شنبه ۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۹
کد مطلب : 125338
فراخوان اقتصاددان‌های دلسوز و متعهد برای مهار بحران ارز

جمع‌بندی و تشکیل کمیته مشترک کارساز نیست

جمع‌بندی و تشکیل کمیته مشترک کارساز نیست
اقتصاددان‌ها و کارشناسان اقتصادی دلسوز و متعهد را فراخوان بدهید و از آنها راهکار بخواهید قطعا آنها برای مهار افزایش قیمت ارز پیشنهادهایی خواهند داشت.
مجلس و دولت چندمین جلسه خود را برای بررسی بحران ارز برگزار کردند بحرانی که بر روی بسیاری از بازارهای اقتصادی تأثیر مستقیم می‌گذارد اما منطق اقتصادی ندارد. بازار سکه تحت تأثیر افزایش ارز در کشور است، بازار خودرو و مسکن نیز چنین است حتی پسته ایرانی بد نافش به ارز گره خورده که از عجایب است.
دیروز نیز مجلس شورای اسلامی با حضور چند تن از دولتمردان جلسه غیر علنی برگزار کردند تا شاید بتوانند تصمیماتی برای مهار این اسب سرکش ارز بگیرند.
پنج روز پیش بود که فعالیت مرکز مبادله ارز و طلای ایران با اعلام فرزین رئیس کل بانک مرکزی آغاز به کار کرد اما تصمیم تأثیر گذاری از این مرکز بیرون نیامد بلکه روز به روز شاهد افزایش قیمت ارز هستیم. محمد باقر قالیباف از جلسه مشترک دئیروز مجلس و دولت گفته که در باره مسائل ارزی به جمع بندی خوبی رسیدیم، قطعاً جمع بندی نیاز است اما اعمال تصمیمات و این که چه تصمیماتی گرفته شده و قرار است اجرا شود مهمتر است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست غیرعلنی دیروز مجلس درباره مسائل ارزی، به جمع‌بندی‌های خوبی رسیدیم و ان‌شاءالله با هماهنگی شکل گرفته و اقدامات و حرکت‌های دولت بر این مشکل فائق خواهیم آمد.
محمدباقر قالیباف با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز مجلس گفت: باتوجه به اهمیت مسائل ارزی در کشور که لازمه یک هماهنگی جدی و قوی بین دولت و مجلس برای سامان دادن این بازار است، مجلس با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی جلسه غیرعلنی داشت و به جمع‌بندی‌های خوبی در این جلسه رسیدیم. ان‌شاءالله با هماهنگی شکل گرفته و اقدامات و حرکت‌های دولت بر این مشکل فائق خواهیم آمد.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز توضیحاتی درباره جلسه غیرعلنی مجلس با چند تن از دولتمردان ارائه کرد. سیدنظام الدین موسوی در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس گفت: به دنبال افزایش قیمت دلار و برخی از کالاهای اساسی، مجلس امروز از مسئولان ارشد اقتصادی دولت یعنی مخبر، خاندوزی و فرزین دعوت کرد و آنان توضیحاتی درباره تحولات بازار ارز ارائه کردند. وی تصریح کرد: مسئولان دولت هم در این جلسه اذعان کردند که تلاطمات ارزی می‌تواند به اقتصاد کشور آسیب بزند. نمایندگان مجلس هم انتقادات و پیشنهادهایی را درباره عملکرد دولت در حوزه ارز ارائه کردند.سخنگوی مجلس تفزود:یکی از مباحث مورد نظر نمایندگان آن بود که در دولت سیاست واحدی درباره ارز وجود ندارد و از زبان مسئولان دولتی سیاست‌های متناقضی پیرامون ارز مطرح می‌شود و این موضوع ناهماهنگی بین دولتمردان را القا می‌کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: فقدان نقشه راه در حوزه ارز یکی از مشکلات جدی ماست و نمایندگان مجلس در این جلسه تاکید کردند که باید نقشه راه مشخصی در حوزه ارز داشته باشیم، چرا که اگر این اتفاق به سرعت شکل نگیرد ممکن است وضعیت بدتر شود. وی بیان کرد: دولتمردان هم گزارش‌هایی درباره سیر مسائل مربوط به ارز مطرح کردند و تأکیدشان بر این بود که آنچه امروز در عرصه تحولات ارزی شاهد هستیم، ناشی از کمبود ارز در کشور و یا مشکلات ارزی در حوزه صادرات و واردات نیست. حرف آنان این بود که ما مشکل مالی و اقتصادی در این زمینه نداریم و مسائل دیگری باعث تلاطمات بازار ارز شده است.
موسوی گفت: دولتمردان می‌گویند که ما از نظر مالی و اقتصادی مشکلی نداریم که البته آمارها هم این موضوع را نشان می‌دهد و حتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم به آن اذعان کرد. موید این مسئله آن است که میزان فروش نفت ما نسبت به سال گذشته افزایش یافته و ورود ارز ناشی از صادرات نفت به کشور هم تسهیل شده است و ذخایر ارزی بانک مرکزی هم به اندازه کافی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عمده نگاه دولت آن است که بخش عمده مشکلات ما در حوزه ارز مربوط به مسائل انتظاری و جنگ ترکیبی دشمن است و آنان از طریق تعیین نرخ‌های ساختگی و غیر واقعی در بازار ارز به دنبال ایجاد تلاطم اقتصادی در کشورمان هستند. وی گفت: قرار بر این شد که جهت اشراف بیشتر بر مسائل ارزی، کمیته مشترکی بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت و سایر دستگاه‌ها تشکیل شود که این کمیته سریعاً هماهنگی‌های لازم را در زمینه ارز داشته باشد و در اسرع وقت وضعیت ارز از این تلاطم نجات پیدا کند.
https://siasatrooz.ir/vdcjtievouqe8tz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما