سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷
کد مطلب : 125472
دومینوی ورشکستگی به بانک‌های ایالات متحده رسید

اقتصاد آمریکا قربانی حماقت‌های بایدن

همزمان با ورشکستگی بانک‌های آمریکایی و در حالی که بسیاری این روند را برگرفته از حماقت‌های بایدن می‌دانند، اقتصاددانان آمریکا هشدار می‌دهند اقتصاد آمریکا به تعبیر آنها با توفان بزرگی امسال آسیب می‌بیند آنها سیاست های اشتباه پولی و مالی و تعیین بودجه نامناسب از سوی بایدن را مهمترین عامل می‌دانند.
اقتصاددانان آمریکایی هشدار می‌دهند که در سال جاری اقتصاد این کشور به تعبیر آنها با یک توفان بزرگ آسیب خواهد دید، آنها سیاست های اشتباه پولی و مالی و تصمیم اشتباه بایدن در بودجه این کشور را دخیل می‌دانند.یک اقتصاددان آمریکایی پس از گزارش اشتغال آمریکا که روز جمعه منتشر شد، وضعیت این کشور را غرق در رکود، بحران بدهی و تورم غیر قابل کنترل عنوان کرد.دیوید گفت: سیاست های اشتباه پولی و مالی طی دو سه سال گذشته عامل این بحران شده است چند سال پیش ما نگران بودیم که تورم در کشور به اندازه کافی نیست اما اکنون نگران بیش از حد هستم اکنون رکود تورمی ورکود هستیم، چند سال پیش می گفتیم که نرخ بهره در حد بسیار پایین است اما اکنون از نرخ بهره بسیار بالا نگرانیم، چند سال پیش می گفتیم آمریکا بیش از حد کالاهای خود را به جهان صادر می‌کند اما اکنون خود آمریکا مانع جهانی شدن است. در یک کلام وضعیت اقتصادی آمریکا نسبت به چند سال گذشته کاملا متفاوت شده است.وی افزود:‌بودجه ۶.۸ تریلیون دلاری آمریکا به باور من می تواند باعث افزایش بیشتر تورم در این کشور شود و این خود باعث آسیب به سهام بازار خواهد شد و ما در سال جاری بدون شک شاهد کاهش بازار سهام خواهیم شد. لازم به ذکر است همزمان با اقدام مسئولان ایالت نیویورک در تعطیلی دومین بانک بزرگ آمریکا در عرض دو روز، رئیس جمهور این کشور نیز وعده بازخواست مسئولان آشفتگی این روزهای سیستم مالی آمریکا را دارد.رسانه‌های آمریکایی از تعطیل‌شدن دومین بانک بزرگ در این کشور تنها دو روز بعد از ورشکستگی بانک «سیلیکان وَلی» در کالیفرنیا خبر دادند.مسئولان ایالت نیویورک گفتند که برای حفاظت از نظام مالی و همچنین سپرده‌های مردم، بانک «سیگنِچر» تعطیل می‌شود و بار مالی آن نیز بر دوش مالیات‌دهندگان
نخواهد بود.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ورشکستگی و تعطیلی بانک سیگنچر نیویورک، سومین فاجعه بانکی بزرگ در تاریخ آمریکا است.«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا نیز بامداد دوشنبه در واکنش به ورشکستگی و تعطیلی پی‌درپی دو بانک بزرگ در این کشور، گفت: «مردم و شرکت‌های آمریکایی باید مطمئن باشند که سپرده‌های آنهازمانی که نیازشان دارند، در دسترس هستند».طبق این گزارش، بایدن در ادامه وعده داد: «من متعهد می‌شوم که مسئولین این آشفتگی را مورد بازخواست قرار دهم و به تلاش‌ها برای تقویت مقررات و نظارت بر بانک‌های بزرگ ادامه دهم».وی همچنین افزود: «ما برای رسیدگی به مشکلاتی که بانک‌های سیلیکان ولی و سیگنچر با آن مواجه بودند، اقدام کردیم و راهکاری سریع یافتیم که از آمریکایی‌ها محافظت کند».وزارت خزانه داری آمریکا و فدرال رزرو (سیستم بانک مرکزی این کشور) نیز اقدامات بی‌سابقه‌ای را برای جلوگیری از تأثیر پیامدهای ورشکستگی بانک سیلیکان ولی اعلام کردند.
در پی تعطیل‌شدن دومین بانک آمریکا در عرض دو روز، رئیس‌جمهور سابق این کشور جانشین خود را به خاطر مشکلات اقتصادی ایالات متحده مقصر شناخت و رکود بزرگ جدید را پیش‌بینی کرد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا جو بایدن جانشین خود را به خاطر مشکلات اقتصادی ایالات متحده مقصر شناخت و رکود بزرگ جدید را پیش‌بینی کرد. وزیر دارایی انگلیس از اقدام یکی از بزرگترین بانک‌های این کشور در خرید شعبه بانک تعطیل شده آمریکایی "سیلیکون ولی" (اس‌وی‌بی) حمایت کرد و آن را "ضروری" دانست.وی در گفت‌وگو با گزارشگران اظهار داشت: ما با وضعیتی روبرو هستیم که ممکن بود برخی از مهمترین شرکت‌ها و راهبردی‌ترین آنها نابود شوند. این رخداد ممکن بود بی‌نهایت خطرناک باشد.
وزیر دارایی انگلیس تاکید کرد که وضعیت کنونی شعبه انگلیسی بانک "سیلیکون ولی" نظام مالی انگلیس را با خطر مواجه نمی‌کند.در پی تعطیلی بانک "اس وی بی"، بازارهای سرمایه کشورهای اروپایی هفته کاری را با افت شدید ارزش آغاز کردند.خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شاخص اف تی اس ای ۱۰۰ (FTSE ۱۰۰) بورس لندن امروز با کاهش ارزش ۱.۸ درصدی به ۷ هزار و ۶۰۸.۷۵ واحد کاهش یافت.شاخص دکس (DAX) بازار بورس فرانکفورت نیز با افتی ۲.۴ درصدی به ۱۵ هزار و ۵۲.۳۴ واحد نزول کرد. شاخص کک ۴۰ (CAC ۴۰) بورس پاریس نیز ۲.۲ درصد نزول کرد و به ۷ هزار و ۶۲.۲ واحد کاهش یافت.
در این میان روزنامه‌نگار مطرح آمریکایی که در تحقیقات اخیر در مسئله خرابکاری خطوط لوله نورد استریم، دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا را عامل این حمله دانسته بود، تاکید کرد سیاست خارجی بایدن یک «حماقت کامل» است و هژمونی این کشور «دیگر کار نمی‌کند». سیمور هرش در مصاحبه با کانال چینی سی‌جی‌تی‌ان گفت: انفجار خطوط لوله‌ای که آلمان را به روسیه متصل می‌کند، توسط دولت‌های آمریکا و نروژ، یکی از احمقانه‌ترین تصمیم‌های واشنگتن در سال‌های اخیر است.سیمور هرش پیشتر در اظهاراتی اذعان کرده بود که از همان ابتدا معتقد بوده واشنگتن پشت انفجار خطوط لوله گاز نورد استریم ۱ و نورد استریم ۲ قرار دارد.
https://siasatrooz.ir/vdciywazrt1ar52.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی