دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۷
کد مطلب : 124365
در جلسه شورای عالی قضائی مطرح شد:

دستور اژه‌ای در رابطه با تسهیل دسترسی مردم به اقلام دارویی

دستور اژه‌ای در رابطه با تسهیل دسترسی مردم به اقلام دارویی
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به سفر اخیر هیئت عالی قضائی به استان خراسان جنوبی و مصوبات این سفر برای رفع مسائل و مشکلات مردم گرانقدر این استان، گفت: مقامات و مسئولان بخش‌های ذیربط قضائی که در جریان سفر به استان خراسان جنوبی به نقاط مختلف این استان عزیمت کردند و پای صحبت‌های مردم نشستند، موارد مصوب شده و تصمیمات اتخاذ شده را تا حصول نتیجه و رفع مسائل و مشکلات مردم خراسان جنوبی، با جدیت و مداومت پیگیری کنند.
وی در همین زمینه مشخصاً به مقامات قضائی دستور داد مطالبات و خواسته‌هایی که در جریان سفر به خراسان جنوبی به صورت کتبی و شفاهی از ناحیه مردم و مراجعان واصل شده است را در نهایت جدیت و مداومت و با نگاهی ویژه پیگیری کنند و نسبت به اجابت هر مقدار از آن مطالبات و خواسته‌های مردمی که در حیطه مسئولیت‌های قانونی مقامات قضائی است، اهتمام داشته باشند. وی با اشاره به نخستین برنامه سفر استانی خود به خراسان جنوبی و حضور در دانشگاه بیرجند و دیدار و گفت‌وگو و تبادل نظر با دانشجویان، اظهار کرد: در جریان حضور در دانشگاه بیرجند، چند تن از دانشجویان از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف، در نهایت ادب و نزاکت و بدون لکنت زبان، مسائل، خواسته‌ها، نقدها و پیشنهادات و اعتراض خود را مطرح کردند و از جمله از مبارزه مجدانه با مفاسد در ساحت‌های گوناگون، مرزبندی با اغتشاشاگران، ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی و رفع مشکلات معیشتی مردم سخن گفتند.
محسنی اژه ای ادامه داد: مطالبات دانشجویان، مطالبات به حقی بود و مسائل مطرح شده از جانب آنها نظیر ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی و فراهم آمدن بسترهای گفت‌وگو و نقد برای رفع ایرادات و ابهامات و همچنین مبارزه با فساد در عرصه‌ها و ساحت‌های مختلف، از جمله مطالبات و تأکیدات مقام معظم رهبری طی سالیان متمادی است. وی افزود: دانشجویان در صحبت‌هایی که با من داشتند تاکید می‌کردند که صف‌شان از اغتشاشگران جداست و به ارزش‌های نظام اسلامی و کشور پایبند هستند اما در عین حال پاره‌ای نقدها را در حوزه‌های مختلف از جمله مدیریت در ساحت‌های گوناگون کشور و وجود برخی کمبودها دارند. وی افزود: در جریان دیدارهایی که با دانشجویان و اقشار مختلف مردمی استان خراسان جنوبی داشتم، یکی از موضوعات برجسته مطرح‌شده از ناحیه آنها مرتبط با مسائل معیشتی مردم، مدیریت بازار کالاهای اساسی و ارز، ایجاد اشتغال و رفع موانع کسب و کار بود و دانشجویان و مردم عزیز خراسان جنوبی در این حوزه‌ها انتظارات و مطالبات به‌حقی داشتند ما مسئولان نیز در بخش‌های مختلف باید با کمک و مساعدت یکدیگر در راستای رفع این مسائل و مشکلات اهتمام جدی داشته باشیم و مسئولیت ما در این عرصه سنگین است.
محسنی اژه‌ای بیان کرد: یکی از موضوعات قابل تأمل مطرح شده از جانب یکی از نمایندگان اقشار مختلف مردمی استان خراسان جنوبی این بود که علی‌رغم وجود دشمنی‌ها و تحریم‌ها، برخی موانع در کشور خودساخته هستند، لذا می‌توان آنها را به سهولت رفع کرد. رئیس عدلیه در ادامه نشست به مقامات دستگاه قضا از جمله دادستان کل کشور، تمامی دادستان‌های سراسر کشور و معاون پیشگیری قوه قضائیه دستور داد هر مقدار که در توان دارند بویژه در حوزه مسائل اولویت‌دار کشور از جمله رونق و جهش تولید و رفع موانع کسب و کار به دولت کمک و مساعدت کنند.
وی گفت: چنانچه برای یک بنگاه تولیدی مسئله‌ای ایجاد شده است، مسئولان ذیربط قضائی به گونه‌ای تدبیر کنند تا در صورتی که نیازی وجود ندارد، مسدودالحسابی یا ممنوع الخروجی برای گرداننده بنگاه مزبور یا احیاناً بازداشت او، به نحوی که فرآیند تولید را در آن بنگاه مختل کند، صورت نگیرد و در عین حال پیگیری‌های مقتضی قانونی و قضائی نیز انجام گیرد.
محسنی اژه ای با اشاره به مسئله پیش‌آمده در حوزه دارو در کشور به مسئولان ذیربط قضائی دستور داد در امر کنترل بازار از هر راهی که ممکن است به دولت کمک و مساعدت کنند و چنانچه افرادی سودجو و نفوذی در حوزه دارو وجود دارند، اقدامات مقتضی قانونی و قضائی را در قبال آنها به عمل آورند. رئیس قوه قضائیه افزود: سازمان بازرسی کل کشور به موضوع دارو ورود کرده است؛ در اینجا نیز من تاکید می‌کنم با عنایت به اتفاق رخ داده و شرایط زمانی موجود و در پیش بودن فصل زمستان، جدیت و اهتمام سازمان بازرسی در این عرصه باید بسیار زیاد باشد و به نحوی اتخاذ عمل شود که دسترسی مردم به دارو تسهیل و تسریع گردد و در این زمینه به تعزیرات نیز کمک شود.
وی افزود: ورود مجدانه سازمان بازرسی به مقوله دارو باید به نحوی باشد که دسترسی مردم به اقلام دارویی را تسهیل و تسریع گرداند و نباید خود این ورود، در این زمینه مشکل ایجاد کند.
https://siasatrooz.ir/vdciq5azwt1arp2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما