يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱
کد مطلب : 125908

سال پر‌سریال تلویزیون

رئیس مرکز سیمافیلم با نام بردن از ۹ سریال تازه‌ای که قرار است امسال از تلویزیون پخش شود، از آماده‌سازی سریال کمال تبریزی برای رسیدن به آنتن خبر داد و تاکید کرد که سریال عیاری از تلویزیون پخش نخواهد شد.
مهدی نقویان رئیس مرکز سیما فیلم در نشست خبری به معرفی سریال‌های تازه صداوسیما پرداخت و گفت: ۹ سریال تازه در سال جاری از تلویزیون خبر پهش می‌شود.
طلاق، عاشورا، سرزمین مادری، نیکان، ضد، مستوران، سوران، نائله و سنجرخان از جمله سریال‌هایی است که توسط رییس مرکز سیمافیلم برای پخش در سال ۱۴۰۲ نام برده شد. به گفته رئیس سیمافیلم سریال «سرزمین مادری» به‌زودی روی آنتن خواهد رفت.
نقویان در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت سریال کیانوش عیاری « ۸۷ متر» گفت: در مورد این سریال تصمیم‌گیری‌هایی که انجام شده بر این قرار است که به خارج از تلویزیون واگذار شود. به گفته وی سریال «۸۷ متر» از تلویزیون پخش نخواهد شد.
رییس مرکز سیمافیلم اظهار کرد: صداوسیما در حال رایزنی با پلتفرم‌هاست و مشکل اصلی بحث مالی است نه محتوا که باید کار به فروش برسد.
نقویان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه از کدام کارگردانان مطرح سینما قرار است در پروژه‌های بزرگ و الف‌ ویژه صداوسیما استفاد شود؟ گفت: سریال‌های الف ویژه، کارگردانان مطرح می‌خواهد اما ریل‌گذاری ما موازی است بر استفاده از کارگردان جوان در کنار کارگردانان مطرح؛ بر این سیاست‌گذاری توجه داریم. ضمن اینکه اگر بر سلبریتی‌زدایی تاکید داریم، به این معنی نیست که از هنرمندان استفاده نشود.
وی سپس در این ارتباط از سریال‌های «پوریای ولی» مسعود جعفری جوزانی و «حضرت معصومه(س)» جواد افشار، به عنوان مجموعه‌هایی نام برد که توسط کارگردانان باسابقه و قدیمی تولید می‌شود.
نقویان در ادامه این نشست از ساخت هشت سریال جدید در تلویزیون خبر داد و در این زمینه از سریال‌های «سلمان فارسی»، «محرمانه»، «بازپرس»، «مهیار عیار»، «رخنه»، «رحیل»، «بچه محل» و «هادی» نام برد که در تلویزیون در حال تولید است.
او از سریال‌های «موسی (ع)»، «ترور»، «تانک خورها»، «۲۰ کوید»، «پردیسان»، «دروازه بهشت رویان»، «عفیف»، «طوبا»، «گاندو۳»، «رستگاری»، «مسیر اصلی» و «آقای گرفتار ۳» به عنوان مجموعه‌هایی یاد کرد که در مرحله‌ پیش تولید است.
رئیس مرکز سیما فیلم همچنین از نگارش بیش از ۱۵ فیلمنامه با عناوین شاهچراغ، قول مردونه، ماه عسل، هنگامه، کوه مرا صدا زد، بارش تند، مقامات انقلاب، کوپه شماره ۸، دشتستان، پریزاد، لمندگان، رو به موت، سبزوار، سرباز کوچک امام و روزهای لاجوردی خبر داد.
به گفته‌ وی از میان عناوین سریال‌های یاد شده، ۶ سریال در ژانر دفاع مقدس، هفت سریال با موضوع تاریخ معاصر و انقلاب، ۹ سریال اجتماعی و سبک زندگی، سه سریال امنیتی، سه سریال مبارزه با فساد، هشت سریال تاریخی، دو سریال درباره مدافعان حرم، پنج سریال طنز و سه سریال در ژانر علمی قرار است تولید شود.
نقویان درباره سریال‌های الف ویژه تلویزیون نیز بیان کرد: حدود ۲۰ سریال الف ویژه آماده تولید داریم. سریال‌هایی از جمله پوریای ولی، حضرت معصومه (س)، خواجه نصیرالدین طوسی، سعدی و ... که همگی اراده ملی می‌خواهد و حمایت‌های ریاست جمهور، ریاست مجلس و حمایت‌های ویژه‌تری را می‌طلبد.
وی درباره‌ لزوم تعامل یکسان مرکز سیمافیلم با سازندگان آثار تلویزیونی و شبکه‌ها نیز گفت: بخش سریال بیشترین حجم بودجه تولید را در تلویزیون به خود اختصاص داده و افزایش و کاهش مخاطب بستگی به این سریال‌ها دارد. تحلیل درستی نیست که بگوییم تولید و پخش سریال‌ها فقط در انحصار برخی شبکه‌ها و گروه‌های تولیدی است. در حال حاضر در دوران تحول، مرحله‌ی طراحی، تولید و پخش یک برنامه از هم تفکیک پیدا کرده است و مرحله طراحی توسط دفتر فیلمنامه رخ می‌دهد، مرحله تولید توسط سیمافیلم و مرحله‌ی پخش در شبکه‌ها اتفاق می‌افتد. هر جلوتر هم می‌رویم جداسازی این خطوط سه‌گانه از هم پررنگ‌تر می‌شود؛ بنابراین سریال‌سازی صرفا زیر سیاست‌گذاری سیمافیلم نیست.
وی در بخش دیگری از این نشست، از ساخت برنامه‌ای تلویزیونی مشابه برنامه سینمایی «هفت» با موضوع نقد سریال‌های تلویزیونی، مجموعه‌های نمایش خانگی و سریال‌های خارجی خبر داد و گفت: این برنامه در مرحله انتخاب سردبیر و عوامل برنامه است و شبکه‌ پخش‌کننده آن هنوز مشخص نشده است. نقویان از برگزاری جلسه‌ای با حضور مدیر بنیاد سینمایی فارابی هم خبر داد و گفت: از سوی فارابی پیشنهادهایی شده است و این در دستور کار ماست آثاری که قابلیت دارد اول نسخه سینمایی‌شان اکران شود و سپس سریال آن روی آنتن می‌رود که «عاشورا» نمونه همین موضوع است.
رئیس مرکز سیمافیلم از راه‌اندازی شورای تبلیغات در سیمافیلم خبر داد و درباره‌ حاشیه تبلیع یک سریال در بیلبورد شهری، توضیح داد: اگر لازم شد از ظرفیت تبلیغات شهری هم استفاده می‌کنیم. هرچند که رسانه ملی برای شبکه‌ها پخش تیزر و تبلیغات را دارد اما به نظرم رسانه ملی از بیلبورد شهری هم می‌تواند استفاده کند. البته نمی‌خواهیم این جریان را راه بیندازیم که چون رسانه ملی مخاطب ندارد تبلیغ می‌کند. اینگونه تحلیل درست نیست. اصلا کار رسانه‌های معاند علیه تلویزیون یا حمله آنها به هنرمندانی که در تلویزیون کار می‌کنند، بخاطر همین مخاطبی است که تلویزیون دارد.
وی درباره همکاری مشترک با پلتفرم‌ها هم تاکید کرد: ما از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم و حتی آقای جبلی، ریاست سازمان بر استفاده از ظرفیت پلتفرم‌ها تاکید داشت و امیدواریم بتوانیم کارهای مشترک تولید کنیم. ما از این همکاری در حوزه منافع ملی استقبال می‌کنیم. نه آثاری که هویت و منافع ملی را زیر سوال می‌برد. ما تاریخ باشکوهی داریم که تمام نمی شود و با پلتفرم‌ها جلساتی خواهیم گذاشت تا به تولیدات مشترک برسیم.
نقویان درباره تمرکز آثار نمایشی بر قصه‌هایی که در دوره قاجار می‌گذرد، گفت: در یکی دو سال گذشته حجم تولیدات درباره اواخر دوران قاجار زیاد شده است. در ریل گذاری جدیدی که انجام می‌شود، در زمینه پهلوی چند کار شروع می‌کنیم و در حالی که تا پیش از این بیشتر به دربار پرداخته می‌شده این بار پرداخت به وضعیت اجتماعی آن دوران جزو برنامه های ماست، کارهای پژوهشی مفصلی هم در این زمینه انجام می شود.
https://siasatrooz.ir/vdccxpqs42bqio8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی