چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۰
کد مطلب : 125293

ناآگاهی از مواد مخدر مدرن و فرزند معتاد

ناآگاهی از مواد مخدر مدرن و فرزند معتاد
آمار اعتیار آن هم بین نوجوانان و جوانان رو به افزایش در حالی که نوع اعتیاد و مواد مصرفی با قبل بسیار تفاوت دارد و اثرات منفی آن نسبت به مواد مخدر سنتی سنگین و جبران ناپذیر است.
بسییاری از پدر مادرها و خانواده‌ها نسبت به مواد مخدر مدرن بسیار کم است و همین امر باعث گشته تا به اعتیاد فرزندان و اعضای خانواده پی نبرند. لازم است برای آگاهی افکار عمومی و جامعه برنامه‌هایی ساخته شود و رسانه‌های به ویژه صدا و سیما وظیفه مهم و اصلی را بر عهده دارند.
قطعا، آگاهی بخشی در زمینه آشنایی با نواد مخدر مدرن و اعتیاد به آنها، درصد آمار اعتیاد را در میان خانواده‌ها و به تبع جامعه کاهش خواهد داد.
کافی است اندکی از رودربایستی که در جامعه وجود دارد، کنار گذاشت و روشن‌تر به قضیه خانمانسوز اعتیاد پرداخت. مدارس و آموزش پرورش هم سهم زیادی در این زمینه دارد.
کارزار رسانه‌ای ملی پیشگیری از اعتیاد «والد آگاه، فرزند ایمن» به همت سازمان بهزیستی کشور برگزار شد. آشنایی خانواده‌ها و والدین با مواد مخدر و نحوه برخورد با این پدیده و راهنمایی فرزندان از جمله اهداف این کارزار ملی است.
فرهاد اقطار معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه تاکنون ۲۳ دستگاه برای همکاری با سازمان بهزیستی وارد این کارزار شدند؛ گفت: علاوه بر این در تلاشیم تا با آموزش و پرورش تمامی استان‌ها این ارتباط برقرار شود.
معاون سازمان بهزیستی گفت: پوستر اول این کارزار از یکم تا پانزدهم اسفند ماه نمایش داده می‌شود و پوستر بعدی پس از ایام عید رونمایی خواهد شد. محتوای این پوسترها هم بحث اهمیت توجه والدین به فرزندان و پیشگیری از اعتیاد نوجوانان به مصرف مواد مخدر است. اقطار در خصوص لزوم آشنایی بیشتر خانواده‌ها با پدیده مواد مخدر گفت: یکی از آموزش‌هایی که در در نظر داریم در این طرح به صورت جدی آن را پیگیری کنیم جلسات و جشنواره‌های کودکی است که حتماً بزرگسالان هم در آن‌ها حضور داشته باشند.
وی با بیان اینکه اطلاعات خانواده‌ها در مورد اعتیاد و مواد مخدر بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است؛ گفت: جلسات آموزش و کارگاه‌های مختلفی را برای آشنایی والدین با مواد مخدر برگزار کردیم و نظرسنجی و پرسشنامه‌هایی هم در بین جامعه توزیع گردید و راستی آزمایی مناسبی هم صورت گرفت. متأسفانه میزان اطلاعات در سطح خانواده‌ها در مورد انواع مواد مخدر بسیار پایین است.
اقطار با بیان اینکه پیش از این آموزش‌ها در موضوع مواد مخدر با هدف آشنایی با یک نوع ماده مخدر بود؛ گفت: اما متأسفانه امروز انواع و اقسام مواد مخدر با اسامی گوناگون وجود دارد. دیگر کافی نیست ما در مورد مواد مخدر جدید حرف بزنیم ما باید عوامل محافظتی را تقویت کنیم. اگر بتوانیم به کودکان خود این آموزش را بدهیم و خانواده‌ها این توصیه‌ها را به فرزندان خود منتقل کنند می‌توانیم عوامل محافظتی را بالا ببریم.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور بر لزوم گسترش امکانات ورزشی و آشنایی بیشتر با روش‌های پیشگیری از مصرف مواد مخدر تاکید کرد.
https://siasatrooz.ir/vdcjhievtuqe88z.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما