يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۹:۲۹
کد مطلب : 71591
گزارشي درباره دلايل درخشش رئال‌مادريد و افت بارسلونا

رئالي‌ها تشنه‌اند و بارسلونا سير

رئالي‌ها تشنه‌اند و بارسلونا سير

با شرايطي كه در جدول لاليگا رقم خورده، بعيد است كه اين فصل در ليگ پايان خوشي براي بارسلونا رقم بخورد؛ بارسايي كه به نظر امسال در لاليگا اشباع شده و پپ گوارديولا هم نتوانسته بازيكنانش را براي قهرماني در اين فصل تهييج كند. از آن سو رئال مادريد هم بر خلاف دو فصل گذشته در لاليگا خيلي خوب نتيجه گرفته و قهرماني در يك قدمي مردان مورينيوست.
رئال مادريد اگر چه در فصل جديد رقابت‌هاي لاليگا ستاره‌هاي جديدي را به خدمت نگرفته است و با همان بازيكنان و تركيب فصل گذشته پا به اين رقابت‌ گذاشته، اما به اذعان بيشتر كارشناسان فوتبال در اروپا و جهان نسبت به فصل گذشته بازي‌هاي بسيار زيباتري را به نمايش گذاشته است و صدرنشيني اين تيم با اختلاف هفت امتياز آن هم با وجود تيم پرستاره‌اي همچون بارسلونا شاهد گويايي در اين زمينه است. اما برعكس بارسلونا نتوانسته است آن طراوت و صلابت بازي‌هاي پرگل فصل گذشته را به نمايش بگذارد و به خصوص در بازي‌هاي خارج خانه اصلا موفق كار نكرده و از ۳۰ امتياز ممكن تنها ۱۷ امتياز را به دست آورده است.
بارسلونا اگر چه برخلاف رئال مادريد در فصل جابجايي تابستاني بسيار خوب كار كرد و توانست سسك فابرگاس كاپيتان آرسنال و آلكسيس سانچس مهاجم شيليايي اودينزه را به خدمت بگيرد، اما حضور اين دو ستاره هم با وجود ارائه بازي‌هاي قابل قبول نتوانسته است به تيم گوارديولا در تكرار بازي‌هاي پر گل و سراسر هجومي فصل گذشته كمك كند و اختلاف امتيازي اين تيم با رئال صدرنشين نشان‌دهنده وضعيت اين تيم است. در زير دلايل اوج گرفتن رئال مادريد در اين فصل و دلايل افت بارسلونا را به صورت مختصر آورده‌ايم.

دلايل افت آبي ـ اناري‌ها در فصل جديد
۱ـ آسيب ديدگي زياد بازيكنان
شايد بتوان يكي از دلايل اصلي افت شاگردان گوارديولا در اين فصل را آسيب ديدگي هاي زياد و پياپي بازيكنان اين تيم دانست. داويد ويا مهاجم اصلي و تاثيرگذار اين تيم در بازي نخست تيمش در جام جهاني باشگاه‌ها مقابل السد قطر از ناحيه پا دچار مصدوميت شديد شد و شش ماه به دور از ميادين خواهد بود. از ديگر بازيكنان بارسلونا كه در اين فصل گريبانگير مصدوميت طولاني مدت شده است، مي‌توان به ابراهيم آفلاي هلندي اشاره كرد كه در همان آغاز فصل از ناحيه رباط صليبي دچار مصدوميت شد و به احتمال زياد تا پايان فصل نمي‌تواند در جمع آبي ـ اناري‌ها بازي كند. از ديگر بازيكنان اصلي و تاثيرگذار بارسلونا، كه در اين فصل چند باره دچار مصدوميت شدند و شايد بتوان گفت كه تيم گوارديولا بيشترين ضرر را از غيبت‌هاي مكرر او برد، اندرس اينيستا بود.
هافبك خوش تكنيك و خلاق بارسلونا كه بسياري مثلث او، ژاوي و مسي را علت اصلي درخشش آبي ـ اناري‌ها در چند فصل اخير مي‌دانند در اين فصل چند بار مصدوم شده و هر بار دو، سه هفته‌اي از تركيب تيمش دور مانده است. او آخرين بار در ال‌كلاسيكو در چارچوب بازي برگشت مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي به ميدان رفت و در همان نيمه اول به دليل مصدوميت از بازي تعويض شد.
پدرو هم از ديگر بازيكنان بارسلونا بود كه بيشتر بازي‌هاي اين فصل را به خاطر مصدوميت از دست داد. او اگر چه در بازي برگشت جام حذفي مقابل رئال مادريد به جاي اينيستا وارد زمين شد و گل اول تيمش را به ثمر رساند، اما پس از مصدوميت‌هاي پياپي از روزهاي اوج خود به دور افتاده است.

۲ـ كمبود بازيكن
پپ گوارديولا با توجه به مصدوميت بازيكناني همچون ويا، آفلاي، اينيستا چاره‌اي جز استفاده از بازيكنان جوان مدرسه لاماسيا در اين فصل نداشت. در بعضي از بازي‌هاي حساس اين فصل اسم‌هايي مطرح شدند كه براي نخستين بار در تركيب تيم اول بارسلونا به ميدان مي‌رفتند. طبيعي است كه چنين بازيكناني در كوتاه مدت نمي‌توانند جواب دهند و جاي بازيكنان شاخص اين تيم را پر كنند.

۳ـ خستگي بازيكنان
بارسلونا در اين فصل هر سه روز يك بار به ميدان رفته است. همين مساله باعث شده است كه عملكرد بازيكنان اين تيم پايين آيد و آن‌ها نتوانند در تمام بازي‌ها در يك سطح ظاهر شوند و آن صلابت و طراوت هميشگي خود را به نمايش گذارند. به عنوان مثال در دو، سه بازي اخير اين تيم به ويژه‌ بازي مقابل ويا رئال كه با تساوي صفر بر صفر به پايان رسيد، گوارديولا مجبور شد ژاوي و جرارد پيكه را به علت خستگي بيش از حد از بازي بيرون بياورد. فابرگاس هم در اين چند بازي اخير اصلا نتوانسته است كه بازي‌هاي خوب خود را به نمايش بگذارد و از روزهاي اوجش بسيار دور بوده است.

۴ ـ رو شدن دست گوارديولا
شيوه بازي كه بارسلونا در اين چند فصل اخير به نمايش گذاشته تقريبا براي همه رو شده است و تيم‌ها با آگاهي كامل در برابر اين تيم ظاهر مي‌شوند. به طوري كه تيم‌ها با پرس شديد و تكيه كردن بر ضد حملات و خطاهاي پياپي بر روي ليونل مسي از بارسلونا امتياز مي‌گيرند و در واقع مي‌توان گفت آبي ـ اناري‌ها امتيازات زيادي را اين گونه از دست داده‌اند.

۵ـ ناكامي در بازي‌هاي خارج از خانه
بارسلونا در اين فصل لاليگا در بازي‌هاي خانگي بسيار خوب كار كرده به طوري كه از ۱۰ بازي خانگي ۹ پيروزي و تنها يك تساوي كسب كرده است، اما بر عكس در بازي‌هاي خارج خانه اصلا خوب كار نكرده و از ۹ بازي چهار برد، پنج مساوي و يك باخت كسب كرده است و از۳۰ امتياز ممكن تنها ۱۷ امتياز را به دست آورده است. اين در حالي است كه بارسلونا در كل فصل گذشته تنها شش مساوي داشت.
برعكس بارسلونا، رئال مادريد رقيب سنتي اين تيم نتايج بسيار خوبي در فصل جديد گرفته است و بسياري اين تيم را از همين الان قهرمان زود هنگام لاليگا مي‌دانند.
اگر چه رئال مادريد در بازي‌هاي مقابل بارسلونا در دوران ژوزه مورينيو بسيار ضعيف كار كرده و تنها در فينال جام حذفي سال گذشته با تك گل كريستيانو رونالدو به پيروزي رسيد و جام قهرماني را بالاي سر برد، اما در ديدار مقابل ديگر تيم‌ها نمايش خيره كننده‌اي داشته و در اكثر بازي‌ها با اختلاف گل به پيروزي رسيده است.

دلايل اوج گرفتن شاگردان مورينيو
۱ـ عملكرد خوب در بازي‌هاي خارج از خانه
رئال مادريد بر عكس بارسلونا در بازي‌هاي خارج خانه‌اش در اين فصل بسيار خوب كار كرده است و از ۱۰ بازي هشت بار به پيروزي رسيده و تنها يك باخت و يك تساوي داشته است، به طوري كه از ۳۰ امتيازي ممكن ۲۵ امتياز را به دست آورده است. شاگردان ژوزه مورينيو در بازي‌هاي خانگي هم خيره كننده كار كرده‌اند و از ۱۰ بازي ۹ برد و تنها يك باخت را به دست آورده‌اند كه آن هم مقابل بارسلونا بود.
۲ـ بازي ۹۰ دقيقه است
اين شعاري است كه در تمام تيم‌هايي كه مورينيو هدايت آن را بر عهده مي‌گيرد، موج مي‌زند. به طوري كه تيم‌هاي آقاي خاص تا پايان ۹۰ دقيقه حتي اگر با اختلاف زياد عقب باشند، دست از تلاش بر نمي‌دارند. رئال مادريد در اين فصل پنج بار در ديدار مقابل تيم‌هاي رايو وايكانو، اتلتيكو مادريد، مايوركا، رئال ساراگوسا و اتلتيك بيلبائو عقب افتاد، اما در نهايت توانست بازي را به سود خود به پايان رساند؛ مساله‌اي كه از زمان كاپلو تاكنون در رئال مادريد بي‌سابقه بوده است.

۳ـ طراوت كريستيانو رونالدو
اين مهاجم پرتغالي فصل گذشته نمايش خيره كننده‌اي با قوهاي سپيد داشت و با زدن ۴۰ گل گوي سبقت را از ليونل مسي ربود و عنوان آقاي گلي را به خود اختصاص داد. او در اين فصل هم در آمار گلزني بسيار خوب كار كرده است و با زدن ۲۴ گل در صدر جدول گلزنان قرار داد.
نكته جالبي كه مي‌توان درباره اين بازيكن پرتغالي مطرح كرد، روحيه بالا و شم گلزني مثال زدني وي است. به عنوان مثال كريستيانو رونالدو در بازي رفت رئال مادريد مقابل بارسلونا در سانتياگو برنابئو به خاطر نمايش ضعيف از سوي هواداران رئال مادريد هو شد، اما بلافاصله در بازي بعد از آن مقابل سويا كه با پيروزي شش بر دو رئال مادريد به پايان رسيد هت تريك كرد كه اين را كمتر مي‌توان در ديگر بازيكنان جهان فوتبال پيدا كرد.

۴ـ تنوع در خط حمله
رئال مادريد در فصل جديد در آمار گلزني خيره كننده كار كرده و تقريبا در هر بازي سه گل به ثمر رسانده است. هر سه مهاجم اين فصل رئال مادريد يعني كريستيانو رونالدو، هيگواين و كريم بنزما در اوج بوده‌اند. البته بايد به اين ليست كايخون مهاجم جوان اين تيم را هم اضافه كرد.
ژوزه مورينيو در بازي‌هاي اين فصل كمتر پيش ‌آمد كه اين سه بازيكن را به طور ثابت در تركيب اصلي تيم قرار دهد و از آن‌ها به طور متناوب استفاده مي‌كرد و فوتبال جهان در هر بازي شاهد درخشش يكي از آن‌ها بود. به طور مثال در بازي مقابل مالاگا در مرحله يك هشتم نهايي كوپادل‌ري وقتي هيگواين را به جاي بنزما به زمين فرستاد به مرد اول بازي تبديل شد و در بازي مقابل رئال مادريد وقتي كه در نيمه دوم كريم بنزما را به جاي هيگواين به بازي فرستاد، اين بار او بود كه مرد اول رئال مادريد لقب گرفت.

https://siasatrooz.ir/vdccspqm.2bqso8laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

هادی عظیمی افغانستان
واقعآ که همینطور است!