سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۹
کد مطلب : 125986

ایران و آژانس در مسیر بسته شدن پرونده‌های ادعایی

طبق مذاکرات فنی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده یک مکان از ۳ مکان ادعایی آژانس و همچنین ذرات اورانیوم ۸۳.۷درصد بین ایران و آژانس حل‌وفصل شده است.
یک منبع آگاه اطلاع داد که پرونده یک مکان از ۳ مکان ادعایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حل‌وفصل شده و طبق مذاکرات فنی ایران و آژانس تعداد پرونده‌های باقی‌مانده به دو نقطه کاهش یافته است.
طبق گفته این منبع، مطلع پرونده موسوم به آباده (مریوان) بسته شده است. پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس اطلاعات نادرست و مجهول‌الهویه ادعا کرده بود که ایران در ۴ منطقه، غنی‌سازی انجام داده است.علاوه بر این ادعای دیگر آژانس در خصوص ذرات ۸۳.۷ درصد در مذاکرات فنی بین ایران و آژانس به جمع‌بندی رسیده و با توضیحات فنی ایران حل‌وفصل شده است.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر مدعی پیدا شدن ذرات غنی‌شده تا حدود ۸۳.۷ درصد در ایران شده بود.ایران همچنین با نصب تعدادی دوربین در تأسیسات اتمی در اصفهان موافقت کرده است. طبق گفته این منبع آگاه تقریباً حدود یک‌سوم از دوربین‌ها‌ نصب شده است و به‌صورت آف‌لاین است و اطلاعاتی منتقل نمی‌شود.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۱۲ اسفند ماه و در پاسخ به دعوت محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به‌منظور انجام سفری دوروزه به تهران آمده بود. وی همچنین با سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرده بود.
پس از آنکه گروسی به وین بازگشت بیانیه مشترک ایران و آژانس منتشر شد. در این بیانیه سازمان انرژی اتمی و آژانس در خصوص موارد زیر توافق کردند:تعاملات بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت‌های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقتنامه‌های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.
در خصوص مسائل پادمانی باقیمانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به‌منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقیمانده اعلام کرد.ایران به‌صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می‌دهد چنانچه مقتضی باشد فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند.
اکنون که پرونده یکی از ۳ مکان ادعایی آژانس و همچنین ذرات اورانیوم ۸۳.۷ درصد مورد حل‌وفصل قرار گرفته است، این امکان وجود دارد که در پی مذاکرات بیشتر و همچنین ایجاد فضای مثبت توسط کشورهای غربی در برنامه‌های سیاسی خود همکاری‌های آژانس و ایران گسترش پیدا کند و توافقات بیشتری نیز حاصل شود.
خبر دیگر آنکه رسانه‌های کره جنوبی اعلام کردند سئول و واشنگتن در حال مذاکره درباره راه‌هایی برای آزادسازی پول‌های مسدودشده در کره جنوبی هستند.نشریه «کوریا اکونومیک دیلی» به نقل از «منابع دیپلماتیک و دولتی» کره جنوبی اعلام کرد: کره جنوبی و آمریکا در حال مذاکره درباره راه‌هایی برای آزادسازی ۷ میلیارد دلار پول ایران هستند که در این کره جنوبی مسدود شده است.
منابع دیپلماتیک و دولتی در سئول روز دوشنبه به این نشریه گفته‌اند که مقامات دولت کره جنوبی و ایالات متحده با رهبری مقامات واشنگتن هم‌اکنون درگیر بحث‌های کاری برای آزادسازی منابع مالی ایران هستند.
یک مقام دولتی کره جنوبی دراین‌باره افزود: اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ما انتظار داریم که روابط تیره ما با ایران به میزان قابل توجهی بهبود یابد. به گفته منابع این نشریه «در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات، پول مسدود شده به شعب بانک‌های ایرانی در کشورهای همسایه در خاورمیانه منتقل می‌شود و نه مستقیم به ایران منتقل شود تا نحوه استفاده از آن تحت نظارت باشد.»کوریا اکونومیک دیلی در ادامه مدعی شد که «برخی رسانه‌های محلی در خاورمیانه گزارش داده‌اند که انتقال سرمایه‌های ایران در کره با این شرایط انجام خواهد شد که تهران یک گروگان آمریکایی را که به اتهام جاسوسی در ایران نگهداری می‌شود آزاد کند و سطح غنی‌سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد محدود کند.»
https://siasatrooz.ir/vdcivwazqt1ar32.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما