پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۴
کد مطلب : 125015
اظهارات ضد ایرانی وزیران خارجه انگلیس و آمریکا

مضطربان اعدام یک جاسوس در مدار هوچی‌گری

وزیران خارجه انگلیس و آمریکا که این روزها در کنار بحران‌های داخلی با چالشهای بیرونی از جمله نگرانی از اعدام جاسوس انگلیسی‌ها در ایران به سر می‌برند در یک نشست خبری مشترک ادعاهای ضد ایرانی خود را تکرار کردند.
«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا و «جیمز کلورلی»، وزیر امور خارجه انگلیس بامداد چهارشنبه در یک نشست خبری مشترک به تکرار ادعاها علیه ایران پرداختند. آنتونی بلینکن در این نشست خبری گفت: «ما در محکوم کردن اعدام علیرضا اکبری، شهروند دو تابعیتی انگلیسی-ایرانی که اقدامی سیاسی و غیرمنصفانه بود کنار دولت بریتانیا ایستاده‌ایم. این الگوی دیگری از سوءرفتارهای ایران شامل بازداشت، شکنجه، اعترافات نادرست و اعدام‌های ناعادلانه است.» چند روز پیش، رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در پیامی توییتری به اعدام علیرضا اکبری که در ایران به جاسوسی برای سرویس اطلاعات مخفی لندن متهم و مجرم شناخته شده بود واکنش نشان داده بود.رابرت مالی روز ۲۴ دی‌ماه در توییتر نوشت: «از اعدام علیرضا اکبری،‌ شهروند ایرانی-انگلیسی وحشت کردم. بازداشت‌های ناعادلانه جمهوری اسلامی، اعتراف‌های اجباری، محاکمه‌های ساختگی و اعدام‌ها با انگیزه‌های سیاسی باید پایان یابد».قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد که علیرضا اکبری به جرم فساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور به اعدام محکوم شده بود.
جیمز کلورلی در این نشست خبری ادعاها درباره اینکه جمهوری اسلامی ایران پهپادهایی را برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده تکرار کرد. او گفت: «ایران اکنون پا را فراتر گذاشته و پهپادهایی را در اختیار روسیه قرار داده که از آنها برای کشتن غیرنظامیان در اوکراین استفاده می‌شود.»او همچنین در ادامه مدعی شد: «تهدید دیگر برای صلح و امنیت بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران ناشی می‌شود که هیچ‌گاه پیشرفته‌تر از این نبوده است. آمریکا و انگلیس مصمم هستند که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»وزیر خارجه انگلیس در بخش دیگری از اظهاراتش درباره اعدام علیرضا اکبری مدعی شد که این اقدام با انگیزه‌های سیاسی انجام شده است. وی درباره آنچه به ادعای او «مقاصد سیاسی» ایران خوانده شد توضیح بیشتری ارائه نکرد. کلورلی گفت که انگلیس بلافاصله بعد از این اعدام تحریم‌هایی را علیه اعمال کرد. او گفت: «حکومت ایران از ما، آمریکا و سایر دوستان ما می‌خواهد این تحریم‌ها را برداریم و چیزی که ما می‌گوییم این است که اگر می‌خواهند این تحریم‌ها لغو شوند بایستی رفتارشان را به طور اساسی عوض کنند. متأسفانه هیچ نشانه‌ای از اینکه آنها آماده انجام چنین کاری هستند مشاهده نمی‌کنیم.»او در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «در واکنش به رفتارهای آنها درباره اقدامات بیشتری که ممکن است انجام دهیم گمانه‌زنی انجام نمی‌دهم... ما پاسخمان را به چیزهایی که الان گفتم محدود نمی‌کنیم. هر جا بتوانیم با ایران صحبت می‌کنیم و امیدواریم که آنها در یک مقطع زمانی نه چندان دور به چیزهایی که می‌گوییم گوش می‌دهند.»
پس از این اظهارات وزیر خارجه انگلیس، بلینکن درباره مذاکرات رفع تحریم‌های وین مدعی شد: «در خصوص برجام، ایرانی‌ها چند ماه پیش فرصت بازگشت سریع به توافق را از بین بردند. فرصتی بر روی میز بود که رد کردند؛ فرصتی که توسط همه طرف‌های مشارکت‌کننده شامل اروپایی‌ها، روسیه و چین مورد تأیید قرار گرفته بود.»
در همین حال دیوان عالی آمریکا درخواست یک بانک دولتی ترکیه برای تجدیدنظر در اتهام مطرح‌شده از سوی واشنگتن در خصوص نقض تحریم‌ها علیه ایران را بررسی کند.
در این میان یک روزنامه انگلیسی در مطلبی با اشاره به اعدام جاسوس انگلیس در تهران، موضع گیری دولت لندن در برابر این اقدام را سراسر ضعف دانست. روزنامه انگلیسی گاردین در مطلبی به بهانه اعدام «علیرضا اکبری» جاسوس این کشور در ایران، هم موضع سراسر استیصال دولتمردان این کشور در برابر این اقدام را به نقد می‌کشد و هم به تاریخچه پر افت و خیز روابط دو کشور و نیز رویکرد خصمانه و پر ابهام انگلیسی‌ها در قبال ایران در طول سالیان گذشته می‌پردازد. نویسنده این مطلب با برگشت به موضوع اعدام جاسوس دو تابعیتی انگلیس از سوی جمهوری اسلامی، درماندگی دولت لندن در برابر این اقدام قاطع تهران را یادآور می‌شود و می‌نویسد که تنها تصمیم پیش روی ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس و «جیمز کلورلی» وزیر خارجه این کشور در قبال خبر اعدام جاسوس «ام آی سیکس» این بود که سفیر انگلیس را از تهران فرابخوانند. موضوعی که از استیصال دولت انگلیس در برابر جمهوری اسلامی ایران حکایت داشت.نویسنده این مطلب با یادآوری توسل وزیر خارجه انگلیس به ادبیات توهین آمیز در واکنش به اعدام جاسوس این کشور، می‌نویسد انگلیس به جای آنکه در برابر این اقدام قوی و مصمم به نظر آید، با این ادبیات ناتوانی خود را اثبات کرد؛ گاردین، با انتقاد از موضع گیری موید ضعف کلورلی، می‌گوید داگلاس هرد و لرد کارینگتون وزرای خارجه سابق حزب محافظه کار انگلیس تا این حد در برابر چنین اقداماتی از خود درماندگی و ناتوانی بروز نمی‌دادند.
https://siasatrooz.ir/vdcb8sb8srhb5gp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی