در برابر جنگ افروزی‌های غرب آنکه وزیر دفاع روسیه گفت، اقدام جدید کشورهای اتحادیه اروپا علیه شهروندان روس، جلوه روشن دیگری از سیاست‌های نازی‌ها است.شویگو در مراسم اولین کنگره بین‌المللی ضد فاشیسم روسیه گفت: «امروز شاهد جلوه روشن دیگری از سیاست‌های نازی‌ها هستیم، هنگامی که تفکرات روس هراسانه ممانعت از ورود تمام شهروندان روس به کشورهای اتحادیه اروپا، به شکلی فعالانه در ویترین‌های بلند اروپایی تبلیغ می‌شوند». از سوی دیگر شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد که می‌خواهد تا چند روز دیگر صادرات گاز به اروپا را به مدت سه روز قطع کند. در همین حال در ادامه رویکرد تعاملی روسیه برای کمک به رفع بحران غذایی جهان، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد، دو کشتی دیگر حامل غلات بندر «چورنومورسک» اوکراین را ترک کردند و تعداد کل کشتی‌هایی که از بنادر اوکراین واقع در دریای سیاه خارج شدند، به ۲۷ فروند رسید. همچنین معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور در روابط اقتصادی با شرکای خود، دلار و یورو را کنار خواهد گذاشت.
همزمان با تشدید جنگ افروزی غرب ، متخصصان بهداشت انگلیس به دولت این کشور درباره خطر یک بحران انسانی در فصل سرمای پیش رو به دلیل افزایش شدید قیمت انرژی هشدار دادند.منابع خبری با اشاره به افزایش بی رویه تورم در انگلیس در کنار اعتصابات گسترده در این کشور به لندن لقب شهر بحران ها داده اند.وزارت امور خارجه انگلیس مدعی شد که روسیه به‌دلیل جنگ جاری در اوکراین، حق حضور در اجلاس جی۲۰ را ندارد.
https://siasatrooz.ir/vdcezx8zejh8wpi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما