پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۵
کد مطلب : 125208
پیشنهاد ایران به آژانس

گروسی رفتار حرفه‌ای را حفظ کند

رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که انتظار ما همیشه از آژانس بین المللی انرژی اتمی این بوده که بخشی از جریان سیاسی و فشار علیه جمهوری اسلامی نباشد.
محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انتظار ما همیشه این بوده که آژانس بخشی از جریان سیاسی و فشار علیه جمهوری اسلامی نباشد.وی افزود: از مدیرکل به ویژه این انتظار را داریم که رفتار حرفه‌ای را همچنان حفظ کند و بخشی از جریان فشار علیه کشور ما نباشند و امیدواریم که این اتفاق رخ دهد. لازم به ذکر است مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته، برای احیای بازرسی‌های آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران باید به تهران سفر کند.رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد اگر کانال ارتباطی با تهران و برجام حذف شوند، «اوضاع بدتر خواهد شد».
در همین حال نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین نسبت به اظهارات مقامات غربی درباره به بن بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای هشدار داد.میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، اعلام کرد بن‌بست در مذاکرات برای بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای ایران ممکن است به تشدید کنترل نشده تنش‌ها منجر شود. لازم به ذکر است در ادامه شکست سیاست تحریم پاناما با رد فشار‌های آمریکا گفت کشتی‌های ایرانی تا زمانی که قوانین بین المللی را رعایت می‌کنند اجازه تردد در کانال پاناما را دارند. آمریکا در قرن بیستم این کانال را که اقیانوس‌های اطلس و آرام را به هم متصل می‌کند، احداث کرد. حضور ایران در این کانال موجب خشم آمریکا می‌شود. واشنگتن گفته که فعالیت ایران در نیمکره غربی را از نزدیک رصد می‌کند.«اداره کانال پاناما» با اشاره به یک پیمان بین‌المللی سال ۱۹۷۷ که کنترل این آبراه را به کشور پاناما داده و وضعیت بی‌طرفی برای آن در نظر گرفته است، اعلام کرد که این کانال باید «برای تردد صلح‌آمیز، امن و باز بماند» به شرطی که کشتی‌ها از قوانین ایمنی جهانی تبعیت کرده، عوارض پرداخت کرده و اقدامات خصمانه انجام ندهند.
این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس قواعد پیش‌گفته، اداره کانال پاناما متعهد است، به هر کشتی که همه این الزامات را رعایت کند، اجازه عبور بدهد.رسانه‌های محلی گزارش‌هایی درباره رسیدن قریب‌الوقوع کشتی‌های نیروی دریایی ایران به کانال پاناما منتشر کرده‌اند.جب بوش، فرماندار سابق ایالت فلوریدای آمریکا چندی پیش در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست پاناما را متهم کرده که به ایران کمک می‌کند تا تحریم‌های نفتی غربی‌ها را دور بزند.وندانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که واشنگتن فعالیت‌های دریایی ایران در نیمکره غربی را از نزدیک دنبال می‌کند.اداره کانال پاناما اعلام کرد که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۴ هزار کشتی از این کانال عبور کرده‌اند. این کانال ۸۰ کیلومتر طول دارد و پنج درصد از تجارت دریایی دنیا در آنجا جریان دارد. لازم به ذکر است قانون‌گذاران آمریکایی با استناد به ادعای به کار رفتن قطعات ساخت آمریکا در پهپادهای ایرانی، از دولت بایدن خواستند «زنجیره تامین» صنایع پهپادی ایران را مختل کند. در پی اتهامات غرب علیه روابط تهران - مسکو مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و مطرح شدن این ادعا در برخی گزارش‌ها که در این پهپادها از قطعات ساخت آمریکا به کار رفته است، گروهی ۶۰ نفره از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات قانون‌گذاران آمریکایی از دولت بایدن خواستند با رویکردی «مشترک و هماهنگ» زنجیره تامین برای [صنایع پهپادی] ایران را مختل کنند.این قانون‌گذاران آمریکایی در نامه‌ای خطاب به جو بایدن رییس جمهور، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه، جانت یلن وزیر خزانه‌داری و ژینا رایموندو وزیر تجارت و بازرگانی آمریکا این درخواست را مطرح کردند.
https://siasatrooz.ir/vdcfxtdycw6d00a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی