دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۷
کد مطلب : 125175
معاون وزیر صمت در نشست خبری خبر داد:

احیای ۱۱۹۱واحد راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی از ابتدای سال

احیای ۱۱۹۱واحد راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی از ابتدای سال
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از زمان فعالیت دولت سیزدهم تا کنون ۲هزار و ۱۷۰واحد تولیدی راکد مجدد به چرخه تولید بازگشتند. همچنین در این مدت شاهد کاهش ۱۴درصدی آمار واحدهای صنعتی تولیدی راکد از هشت هزار و ۵۶واحد به ۶هزار و  ۹۱۵ واحد هستیم.
سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۹شهرک و ۳۴۰ناحیه صنعتی و پنج منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، ۸۵شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶شهرک فناوری، ۴۰مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۱۰۰هزار و ۵۸قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۹هزار و ۸۸۲واحد صنعتی و سه‌هزار و ۲۷۰واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۹۸هزار و ۵۹۵نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است که نقشی مهم در توسعه اقتصادی کشور دارد.
«علی رسولیان» دیروز در نشست خبری با خبرنگاران كه به مناسبت دهه مبارك فجر برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۱تاکنون، یک هزار و ۷۴واحد صنعتی تولیدی که با کمتر از ۵۰درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کردند، به بالای ۵۰درصد ظرفیت تولید رسیدند.براساس مطالعات انجام شده ۵۷ درصد از دارندگان واحد‌های کاملا راکد علاقه‌مند به راه‌اندازی واحد خود هستند و ۶۲ درصد از واحد‌های راکد نیز امکان راه‌اندازی مجدد دارند.از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تا کنون ۲هزار و ۱۷۰واحد تولیدی راکد مجدد به چرخه تولید بازگشتند. همچنین در این مدت شاهد کاهش ۱۴درصدی آمار واحدهای صنعتی تولیدی راکد از هشت هزار و ۵۶واحد به ۶هزار و ۹۱۵واحد هستیم.
رسولیان، از صادرات ۲۴میلیون دلاری کنسرسیوم‌های صادراتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال جاری خبر داد و تصریح كرد: عمده صادرات آنها محصولات غذایی، خشکبار، شیرینی، کفش و غیره به کشورهای همسایه و همچنین روسیه بوده است.وی، همچنین در خصوص ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک با دیگر کشورها، خاطرنشان کرد: مذاکرات اولیه با کشورهای ترکیه، عراق،جمهوری آذربایجان و به تازگی ارمنستان انجام شد، اما اگر قرار باشد این شهرک‌های صنعتی مشترک در نقطه صفر مرزی ایجاد شود نیاز به تغییر قوانین و مقررات داشته و باید در مجلس مصوب شود.رسولیان، در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار كرد: از ابتدای امسال تاکنون ۲هزار و ۱۶۶واحد جدید در شهرک‌های و نواحی صنعتی به بهره برداری رسیده که منجر به ایجاد ۳۳هزار شغل جدید شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مذاکرات با مسئولان کشور ترکیه و بحث و بررسی در خصوص قیمت زیرساخت‌ها برای بنگاهی ایرانی و ترک، ادامه داد: اگر این پیش نویس به قانون تبدیل شود شاید بتوان بحث شهرک‌های صنعتی مشترک با دیگر کشورها رو راحت تر اجرایی کرد. بحث دیگر احداث شهرک صنعتی در دیگر کشورها است و اکنون در تبریز شهرک صنعتی خارجی داریم که سرمایه‌گذاران خارجی در آن حضور دارند.وی، همچنین با بیان اینکه در زمستان سال جاری به دلیل سرمای هوا و کمبود گاز برخی نیروگاه‌های برق دچار مشکل و در نتیجه شهرک‌های صنعتی در برخی روزها تعطیل شدند، گفت: با بهتر شدن هوا این مشکل رفع شده و در حال حاضر شهرک‌ها فعال هستند. اما هنوز خسارت ناشی از این قطعی برق برآورده نشده است.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهركهای صنعتی ایران، اظهار كرد: سهم صنایع از کل مصرف برق کشور ۳۵درصد، گاز ۱۰درصد و آب دو درصد است. همچنین در سال جاری ۱۰۰۰مگاوات برق شهرک‌ها از طریق نیروگاه‌های خود تامین تهیه شده است.رسولیان، اضافه كرد: همچنین سهم شهرک‌های صنعتی در آلایندگی هوا را به شدت پایین توصیف کرد و علت آن را جریمه‌های بالای برای آلودگی‌های احتمالی از سوی این واحدها عنوان کرد.وی، درباره مشکل کمبود نیرو در شهرک‌های صنعتی به دلیل حقوق پایین نیز تصریح کرد: در واحدهای کوچک بعضا تا ۳۰درصد هزینه مربوط به حقوق است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سهم صنایع کوچک و متوسط را از کل تسهیلات بانکی شش تا هفت درصد عنوان کرد و گفت: این در حالی است که این صنایع ۴۳درصد اشتغال صنعتی کشور را تامین می‌کند. تامین مالی زنجیره‌ای هم فعلا در بنگاه‌های بزرگ مثل خودرو و فولاد شروع شده و به تدریج به صنایع کوچک می‌رسد. یکی از مطالبات ما هم تامین مالی از منابع غیر بانکی است‌.وی در پایان تعداد واحدهای صنعتی تحت تملک بانک‌ها را ۱۸۰۰واحد عنوان کرد که نزدیک به ۴۰۰واحد از آن‌ها در شهرک‌های صنعتی تعطیل و بقیه فعال هستند.

نویسنده: سمیه ملکی
https://siasatrooz.ir/vdciywazwt1arz2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی

عبدالخالق باران زهی
سلام و احترام خیلی عالی بود