جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۱
کد مطلب : 125774
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه خبر داد:

حضور ۷۵۰ شرکت در نمایشگاه توانمندی صادراتی

در چارچوب دیپلماسی اقتصادی و نمایش توانمندی‌های صادراتی کشور ۷۵۰ شرکت داخلی در نمایشگاه توانمندی صادراتی ایران حضور دارند و ۶۰ کشور از نقاط مختلف دنیا آمادگی خود را برای بازدید از این نمایشگاه اعلام کرده‌اند.
یکی از مولفه‌های مهم در دولت سیزدهم را توجه به عرصه صادرات کشور شکیل می دهد چنانکه در این حوزه سازمان توسعه تجارت ایران در این دوران نقشی فعال و همه جانبه را ایفا کرده است. در همین چارچوب در حالی نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران برگزار می گردد که همگرایی بیشتر میان سازمان توسعه تجارت ایران و وزات امور خارجه مولفه‌ای مهم در تحقق این امر می باشد. نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران از ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت ماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.
در همین راستا نیز مهدی صفری در نشست خبری پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو ۲۰۲۳) که در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد با اشاره به سیاست‌های دولت سیزدهم برای توسعه تجارت با کشورهای همسایه، آفریقایی، آمریکای لاتین گفت: مقام معظم رهبری طی سال‌های اخیر به موضوع صادرات و به‌خصوص صادرات غیر نفتی تاکید فراوانی داشتنه‌اند؛ لذا وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت تلاش‌های زیادی برای برگزاری نمایشگاه توانمندی صادراتی انجام داده است.
وی با بیان اینکه دولت نیز از برگزاری این نمایشگاه حمایت خواهد کرد، اظهار داشت: ۷۵۰ شرکت داخلی در این نمایشگاه شرکت می‌کنند و محصولات خود را به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند.
وی با بیان اینکه برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی کار بسیار بزرگ است و تداوم آن در حوزه تجارت خارجی کشور بسیار موثر است، اظهار داشت: این کار ما را در توسعه صادرات غیرنفتی می‌تواند کمک کند.
صفری افزود: کشورهای حاضر در این نمایشگاه کشورهایی مانند امارات، پاکستان، روسیه، ترکیه ، چین و .... هستند، گفت: ما در این نمایشگاه در ۱۲ بخش از جمله صنعت، پزشکی لوازم خانگی، مواد غذایی، پتروشیمی و... حاضر خواهیم بود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تاکنون ۶۰ کشور از نقاط مختلف دنیا برای بازدید از این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: برخی از کشورهای در سطح وزرا و مشاوران وزیر برای بازدید از این نمایشگاه حضور خواهند داشت‌ و پیش‌بینی می‌شود که حدود هزار و ۲۰۰ تا دو هزار نفر مسولان و تجار از کشورهای مختلف برای بازدید از نمایشگاه در ایران حضور یابند.
وی با اعلام افزایش روابط میان تهران و ریاض نیز گفت: ارتباطات مجدد دو کشور تازه شکل‌ گرفته و اقداماتی برای آغاز به‌کار کنسول‌گری‌ها و سفارتخانه‌های دو کشور در حال انجام است و در این نمایشگاه نیز تجاری از کشور عربستان برای بازدید حضور خواهد داشت.
وی با بیان اینکه برای دستیابی به بازارهای جدید و توسعه تجاری نیازمند برگزاری نمایشگاه های بزرگ هستیم، گفت: لذا استمرار در برگزاری این رویدادها حائز اهمیت است تا به دستاوردها و اهداف خود در زمینه صادرات غیرنفتی دست یابیم. صفری با اشاره به اینکه دولت سیزدهم در زمینه خدمات لجستیکی اقدامات خوبی را انجام داده است، گفت: یکی از کارهای مهم انجام شده ایجاد خطوط کشتیرانی به غرب آفریقا و کشورهای آمریکای لاتین به ونزوئلا و نیکاراگوئه بود ضمن اینکه از دیگر کارهای ما مهم صادرات به روسیه بود در حالی که تنها مسیر عبور آستارا به رشت بود که از پل قدیمی ۷۰ ساله آستار انجام شد اما این پل به یک پل جدید تبدیل شد و اکنون عبور و مرور متعددی از این پل انجام می شود. همچنین تا دو ماه اینده کشتی های (رو - رو) در بندر انزلی پهلوگیری خواهند کرد.
در ادامه این مراسم همچنین مهدی ضیغمی معاون سازمان توسعه تجارت ایران افزود: این نمایشگاه از آن قبیل نمایشگاه هایی است که کشورهای در حال توسعه برای نمایش دستاوردهای صادراتی برگزار می کنند و دولت نیز حداقل هزینه های اقامات و رفت و آمد را بر عهده می گیرد و به افزایش صادرات کمک می کند.
وی اظهار داشت: کالاهای صادراتی و مقاصد صادراتی کشور بسیار محدود است لذا هدف اصلی این نمایشگاه افزایش مقاصد صادراتی و گروه کالایی صادراتی است. معاون سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: در این نمایشگاه ۱۲ گروه کالایی از جمله محصولات دانش بنیان، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی، صنعت، مواد غذایی، پتروشیمی، ساختمان، صنایع دستی، خدمات فنی و مهندسی و.... عرضه می شود و در واقع کلیه توانمندی های کشور در این نمایشگاه عرضه می شود.

سمیه ملکی
https://siasatrooz.ir/vdcd5k0foyt0x56.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی