يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۶
کد مطلب : 125857
در آیین افتتاح رسمی شبکه تلویزیونی ایران جوان مطرح شد:

برنامه های بنیاد ۱۵ خرداد در حوزه جوانی جمعیت

برنامه های بنیاد ۱۵ خرداد در حوزه جوانی جمعیت
نشست خبری ارائه کارنامه و برنامه های بنیاد ۱۵ خرداد در حوزه جوانی جمعیت و همچنین آئین افتتاح رسمی شبکه تلویزیونی ایران جوان دیروز در محل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برگزار شد.
مدیر شبکه تلویزیونی ایران جوان در آیین افتتاحیه رسمی این شبکه تلویزیونی و ارایه کارنامه ها و برنامه های بنیاد ۱۵ خرداد در روز جهانی جمعیت گفت: با توجه به سند بالادستی قانون جمعیت و خانواده که به تمام مباحث مهم جوانی جمعیت و فرزندآوری پرداخته است در ماده های این قانون ماده یک، ۲۸ و ۲۹ به صراحت در مورد فرهنگ سازی و رفع گره های فرهنگی در مورد جمعیت پرداخته شده است. یاسر اشراقی گفت: در این قانون تسهیلات مالی در حوزه فرهنگ سازی و همچنین در صدا و سیما و مباحث مختلف حاکمیتی و غیر حاکمیتی نیز پرداخته شده است. اشراقی ادامه داد: بعد از چند ماه از اخذ مجوز کامل این شبکه، شبکه تلویزیونی ایران جوان با همکاری صدا و سیما به صورت آزمایشی پخش خود را آغاز کرد و امروز به شکل رسمی پخش این شبکه تلویزیونی را شاهد هستیم. این شبکه به صورت جدول پخش در خدمت بینندگان قرار دارد و محصولات فاخر آن به بینندگان عرضه می شود. وی با اشاره به سیاست های جوانی جمعیت خاطرنشان کرد: بحث فرزندآوری صرفا مختص از اقتصاد نیست و در تمام کشورهای دنیا رویکردهای بالادستی لزوما نگاه فرزندآوری ندارد.
همچنین مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد در این نشست گفت: این شبکه سال قبل به شکل آزمایشی راه اندازی شده و با شکل گیری مرکز نوآوری جمعیت که هفته آینده در بنیاد افتتاح می شود، برای تولید محتوا مباحثی را در نظر گرفته است. همچنین شورای معاونین در تولید محتوا شروع به کار می کنند که محصولات رسانه ای در این موضوع به سمع و نظر مردم می رسد و انشاءالله در بعد رفع گره های ذهنی و تبلیغ فرزندآوری موثر است. علیان زادگان گفت: بنیاد ۱۵ خرداد در گام دوم سیاست های خود سه رویکرد جمعیت، سلامت و عمران اجتماعی را سرلوحه کار خود قرار داده تا به موضوع جمعیت و رفع پیری جمعیت به شکل جدی بپردازیم که این موضوع از دغدغه های مهم رهبر انقلاب و اولویت های رییس جمهور اسلامی ایران است که در میان ماموریت های سه گانه باید وقت بیشتری برای آن بگذاریم. وی ادامه داد: اقدامات و خدمات ویژه در حوزه جوانی جمعیت یک به یک اجرا می شود و در حوزه معیشتی در مقیاس کوچک اتفاقاتی رخ داده است؛ بر همین اساس فضای اطلاع رسانی برای خیرین فراهم شده تا در مقیاس ملی اقدامات و خدمات خود را ارایه دهند. وی با اشاره به برگزاری طرح پویش ملی لبخند تصریح کرد: پنج هزار بسته معیشتی برای خانوارهای سه فرزند و همچنین تفاهم نامه هایی با جهاد دانشگاهی در این زمینه صورت گرفته است و برخی نهادهای اجتماعی مانند بنیاد کرامت رضوی نیز در تداوم این پویش کمک کرده اند که البته تفاهم نامه هایی نیز در این زمینه امضا شده است. علیان زادگان همچنین در برنامه های آتی درصددیم تا بسته های مناسب برای نوزادان به درب منازل ارسال شود. طرح ایران جوان بعد از اجرای آزمایشی در سطح آزمایشگاهی فراگیر می شود که یکی دیگر از طرح های جوانی جمعیت است. وی گفت: موضوع مطالعات جمعیت، موضوعات محوری جمعیت و تدوین سند ملی جمعیت تا قبل از پایان سال تدوین می شود و در اختیار ستاد ملی جمعیت قرار می گیرد. در حوزه جایزه ملی جمعیت نیز با حوزه جوانی جمعیت ارتباط تنگاتنگ داریم و برگزیدگان طرح ملی جمعیت در سطح استانی و ملی مورد تقدیر قرار می گیرند. همچنین طرح شبکه ملی تسهیلگران جمعیت در آینده اجرایی می شود.
وی در مورد درمان ناباروری یادآور شد: کمک درمان ناباروری طی تفاهم نامه ای به نفرات معرفی شده از شبکه بانکی به شکل هزینه درمان اهدا می شود. در حوزه مایحتاج خانوارها و خانواده هایی که صاحب فرزند می شوند و به نوعی دغدغه ملزومات مورد نیاز کودک از جمله پوشک را دارند، پوشک پارچه ای طراحی شده که با اضافه شدن ملحقات به این پوشک به شکل آزمایشی در فضای مجازی به فروش می رسد و در اختیار جامعه هدف قرار می گیرد. مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد در مورد سیاست ها و برنامه های دیگر جوانی جمعیت گفت: نمایشگاه جوانی جمعیت در پایان سال برپا می شود و در این نمایشگاه جشنواره ها، فیلم ها، داستان کوتاه و ... خدماتی دیگر در زمینه جوانی جمعیت به نمایش گذاشته می شود.

سمیه ملکی
https://siasatrooz.ir/vdcfttdyew6d0ca.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما