دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۰
کد مطلب : 124059
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد

ایران مصمم برای دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار

ایران مصمم برای دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار مصمم است، اظهار کرد: امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و این امکان هست که در صورتی که طرف مقابل مشخصاً آمریکا اراده سیاسی خود را بروز و ظهور دهد.
«ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران عنوان کرد: در موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها، تلاش‌ها از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی و برخی واسطه‌ها از جمله وزرای خارجه کشورهای همسایه تبادل پیام‌ها برای رسیدن به نقطه توافق در جریان است.
او در ادامه افزود: مجمع عمومی سازمان ملل هم فرصت خوبی برای انجام یک‌سری مذاکرات جانبی بود. گفتگوهای دو و چندجانبه‌ای در آنجا برگزار و از طریق واسطه‌ها هم از طریق انریکه مورا و مقامات عالی برخی کشورها پیام‌هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل شد. کنعانی تأکید کرد: همچنان تأکید می‌کنیم برای دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و به روند گفتگوها پایبند هستیم. امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و این امکان هست که در صورتی که طرف مقابل مشخصاً آمریکا اراده سیاسی خود را بروز و ظهور دهد، توافق در زمان کوتاهی شکل بگیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه نمی‌توانم بن‌بست در مذاکرات را تأیید کنم، افزود: روند تبادل پیام‌ها بین ایران و آمریکا ادامه دارد.کنعانی تأکید کرد: تحریم‌های جدید آمریکا نمونه بارزی از رفتار دوگانه آنهاست. رفتار آمریکا سازنده نیست و دولت آمریکا دچار دوگانگی است. در سایه تهدید و تحریم، توافقی صورت نمی گیرد؛ آمریکا باید رفتار خود را اصلاح کند. امیدواریم شاهد اصلاح رفتار آمریکا باشیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در بخش دیگیری از سخنان خود خاطر نشان کرد: آزادی باقر نمازی در یک چهارچوب انسان دوستانه صورت گرفته است و مرتب با موضوع دیگری نبوده است. نمازی در واقع چهار سال است که در زندان نبوده و در منزلش به سر می‌برده است. چهار روز پیش از طریق یکی از کشورهای همسایه، اجازه خروج از کشور پیدا کرد.او در همین راستا یادآور شد: امیدواریم دولت‌های بلژیک و سوئد به وظایف قانونی خود برای آزادی شهروندان ایرانی عمل کنند. خوشحالیم که امروز شاهد بازگشت حاجی ایرانی زندانی در عربستان سعودی هستیم؛ ایشان به دلیلی غیرقابل قبول در این کشور زندانی بود. همچنان نسبت به آزادی دو شهروند ایرانی (اسدی و حمید نوری) تأکید داریم و معتقدیم که آنها به صورت غیر قانونی دستگیر شده‌اند. تلاش‌های ما در حوزه سیاسی، کنسولی و حقوقی در حال انجام است، امیدواریم دو دولت بلژیک و سوئد به وظایف قانونی خود عمل کنند.
کنعانی یادآور شد: موضوع آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها، از جمله کره جنوبی، همواره یکی از مطالبات اصلی جمهوری اسلامی ایران بوده است. در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، گفتگوهای خوبی میان مقامات ایران و کره جنوبی در سطح وزرای امور خارجه صورت گرفت، که امیدواریم به زودی خبرهای خوبی در این زمینه برسد.سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با عراق احترام به حاکمیت و وحدت سرزمینی و ثبات در عراق است، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران در سخت‌ترین شرایط عراق، اولین کشوری بود که در سریع‌ترین زمان به کمک دولت مرکزی و اقلیم کردستان شتافت. در ارتباط با تحولات اخیر، ایران در خصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین‌های مجاور به تهدیدی برای ایران، به دولت مرکزی عراق تذکر داده است.
او افزود: متأسفانه سال‌هاست که گروه‌های تروریستی در بخش‌هایی از سرزمین اقلیم کردستان عراق حضور دارند که هم نیروهای نظامی ما و هم شهروندان ما را به شهادت رسانده‌اند. بر مبنای مسئولیت خودمان، یادداشت‌های رسمی متعددی به دولت عراق ارسال شد که در آنها خواستار رسیدگی به مسئولیت دولت عراق در مورد برقراری امنیت در این نقاط شده‌ایم.
کنعانی تأکید کرد: آنچه مربوط به رعایت حسن همجواری و رعایت چهارچوب‌های حقوقی بوده است بارها، از سوی ایران صورت گرفته است. در ایام اخیر هم گفتگوهایی هم با دولت مرکزی عراق، هم با دولت محلی اقلیم کردستان صورت گرفته است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بر مبنای کنوانسیون وین، کشورهای پذیرنده موظف هستند همه امکانات و تدابیر لازم را برای فعالیت امن نمایندگی‌های دیپلماتیک فراهم کنند. کسانی که ادعای حمایت از حقوق بشر دارند حتی به مراجعین کنسولگری‌های ما بی‌احترامی کردند و فضای رعب ایجاد کردند. دیپلمات‌های ما به صورت معمول در نمایندگی‌ها حاضر و وظایف سیاسی خود را پیگیری کرده و ارائه خدمات کنسولی را با جدیت انجام دادند. در حال حاضر شرایط نسبتاً خوبی وجود دارد. سفارتخانه‌ها در اروپا فعالیت خود را آغاز کردند.کنعانی با بیان اینکه شاهد برخی اقدامات در برخی کشورها در رابطه با موضوعات داخلی ایران بودیم، گفت: این اقدامات در جای خود قابل تأمل و همچنین حقوق قانونی ایران در رابطه با این اقدامات محفوظ است.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد موضوع آتش‌بس یمن نیز چنین عنوان کرد: از آتش‌بس در یمن حمایت می‌کنیم، اما تصمیم‌گیری با خود یمنی‌ها است. آتش‌بس در یمن به‌عنوان یک موضوع ذاتی مدنظر نیست و باید مقدمه‌ای برای کمک به حل و فصل بحران سیاسی و شکل‌گیری شرایط با ثبات و پایدار در این کشور باشد. او افزود: آتش‌بس یک گام است، اما وجه دیگری دارد و آن رفع تحریم‌های ظالمانه علیه مردم یمن است. آتش‌بس انجام شد، اما بخش دوم به خوبی انجام نشد. پایداری آتش‌بس زمانی رخ می‌دهد که رفع محاصره انجام و نظر طرف‌های یمنی تأمین شود. حتماً از تجدید دوره آتش‌بس حمایت می‌کنیم و دوستان و طرف‌های مرتبط در یمن را به این مسیر تشویق می‌کنیم، اما تصمیم‌گیر اساسی خود یمنی‌ها هستند و ایران به‌عنوان طرف علاقه‌مند به صلح در یمن دوستان خود را به این مسیر تشویق می‌کند.
لازم به ذکر است مجله اشپیگل دیروز به نقل از منابعی گزارش داد آلمان، فرانسه، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا و جمهوری چک پیشنهادهایی را برای اعمال تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران به ادعای نقض حقوق بشر ارائه کرده اند.به نوشته اشپیگل، تحریم‌های پیشنهادی ۱۶ فرد، سازمان و نهاد را هدف قرار می‌دهند.
اشپیگل می‌افزاید کشورهایی که این تحریم‌ها را پیشنهاد داده اند، مایلند وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست ۱۷ اکتبر (دوشنبه ۲۵ مهر) در مورد آنها تصمیم بگیرند، و انتظار نمی رود این پیشنهادها از سوی اعضای این اتحادیه با مقاومت مواجه شود.وزارت خارجه آلمان بلافاصله برای اظهار نظر در این خصوص در دسترس نبود. اما آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه روز دوشنبه اظهاراتی مداخله‌جویانه را درباره ایران مطرح کرد.
https://siasatrooz.ir/vdciw5az3t1aru2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما