?> هشداری دیگر در کار نیست؛ نفتکش را می‌زنیم | سیاست روز
سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۶
کد مطلب : 124448
واکنش صنعاء به سرقت نفت یمن توسط اشغالگران

هشداری دیگر در کار نیست؛ نفتکش را می‌زنیم

نخست وزیر دولت نجات ملی یمن درباره تلاش ناکام روز گذشته یک نفتکش خارجی برای غارت دو میلیون بشکه نفت این کشور گفت که ارتش یمن دیگر هشدار نمی‌دهد، بلکه این بار نفتکش‌ها را مستقیما خواهد زد.
عبدالعزیز بن حبتور نخست وزیر دولت نجات ملی یمن امروز سه‌شنبه تأکید کرد که این کشور اجازه نخواهد داد منابع نفتی و گازی آن تحت هیچ عنوانی، تاراج شود.بن حبتور به شبکه خبری المسیره کشورش گفت: در دفاع از منافع و منابع ملت یمن، از حق خود استفاده خواهیم کرد. مزدوران ائتلاف متجاوز هم، در حال سرقت اموال مردم یمن هستند. این مزدوران بیش از ۱۴ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و گازی یمن را غارت و در بانک ملی عربستان سپرده‌گذاری کردند.وی درباره حمله هشدارآمیز روز گذشته به نزدیکی نفتکش خارجی که قصد داشت نفت یمن را سرقت کند، تصریح کرد: دفعات بعدی، به کشتی‌ها هشدار نخواهیم داد، بلکه مستقیما آن را هدف قرار خواهیم داد. همه جهان باید بداند که اجازه نخواهیم داد ملتمان گرسنه بماند و آنان (ائتلاف سعودی و آمریکا) ثروتهای یمن را غارت کنند.نخست وزیر یمن در پایان خطاب به شرکت‌های خارجی نیز گفت: اگر با صنعاء توافق نکنند که مبالغ مالی را بانک مرکزی تحویل دهند، با آتش و گلوله با آنان برخورد خواهد شد.منابع خبری بعد از ظهر روز گذشته از وقوع انفجار در بندر الضبه واقع در شرق شهر مکلا مرکز استان حضرموت (شرق یمن) خبر دادند. منابع محلی خبر دادند که یک پهپاد بندر الضبه را هدف قرار داده است. این حمله فقط چند ساعت قبل از ورود یک نفتکش خارجی صورت گرفته است.این منابع با بیان اینکه تلاش دیگری برای غارت نفت یمن توسط آمریکا ناکام ماند، ادامه داد، این نفتکش قصد داشته است محموله دو میلیون بشکه‌ای حامل نفت خام را پس از غارت از این بندر، به بازارهای اروپایی انتقال دهد. در همین حال ابراهیم السراجی، دبیر اطلاع‌رسانی کمیته عالی اقتصادی انصارالله خبر داد که دولت نجات ملی یمن، نمایندگان شرکت‌های بین‌المللی را درباره تلاش برای «قاچاق نفت از بندر الضبه را احضار کرده است. وی در ادامه افزود: بعد از بی توجهی به اقدامات حقوقی و نقض حاکمیت آب‌های منطقه‌ای یمن و ادامه تلاش برای غارت ثروت کشور، نیروهای مسلح انصارالله وارد عمل شدند و دوشنبه شب نفتکش «پراتیکا» را وادار به ترک بندر ضبه کردند. پهپادهای یمنی با نفوذ به سپر دفاعی آمریکا در حضرموت، قاچاق محموله نفتی جدید از این منطقه را در شرق یمن را ناکام گذاشتند. منابع محلی اعلام کردند که پهپادهای یمنی بندر الضبه یکی از مهمترین بنادر صادرات نفت در حضرموت را هدف قرار دادند و قاچاق محموله نفتی جدید از این منطقه در شرق یمن را ناکام گذاشتند.این دومین حمله طی هفته های گذشته است که با موفقیت اهداف خود را محقق ساخت، در حالی که سامانه های دفاعی آمریکا برای حفاظت از بنادر و تأسیسات نفتی در این منطقه مستقر است.این در حالی است که برخی منابع خبری از وقوع دو انفجار در حضرموت واقع در شرق یمن خبر دادند.
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد نیرو‌های یمنی موفق شدند یک نفتکش را که تلاش می‌کرد به بندر "الضبه" در جنوب یمن نزدیک شود، مجبور کنند تا محل را ترک کند.یحیی سریع در صفحه شخصی خود در توئیتر ضمن اعلام این خبر افزود این کشتی که در حین انجام مأموریت غارت مقادیر زیادی نفت یمن بود، به هشدار‌های نیرو‌های مسلح یمن بی توجهی کرد.وی تصریح کرد دشمن قصد داشت در واکنش، تدابیری اتخاذ کند، اما نیرو‌های مسلح یمن توانستند این کشتی را رهگیری و به صورت مناسب با آن برخورد کنند.یحیی سریع تأکید کرد نیرو‌های مسلح یمن به دفاع از ثروت‌های ملی حاکمیتی ادامه می‌دهد چرا که معتقدند این ثروت‌ها بخشی از حق قانونی ملت مظلوم یمن و در رأس آن حقوق کارمندان دولت در همه مناطق یمن است.این در حالی است که وزارت دفاع در شورای ریاستی وابسته به عربستان حمله پهپادی به بندر نفتی الضبه در حضرموت و خسارت‌های مادی در آن را تأیید کرد.
از سوی دیگر رئیس شورای عالی سیاسی یمن در صنعاء گفت سعودی‌ها با حمایت‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال ارتکاب اقدامات جنایتکارانه در مجمع الجزایر سقطری در جنوب یمن هستند.ئیس شورای عالی سیاسی یمن در صنعاء گفت سعودی‌ها با حمایت‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال ارتکاب اقدامات جنایتکارانه در مجمع الجزایر سقطری در جنوب یمن هستند.مهدی المشاط اقدامات جنایتکارانه نیرو‌های متجاوز سعودی را در مجمع الجزایر سقطری محکوم کرد.المشاط گفت نیرو‌های ائتلاف متجاوز با حمایت‌های آمریکا و اسرائیل، هویت یمنی ساکنان سقطری را با تغییرات جمعیتی هدف قرار داده اند. خبر دیگر از جنایات سعودی آنکه سازمان ملل متحد اعلام کرد که عربستان سعودی از ۱۰ نوامبر تاکنون، ۱۷ نفر را از جمله ۳ نفر در روز دوشنبه، ۲۱نوامبر اعدام کرده است.سازمان ملل متحد در این باره گفته است که اعدام‌ها در عربستان سعودی تنها پس از اجرای احکام تایید می‌شود، بنابراین در زمان مناسب هیچ اطلاعاتی در مورد افراد محکوم به اعدام وجود ندارد.در ادامه گزارش سازمان ملل متحد آمده است که بر اساس برخی گزارش‌ها، «حسین ابوالخیر» شهروند اردنی ممکن است در معرض خطر قریب الوقوع اعدام باشد. بر اساس آماری که روز جمعه (۱۸نوامبر) توسط خبرگزاری فرانسه فاش شد، عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ دو برابر بیشتر از سال گذشته اعدام کرده است؛ افزایش شدیدی اکه سازمان‌های حقوق‌بشری بین‌المللی آن را به شدت محکوم می‌کنند.
https://siasatrooz.ir/vdcayyn6a49nuy1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما