تنها چند روز پس از اعلام حمایت علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر، سفر رییس جدید بانک مرکزی ایران و تیم اقتصادی دولت به قطر برای افزایش همکاری های پولی و بانکی و مراودات تجاری بین دوکشور، خون تازه ای را به بازار زعفران ایران تزریق کرد.
بر اساس این گزارش ؛ مدت هاست جسم رنجور طلای سرخ ایران اسیر ناملایمات و بی مهری قرار گرفته است و اخبار خوبی از این محصول استراتژیک و ارز آور ایران به گوش نمی رسد. سهم اندک ایران از تجارت طلای سرخ در جهان و در حالی که حدود ۸۰ درصد تولید زعفران جهان توسط کشاورزان زحمت کش زعفران کار ایران تامین می شود، فاجعه ای عظیم برای این محصول راهبردی در عرصه جهانی است.
این روزها گلایه زعفران کاران از هزینه بالای تمام شده و بهای اندک زعفران در بازار از یک سو و بد قولی های دولت در پرداخت های خرید حمایتی زعفران توسط سازمان مرکزی تعاونی روستایی از سوی دیگر ؛ بسیار زیاد است. اما در این آشفته بازار ، اعلام حمایت رسمی دولت توسط علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر، بارقه های امید را در بازار زعفران ایران روشن کرد.
پیمان پاک تاکید کرد: سازمان توسعه تجارت به طرف ایرانی قرارداد اعلام آمادگی کرده است که همه تلاش خود را جهت تحقق کامل این قرارداد به انجام رسانَد تا کلیه عوامل این زنجیره از جمله کشاورزان زعفران کار ایران به منافع خود دست یابند و شاهد اثر مطلوب آن بر بازار زعفران ایران در بلند مدت باشیم.

"سفر رئیس بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت به قطر"
گفتنی است؛ تنها چند روز پس از این اعلام حمایت، سفر رییس جدید بانک مرکزی ایران و تیم اقتصادی دولت به قطر برای افزایش همکاری های پولی و بانکی و مراودات تجاری بین دوکشور، خون تازه ای را به بازار زعفران ایران تزریق کرد.
سفر فرزین رییس کل بانک مرکزی به قطر اولین گام طلایی دولت برای حمایت از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر است.
بر اساس این گزارش؛ در حالی که بازار زعفران ایران این روزها و پس از اعلام حمایت رسمی دولت توسط علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از قرارداد منعقد شده برای انتقال ۲۰۰ تن زعفران ایران به قطر، در حال گذر از حالت رکود خود می باشد و کشاورزان زحمت کش زعفران ایران امیدوار تر از قبل برای لمس تاثیر این قرارداد بر افزایش قیمت زعفران در بازار ایران لحظه شماری می کنند، انعکاس خبر اولین سفر رسمی محمدرضا فرزین در کسوت ریاست بانک مرکزی ایران به قطر با همراهی دکتر صفری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه و هیات تخصصی اقتصادی برای توسعه و تقویت ارتباطات و مناسبات پولی و بانکی فی مابین،حمایت دولت از این قراداد را جدی تر از قبل نمایان می کند.
محمدرضا فرزین - رئیس‌کل بانک مرکزی - در این سفر و در دیدار با شیخ بندر بن محمد آل ثانی - رئیس‌کل بانک مرکزی قطر - بر توسعه همکاری‌ها و ارتباطات پولی و بانکی میان تهران و دوحه تاکید کرد. وی با تاکید بر چشم انداز مثبت مناسبات اقتصادی ایران و قطر تاکید کرد: با افزایش همکاری‌های پولی و بانکی میان دو کشور به همراه در دستور کار قرار دادن پیمان‌های پولی دو و چندجانبه قطعا به اهداف پیش بینی شده در مناسبات تهران دوحه خواهیم رسید.
همچنین در این دیدار رئیس‌کل بانک مرکزی قطر بر علاقه‌مندی این کشور برای افزایش مناسبات بانکی و پولی با ایران تاکید کرد و گفت: توسعه مناسبات بانکی با جمهوری اسلامی ایران جزو اولویت های اصلی ماست و این همکاری‌ها قطعاً به نفع دو کشور خواهد بود. وی تصریح کرد: از هر ابزاری برای تعمیق و افزایش همکاری‌ها و مناسبات بانکی و پولی بین قطر و ایران استفاده خواهیم کرد.
https://siasatrooz.ir/vdchxknzz23niwd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی