شنبه ۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۱
کد مطلب : 125336

دلیل استعفای رهبر ارکستر وجود یک «نخود هر آش» بود!

مانند این است که یک بقال در اتاق عمل حضور داشته باشد و به دکتر جراح بگوید چه کند چه نکند!...
دلیل استعفای رهبر ارکستر وجود یک «نخود هر آش» بود!
مانند این است که یک بقال در اتاق عمل حضور داشته باشد و به دکتر جراح بگوید چه کند چه نکند! آنگاه نتیجه جراحی چه خواهد شد؟ روشن است. بیمار یا می‌میرد، یا تاقص می‌شود یا دکتر جراح استعفا می‌دهد و می‌رود تیغ و قطچی جراحی را هم به دست آن بقال می‌دهد!
همواره کشورمن از همین انتصابات نابجا زیان دیده اما انگار درس عبرت نشده است، تا جایی که حتی در تخصصی‌ترین رشته‌ها نیز نفوذ کرده و باعث اخلال در کارها می‌شود.
موسیقی یک رشته تخصصی هنری است که موسیقی‌دان‌ها باید در آن به کار گماشته شوند و زمانی که وصله‌های نچسب به بدنه آن می‌چسبند، همین می‌شود که می‌بینید، رهبر ارکستر سمفونیک کشور استغفا و خود را هم نجات می‌دهد چرا که کسی این کاره نیست، در کار او دخالت می‌کند.
آرش امینی موزیسین و رهبر ارکستر سمفونیک سازمان صداوسیما از سمت خود استعفا کرد.
با تایید خبر استعفای خود از ارکستر صداوسیما، علت آن را دخالت‌های نابجای مسئول اداری جدیدالانتصاب ارکستر در مسائل حرفه‌ای و هنری مانند تعیین و انتصاب نوازنده، نحوه تمرین کردن با ارکستر، چیدن نت و قطعات در پوشه تمرینی نوازندگان بدون مشورت با رهبر و ... عنوان کرد.
او بیان کرد، علت تامل او برای این استعفا، انتظارش برای به پایان رسیدن اجرای ارکستر در جشنواره موسیقی فجر بوده است. شاید بتوان ضرب المثل «نخود هر آش شدن» را برای اتفاقی که در موسیقی کشور افتاده به کار برد. مسئول اداری را چه به دهالت در زمینه موسیقی که حتی نت‌ها را هم برای رهبر ارکستر تعیین می‌کرده؟
امینی از چهار سال پیش رهبری ارکستر سمفونیک صداوسیما را برعهده داشته است. ارکستر سمفونیک صداوسیما در سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر هم اجرا داشت که این اجرا به رهبری آرش امینی روی صحنه رفت. این اجرا متشکل از سازهای زهی، سازهای بادی، تیمپانی و گروه کر بود که ابتدا قطعه بی‌کلام «نیایش یزدان» را با همراهی گروه کر به اجرا درآورد و در ادامه با حضور خواننده قطعه‌ای دیگر اجرا شد. علیرضا قزوه، رییس مرکز موسیقی صدا و سیما که در این برنامه حضور داشت، درباره برنامه‌های پیش‌روی این ارکستر در جملاتی گفت: «تمرینات ارکستر سمفونیک صداوسیما به طور مرتب برقرار بود، هر ماه اجراهایی برگزار کردند و آقای آرش امینی با جدیت در این ارکستر حضور و فعالیت دارد. این ارکستر متشکل از نوازندگان با تجربه و خوبی است و تلاش داریم در سال آینده هم این اجراها هر ماه برگزار شود. وظیفه ما حمایت از این ارکستر است و حامی ارکستر سمفونیک صدا و سیما هستیم.»
https://siasatrooz.ir/vdchxmnz-23nixd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی