سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۶
کد مطلب : 124446
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سیاست روز مطرح کرد

اقدامات قوه قضاییه برای نظارت بر بازار دارو

سخنگوی قوه قضاییه گفت: هر اقدام و کمکی که از ناحیه قوه قضاییه و سلسله مراتب مربوطه درباره کمک به دولت مدنظر بوده، دریغ نشده و تمام موارد مورد توجه بوده است.
مسعود ستایشی در نشست خبری در پاسخ به سوال سیاست روز درباره تمهیدات قوه قضاییه در زمینه کنترل و نظارت بر دارو، بیان کرد: مسئله دارو و تجهیزات پزشکی یک مسئله روز است. وی با بیان اینکه کمبود‌های دارویی نگرانی‌‎هایی را در جامعه به وجود آورده است، گفت: موضوع تولید، ورود و توزیع دارو کاملا فرآیندی اجرایی دارد و طبیعتا ارتباط مستقیمی با دستگاه قضایی ندارد؛ یعنی دستگاه قضایی به صورت مستقیم مداخله‌ای در این فرآیند ندارد. ستایشی تاکید کرد: با این حال ریاست قوه قضاییه تاکیدات زیادی در این بخش داشته است چرا که ملاک برای ما رفع مشکلات مردم است.وی افزود: هر اقدام و کمکی که از ناحیه قوه قضاییه و سلسله مراتب مربوطه درباره کمک به دولت مدنظر بوده، دریغ نشده و تمام موارد مورد توجه بوده است.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه آماده‌ایم موانع احتمالی را براساس بظاعتی که داریم رفع کنیم، تصریح کرد: به عنوان مثال آماده‌ایم اگر در حوزه واردات و تولید دارو مانعی وجود دارد آن را رفع کنیم. وی با بیان اینکه ایران در موضوعات علمی و فنی در جایگاه خوبی قرار دارد، گفت: ثابت شده که ما می‌توانیم دارو‌های نوترکیب و سرطانی و واکسن‌ها را در داخل بسازیم لذا حتما مشکلات در زمینه دارو به زودی زود برطرف خواهد شد.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که عده‌ای در فضای ملتهب کشور سعی کردند که مسائل اقتصادی را دچار مشکل کنند که نشانه آن در نوسان‌های بازار ارز و طلا مشاهده شد با توجه به اینکه اعلام شد تعدادی از سرشاخه‌های اخلال در بازار ارز و طلا دستگیر شده اند و رونده تشکیل پرونده برای این افراد را تشریح کنید، گفت:در شرایط جاری اهتمام قوه قضاییه این است که نگذارد التهاباتی در حوزه‌های مختلف کشور موجب شود که دشمن از شرایط سوء استفاده کند و این ملاک، برنامه و هدف دستگاه قضا است. وی افزود: همکاران در حوزه ضابطان عام و خاص (سربازان گمنام امام زمان (عج)) خدمات، اقدامات و برنامه‌های موثری را داشته اند و با هدایت و مدیریت تشکیلات قضایی، در حوزه مجتمع قضایی اقتصادی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در آبان ماه ۲۱ نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق معاملات بدون مجوز دستگیر و تفهیم اتهام شده اند همچنین قرار تامین قانونی مناسب و متناسب با جرم برای این افراد صادر شده است.ستایشی اظهار کرد: دقت شده است که اگر افراد مورد اتهام بی گناه هستند بلادرنگ آزاد شوند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: از این ۲۱ نفر که به اتهام اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شده اند ۸ نفر به لحاظ اینکه جرمی منتسب به آن‌ها نبوده بلاقید آزاد شده اند، ولی ۱۳ نفر دیگر در این مقطع زمانی مرتکب اعمال مجرمانه شده‌اند که با صدور قرار بازداشت موقت در زندان به سر می‌برند.
ستایشی بیان کرد: در رابطه با ارز فردایی در ماه جاری ۱۴ نفر دستگیر شده اند و در شعبه ۱۰ بازپرسی مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی تفهیم اتهام صورت گرفته و قرار تعمیم متناسب با جرم مرتکبه برای این افراد صادر شده است همچنین یک نفر با صدور قرار وثیقه و ۱۰ نفر دیگر با صدور قرار کفالت و بعد هم با صدور قرار قبولی کفالت و قرار قبولی وثیقه و ۳ نفر دیگر نیز با صدور قرار التزام آزاد هستند. پرونده‌ها در تحقیقات قرار دارد و با جدیت از ناحیه بازپرس مربوطه مورد پیگیری و اعمال نظر واقع می‌شود که به زودی در مرحله دادسرا تعیین تکلیف خواهند شد.
ستایشی در ادامه این نشست خبری در زمینه ترک فعل دستگاه‌های اجرایی پیرو اجرا نشدن قانون هوای پاک و اقدامات دستگاه قضا در این بخش گفت: این موضوع در دادستانی کل کشور و با نظارت و مدیریت دادستان کل کشور آنهم در حوزه معاونت امور حقوق عامه دادستانی کل، در دستور کارقرار گرفته است و به صورت ویژه پیگیری شده است. ستایشی بیان کرد: موضوع ترک فعل‌ها هم به هیئت‌های کارشناسی مربوطه ارجاع داده شده و پس از حصول نتیجه هیئت‌ها، تعیین تکلیف می‌شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده الهام افکاری نیز بیان کرد: خانم افکاری بر اساس گزارش‌های واصله، از نام برادر مرحوم خود استفاده کرده و اقدام به تحریک عده‌ای از افراد مستعد و همراهی آن‌ها در برخی تجمعات داشته است و علاوه بر این‌ها قصد خروج از کشور را داشته که حکم جلب او پس از تشریفات صادر شده است و هنگام خروج از کشور دستگیر شده است.
سخنگوی دستگاه قضا عنوان کرد: خانم افکاری ارتباط گسترده‌ای با عناصر فعال رسانه‌ای و شاخص برانداز داخل و خارج داشته است و عدله آن هم وجود دارد. او در ارتباط با شبکه تروریستی اینترنشنال اقدام به انتشار اخبار کذب و جعلی کرده و در اغتشاشات اخیر و خصوصا اغتشاشاتی که در استان فارس بوده نقش آفرینی فعال داشته است؛ در همین اقداماتی که از ناحیه افراد صورت گرفته و داعش جرات کرده در آن مکان مقدس مردم را داغدار کند.
ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سامانه ارجاع پرونده به کارشناسان رسمی دادگستری که در سندتحول قضایی آمده و ۴ ماه از مهلت اجرای آن گذشته است، اما اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است، و اینکه این سامانه در چه زمانی راه اندازی خواهد شد، گفت: سامانه ارجاع پرونده‌ها به کارشناسان رسمی دادگستری یک نسخه آزمایشی دارد که ارجاع هوشمند کارشناسی در سامانه مدیریت پرونده‌های قضایی است.
وی افزود: این امر در راستای اقدام جهت ارجاع عادلانه کارشناسی به کارشناسان رسمی دادگستری از ناحیه قضات مراجع قضایی است، اما آیا این ارتباطی با سامانه ۱۵۱۵ و ۲۰۲۰ دارد؟ سامانه ۱۵۱۵ مربوط به مرکز امور وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده است و سامانه ۲۰۲۰ نیز مربوط به کانون کارشناسان رسمی دادگستری است و ازدستگاه‎های مختلف حسب مورد و به اقتضای نیاز این ارجاع به حوزه کارشناسی صورت می‌پذیرید.
سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: در مورد پیشگیری از اطاله دادرسی که یک معضل است می‌توانیم با تمسک به این ظرفیت‌ها و ارتباط این سامانه‌های هوشمند با هم و استفاده از ظرفیت‌های ۱۵۱۵ و ارتباط‌ها با یکدیگر به یک سامانه دائمی منسجم دست یابیم و به جد از تطویل دادرسی جلوگیری کنیم. وی افزود: ایجاد فرم استاندارد در گزارش‌های تنظیمی توسط کارشناسان در این مهم دیده شده است، همچنین پیشگیری از هرگونه جعل و دخل و تصرف در گزارشات کارشناسی، استفاده از فناوری‌های الکترونیک در فرآیند‌های کارشناسی، سهولت دسترسی اشخاص حقیقی و حقوقی مخاطب امر کارشناسی بدون ممانعت را از دیگر مزایای این سامانه است.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده شهادت سردار نادر بیرامی فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه شهرستان صحنه استان کرمانشاه، گفت: شهادت سردار نادر بیرامی که مسئول اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شهرستان صحنه کرمانشاه بودند را خدمت مردم غیور کرمانشاه و خانواده معظم این شهید گرانقدر تسلیت عرض می‌کنم. سالگرد فوت یکی از افراد سرشناس منطقه بود که تعدادی از اغتشاشگران حضور پیدا می‌کنند و حامل سلاح سرد بودند که به ماموران حمله ور می‌شوند و ۳ نفر از ماموران را با سلاح سرد مجروح می‌کنند که سردار بیرامی به درجه شهادت نائل می‌شود. ستایشی اظهار کرد: ۵۲ نفر از اغتشاشگران که در موقعیت بودند دستگیر می‌شوند که در حال حاضر در بازداشت هستند و ۳ نفر از ضاربین شناسایی شدند که یک نفر از آن‌ها دستگیر شده و اقرار کرده و ۲ نفر دیگر به محض اینکه دستگیر شدند فورا اطلاع رسانی می‌شود و دستگاه قضایی و مردم با این افراد تعارفی ندارند و مطالبه سنگینی نسبت به خون خواهی سردار بیرامی مطرح است.
وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد قوه قضاییه با عناصر خارجی دستگیر شده در اغتشاشات اخیر و اینکه چند نفر از عناصر اطلاعاتی کشور فرانسه در اغتشاشات اخیر دستگیر شده اند، گفت: ۲ نفر جاسوس فرانسوی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی دستگیر شدند و در حال حاضر بازداشت هستند و پرونده آن‌ها در مرحله تصمیم نهایی است که پس از تصمیم گیری نهایی، درباره آن‌ها اطلاع رسانی می‌شود. ستایشی درباره دیگر اتباع خارجی دستگیر شده در اغتشاشات اخیر نیز، بیان کرد: ۴۰ نفر از اتباع خارجی که در اغتشاشات اخیر دخیل بودند و بعضا در کف خیابان هم حضور داشتند، دستگیر شدند که تحقیقات درباره پرونده آن‌ها در دست انجام است و مطابق قوانین داخلی کشور با آن‌ها برخورد خواهد شد. سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: براساس آمار ارائه شده تا صبح امروز در کل کشور برای حدود ۲ هزار و ۴۳۲ نفر رای قطعی صادر شده است.

دروغ پراکنی برخی سلبریتی ها در جریان تیراندازی ایذه
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اتمام حجت و واکنش دستگاه قضایی به منظور جلوگیری از دروغ پراکنی افراد معروف و سلبریتی ها نسبت به موضع گیری بی‌پروا و بی شرمانه ای که درخصوص کودک کشته شده ایذه داشتند، گفت: نگاه دستگاه قضایی این نیست تا با افرادی که واجد احترام و شرایطی در جامعه هستند زمانی که مورد انتقادی واقع شدند برخوردی کند که متأثر شوند.ستایشی اظهار کرد: بر اساس همین مطالبات و پیگیری ها احضار هایی مطابق موازین قانونی به عمل آمد و توجه هایی داده شده که این عمل ادامه پیدا کرد حتی کسانی نیز برای پاره ای از توضیحات احضار شدند ولی حضور پیدا نکردند که مطابق مقررات دستور جلب این اشخاص صادر شد.

نویسنده: هدی دهقان
https://siasatrooz.ir/vdci55azqt1ar52.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما