سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲
کد مطلب : 125469
رئیس جمهور:

نقشه راه جامع ایران و بلاروس مورد توافق قرار گرفت

لوکاشنکو: تحریم‌ها نتوانست جلوی پیشرفت ایران را بگیرد
نقشه راه جامع ایران و بلاروس مورد توافق قرار گرفت
رئیس جمهور گفت: ۳۰ سال از روابط بین دو کشور می‌گذرد و ما امروز به توافق‌نامه نقشه جامع بین دو کشور رسیدیم که می‌تواند ارتباط بین دو کشور را با نگاه راهبردی‌مان در آینده مشخص کند.
سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در نشست خبری با «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس جمهور بلاروس گفت: بدون تردید سفر رئیس‌جمهور بلاروس به جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نقطه عطفی برای توسعه روابط دو کشور باشد. وی افزود: ۳۰ سال از روابط بین دو کشور می‌گذرد و ما امروز به توافق‌نامه نقشه جامع بین دو کشور رسیدیم که می‌تواند ارتباط بین دو کشور را با نگاه راهبردی‌مان در آینده مشخص کند.
رئیس‌جمهور گفت: نقشه راه جامع بین دو کشور شرایط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و در همه حوزه‌ها بین دو را مشخص کرده و می‌تواند ظرفیت‌ها و ارتباط دستگاه‌های دو کشور را مشخص کند.
رئیسی اظهار داشت: ایران علیرغم تهدیدها و تحریم‌ها توانسته گام‌های بلندی در جهت پیشرفت بردارد و و از تحریم‌ها برای خود فرصت ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: آمادگی داریم تجربیات‌مان در این دوران را با کشور دوست‌مان بلاروس به اشتراک بگذاریم. توافقات خوبی در حوزه صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، راه و حوزه‌های مختلفی انجام شد که امیدواریم گام‌هایی در جهت توسعه روابط دو کشور باشد.
رئیس‌جمهور عنوان کرد: علاوه‌بر روابط دو جانبه مصمم هستیم ارتباط‌مان را ضمن سازمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، با کشور بلاروس افزایش دهیم و در این‌باره مذاکرات خوب و ثمربخشی با رئیس‌جمهور بلاروس داشتیم.
رئیسی خاطر نشان کرد: می‌توانیم ضمن سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا همکاری‌های بسیار خوبی داشته باشیم. با توجه به منافع و مواضع دو کشور، این همکاری دوجانبه و منطقه‌ای می‌تواند به همکاری‌های بین‌المللی شکل بهتری از قبل بدهد.
وی گفت: اراده دو کشور بر توسعه روابط در همه حوزه‌هاست و این روابط در ۳۰ سال وجود داشته لکن در دولت سیزدهم افزایش یافته و شرایط تجاری و اقتصادی امروز با قبل قابل قیاس نیست.
رئیس‌جمهور بیان کرد: هر دو کشور با یکجانبه‌گرایی مخالف هستیم و معتقدیم کشورهای مستقل می‌توانند روابط خوبی داشته باشند و این راهی است که هم تحریم‌ها خنثی شده و ظرفیت‌های کشورها منتقل می‌شود و به پیشرفت کشورها و ملت‌ها بینجامد.

هیچ تحریمی نتوانسته ایران را از پیشرفت بازدارد
لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس نیز طی سخنانی بیان کرد: من آخرین بار ۱۷ سال پیش در تهران بودم و اذعان می‌کنم هیچ تحریم و فشاری نتوانسته ملت ایران را از پیشرفت بازدارد و ایران مستقل و قوی به مسیر خود ادامه می‌دهد.
وی افزود: امروز به‌صورت مفصل موضوعات روابط دوجانبه را مرورد بررسی قرار دادیم و هر دو رئیس‌جمهور موافق اند که در دوره‌ای در روابط توقف ایجاد شده ولی هم‌اکنون از آن عبور کردیم و اسناد و تفاهمنامه‌های زیادی به امضا رسید، با اجرایی شدن این موارد می‌توانیم به جحم تبادل تجاری ۱۰۰ میلیون دلاری برسیم.
رئیس جمهور بلاروس گفت: با رئیس جمهور ایران، هر دو موافقیم که تحریم دوره‌ و زمانِ فرصت‌هاست و نباید این فرصتی که برای دو کشور ایجاد شده را از دست داد. مواضع دو کشور در موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای بسیار همگون است و هر دو کشور خواهان ساخت جهان عادل چندقطبی هستند.
لوکاشنکو بیان کرد: دو کشور اعتماد کاملی به‌هم دارند و مردم هر دو کشور نیز از توسعه روابط دوجانبه حمایت می‌کنند و حجم تبادلات تجاری‌مان نسبت به سال ۲۰۲۱، سه‌برابر شده ولی این سطح از فرصت‌های‌ ما دور است.
وی عنوان کرد: موضوعی که در گذشته درگیرِ آن بودیم، اجرای ناقص اسناد مورد توافق بود اما امروز و در این فرصتی پیش‌آمده تأکید می‌کنیم که موارد مورد توافق باید بدون هرگونه حاشیه‌ای اجرا شود؛ هم‌چنین اینکه روابط و تماس‌ها باید در چارچوب گسترده‌تری ادامه یابد.
رئیس جمهور بلاروس اظهار داشت: هر دو کشور دستاوردهای علمی و فنی خوبی داریم و این ابتکارات باید در آینده به مرحله تجاری و بازرگانی برسد.
لوکاشنکو گفت: هجدهمِ ماه مارس روز مهمی در روابط دوجانبه است و سی‌اُمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور است. این سالگرد بهانه خوبی است تا سطح روابط را ارتقا دهیم. وی ادامه داد: همکاری‌های ما در بسیاری از حوزه‌ها ادامه داشته و هم‌چنین در بُعد پارلمانی توسعه خواهد یافت. امیدوارم نقشه‌ی راه و برنامه جامع همکاری، موافقتنامه‌ها و تفاهمنامه‌ها به توسعه بیشتر و درازمدتِ روابط دو کشور کمک کند.
رئیس جمهور بلاروس در پایان اظهار داشت: قلباً از رئیس‌جمهور ایران بابت مهمان‌نوازیِ گرم تشکر می‌کنم و برای شما در این مسئولیت خطیر آرزوی موفقیت و برای ملت ایران آرزوی صلح و آرامش دارم. هم‌چنین از رئیس‌جمهور ایران دعوت می‌کنم در زمان مقتضی برای ادامه گفت‌وگوها به بلاروس سفر داشته باشد.
https://siasatrooz.ir/vdcepn8zojh8wei.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی