سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۸
کد مطلب : 124995
گزارش نشست رسانه‌ای چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

سال درخشش تأتر استان‌ها

سال درخشش تأتر استان‌ها
چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نشست رسانه‌ای خود را با حضور کوروش زارعی دبیر این دوره و کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی و همچنین مدیران و دبیران بخش‌های مختلف جشنواره برگزار کرد.
در ابتدای این مراسم هوشنگ توکلی هنرمند با سابقه تئاتر گفت: گزارشی را قبل از کرونا خدمت مقام معظم رهبری ارائه دادیم و اعلام کردیم سالانه یک میلیون فارغ‌التحصیل در عرصه تئاتر داریم که شگفت‌انگیز است. این گزارش پنهان مانده و علیرغم تأکید رهبری در این باره صحبت نشده است. وی اظهار کرد: در انتخاب آقای رئیسی به ریاست جمهوری شاهد حضور و فعالیت جوانان در عرصه بودیم. وقتی هم کوروش زارعی دبیر جشنواره شد خیلی خوشحال شدم. امسال جشنواره خیلی پر بار است.

در عرصه فرهنگ و هنر هم جاسوس داریم
توکلی در ادامه با اشاره به اعدام علیرضا اکبری جاسوس انگلیس گفت: این اقدام گشایشی در حوزه دیدگاه‌های نظام ایجاد کرد. تا دلتان بخواهد از این جاسوس‌ها در ۴۰ سال داشته‌ایم. در عرصه فرهنگ و هنر هم از این جاسوس‌ها داریم که مورد رصد نیروهای امنیتی هستند. اتفاقات اخیر الفت و همراهی مردم را به خطر انداخته است. وی یادآور شد: در دوران انقلاب کارهای زیادی در حوزه هنر و تئاتر انجام شده است. هنرمندان باید وظایف خود را انجام دهند و مخاطب تصمیم می‌گیرد که به تماشای آثار بنشینند. این تحریم‌های بچه‌گانه و احمقانه و اهانت‌هایی که به هنرمندان می‌شود رفتارهای آنارشیستی است. توکلی ادامه داد: خیلی خوشحالم که در این سن شاهد برگزاری جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر هستم که پر بار است. وی تأکید کرد: هنرمندان ما مثل باقی مردم در فقر زندگی می‌کنند ولی اگر دغدغه مالی این عزیزان برطرف نشود و مورد حمایت مسئولان قرار نگیرند احتمال آن هست که فعالیت آن‌ها به انحراف کشیده شود.

تئاتر نیاز به حمایت دارد
کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در ادامه این مراسم گفت: آقای کوروش زارعی و دبیرخانه جشنواره و همچنین هنرمندان تلاش کردند تا این جشنواره پر بار برگزار و در توسعه تئاتر تأثیرگذار باشد. وی تأکید کرد: نیاز به حمایت از تئاتر هست و اگر این حمایت نشود اتفاقی رخ نخواهد داد. سپس ۲ پوستر جشنواره تئاتر فجر چهل و یکم با طراحی محمد اسفندیاری و حسن موسی‌زاده رونمایی شد. بعد از مراسم رونمایی پوسترهای جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر، نشست رسانه‌ای جشنواره با حضور کوروش زارعی و مدیران بخش‌های مختلف برگزار شد. در ابتدا کوروش زارعی دبیر جشنواره گفت: روز شنبه همراه با افتتاحیه جشنواره مراسم اختتامیه رادیوتئاتر و نمایشنامه نویسی و پژوهش جشنواره برگزار و از علی سلیمانی و سعید تشکری تجلیل به عمل می‌آید.وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره اتحادیه تئاتر جهان اسلام را تشکیل داده‌ایم. امسال می‌خواستیم سمینار را در خوزستان برگزار کنیم به همراه چند اجرا به زبان عربی، به دلیل شرایط مالی این امر میسر نشد و در تهران برگزار می‌شود. زارعی اعلام کرد ۳۷ اثر در بخش مسابقه بزرگ ایران، ۲۳ اثر در بخش مسابقه بین‌الملل، ۳۱ اثر در بخش خیابانی و ۲ اثر در بخش ویژه حضور دارند.

امسال سال درخشش استان‌ها است
دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تأکید کرد: امسال شاهد حضور جوان‌های مستعد هستیم و امسال سال درخشش استان‌ها است و ۸۰ درصد آثار جشنواره از استان‌ها در جشنواره حضور دارند. سپس داریوش نصیری مدیر بخش خیابانی، حسن رونده مدیر بخش استان‌ها، ایوب آقاخانی مدیر بخش نمایشنامه‌نویسی، امین رهبر مدیر بخش رادیوتئاتر، مرتضی منصوری مدیر بخش بین‌الملل، صادق رشیدی مدیر بخش پژوهش، سید مصطفی موتورچی معاون دبیر جشنواره، افشین ناظری دبیر اجرایی جشنواره، نصراله قادری مشاور عالی دبیر، مهدی یوسفی‌کیا مدیر روابط عمومی جشنواره به ارائه توضیحاتی درباره بخش‌های مختلف جشنواره چهل و یکم پرداختند.

حضور و فعالیت در جشنواره چهل و یکم راه رفتن روی میدان مین بود
در این بخش نصراله قادری مشاور عالی دبیر جشنواره تصریح کرد: حضور و فعالیت در جشنواره چهل و یکم راه رفتن روی میدان مین بود. همه عزیزانی که در جشنواره شرکت کردند سعی‌شان روشن نگاه داشتن چراغ تئاتر است. گروهی معتقد هستند از جشنواره استقبال نشده اما آمار قابل دسترسی و رؤیت است.

مردم ما تئاتر را دوست دارند
سپس زارعی نیز تصریح کرد: خالصانه از تمام کسانی که علیرغم تخریب، تهدید و ناسزاها آثارشان را در جشنواره‌های استانی و فجر ارائه دادند. اینها عاشقانه ایستادند و چراغ تئاتر را روشن نگه داشتند. مردم ما تئاتر را دوست دارند و ما نباید مردم را محروم از تئاتر کنیم. برخی دوستان تئاتر را تحریم کردند ولی تئاتر هیچگاه متوقف نمی‌شود، این دوستان هم خودشان را از مردم و هم مردم را از آثارشان محروم می‌کنند. مگر باقی مشاغل تعطیل هستند که تئاتر تعطیل شود. چرا افرادی که علاوه بر فعالیت در تئاتر در ادارات دولتی و حکومتی فعالیت می‌کنند تئاتر را تحریم می‌کنند ولی سر کار خود می‌روند؟ به تئاتر، خودمان و مردمی که علاقه‌مند به تئاتر ظلم نکنیم.
در ادامه این نشست ‌یوسفی‌کیا مدیر روابط عمومی جشنواره درباره برنامه تبلیغات محیطی جشنواره چهل و یکم گفت: با سازمان زیباسازی شهرداری تهران هماهنگ شده تا پوستر جشنواره در سطح شهر نصب شود. همچنین بنرهای جشنواره نیز در ایستگاه‌های مترو نصب می‌شوند.
زارعی در این باره افزود: از ۷ دی «رادیو جشنواره» در رادیو نمایش به پخش برنامه درباره جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای تئاتر فجر پرداخته و تا انتهای جشنواره نیز این برنامه ادامه دارد. همچنین شبکه‌های پنج، یک، دو، چهار و شبکه خبر برنامه‌های تلویزیونی در ارتباط با جشنواره تدارک می‌بینند. قرار است از تئاتر شهر نیز با استان‌ها ارتباط زنده و پخش زنده تلویزیونی داشته باشیم. رادیو جوان، نمایش و فرهنگ هم برنامه در ایام جشنواره و در مجموعه تئاتر شهر پوشش زنده را خواهند داشت.
دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر درباره اتحادیه تئاتر جهان اسلام، یادآور شد: مشکلاتی که بین جهان اسلام هست بیشتر از مشکلات میان جهان مسیحیت و غیره است. به همین دلیل همیشه دغدغه اتحاد و همدلی میان جهان اسلام توسط تئاتر را داشته و دارم. با تئاتر می‌توانیم با هم دیالوگ برقرار کنیم و به تمدن اسلامی مدنظر و مورد تأکید مقام معظم رهبری برسیم. تئاتر می‌تواند حلقه اتصال میان نه تنها جهان اسلام بلکه با ادیان و باورهای دیگر باشد. تئاتر نیاز امروز و جهان بشریت است. وی درباره بودجه این دوره از جشنواره، متذکر شد: هنوز وضعیت بودجه‌مان معلوم نیست و ۲۲ میلیارد تومان برآورد بودجه‌مان بوده است. پنج شبانه‌روز بچه‌های گروه‌های شهرهای مختلف و همچنین مهمان‌های خارجی در جشنواره حضور خواهند داشت و کلا هر شب ۳ هزار و ۵۰۰ نفر استقرار در هتل استقرار خواهند داشت که ۱۰ میلیارد هزینه اسکان آن‌ها است. به ما می‌گویند بروید جلو ما پشت‌تان هستیم ولی هنوز وضعیت بودجه‌مان معلوم نیست. نصراله قادری نیز درباره بخش بین‌الملل جشنواره چهل و یکم، تأکید کرد: ما در این جشنواره چرخ را از ابتدا اختراع نکردیم و سعی کردیم کاری ضعیف‌تر از کارهای داخلی خودمان نداشته باشیم. برخی از دولت‌های خارجی علیرغم موافقت گروه‌ها از حضور گروه‌ها در جشنواره ممانعت کردند.

تئاتر هنوز در بین دولتمردان به عنوان یک ضرورت مطرح نیست
کوروش زارعی در بخش پایانی این نشست تصریح کرد: تئاتر هنوز در بین دولتمردان به عنوان یک ضرورت مطرح نیست و تا این ضرورت درک نشود وضعیت حمایت از تئاتر اینگونه خواهد بود. در کشور عراق برای جشنواره‌ای که سومین دوره‌اش برگزار شده هزینه‌های بالایی می‌شود اما ما در جشنواره تئاتر فجر هنوز نمی‌دانیم چقدر بودجه داریم. در بخش بین‌الملل چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر گروه‌هایی از کشورهای تونس، عراق، روسیه، برزیل، اسپانیا، ارمنستان، اردن حضور دارند و چند ورک‌شاپ بین‌المللی نیز توسط مدرسانی از کشورهای الجزایر، روسیه، صربستان و ایرلند جنوبی برگزار می‌شود. چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری کوروش زارعی از ۱ تا ۱۲ بهمن برگزار خواهد شد. بخش رادیوتئاتر این دوره از جشنواره از ۲۵ دی برگزار شده است.
https://siasatrooz.ir/vdchwknzm23niwd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی