شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۸
کد مطلب : 117690

بازی جدید بن سلمان

صدور اجازه رانندگی زنان، افتتاح سالن‌های سینما، انتصاب زنان عربستانی در پست های دولتی، برگزاری جشن‌هایی با حضور...

صدور اجازه رانندگی زنان، افتتاح سالن‌های سینما، انتصاب زنان عربستانی در پست های دولتی، برگزاری جشن‌هایی با حضور خوانندگان، مسابقات ورزشی و اخیرا تغییر سیاست‌های آموزشی و محتوای کتاب‌های درسی به بهانه مبارزه با ترویج افراط گرایی از جمله اقداماتی است که ولیعهد سعودی با اجرای آنها تلاش کرده، اصلاح طلبی خود را به جامعه بین‌المللی نشان دهد. اصلاحاتی که عمدتا با هدف رهایی از فشارهای داخلی و خارجی ناشی از جنگ افروزی علیه ملت های مظلوم منطقه مانند یمن و ترمیم چهره ریاض در جهان عرب و اسلام صورت می گرفت.
در ادامه تلاش ولیعهد عربستان سعودی، جهت ترسیم چهره‌ای جدید از خود در صحنه بین‌المللی، وی دو طرح منطقه‌ای و داخلی «پوشش سبز» را ارائه داده است. طرح اول بن سلمان «عربستان سر سبز» نام داشت. بر اساس این طرح قرار است، ۱۰ میلیارد اصله درخت داخل عربستان کاشته شود. در صورت اجرای این طرح، ۴۰ میلیون هکتار از اراضی بایر عربستان احیا خواهد شد. اما طرح دوم ولی عهد سعودی، «خاورمیانه سبز» نام دارد. در این طرح مقرر شده، ۴۰ میلیارد اصله درخت در منطقه خاورمیانه کاشته شود. آنگونه که ریاض ادعا کرده، این طرح بزرگترین طرح «درخت کاری» در دنیا خواهد بود. بن سلمان می داند که موج سواری روی موضوع محیط زیست و آن هم درست در زمانی که مسأله محیط زیست یکی از مهمترین محورهای سیاست داخلی و خارجی کشورهای جهان را تشکیل می دهد و از طرفی یکی از موضوعات مورد توجه در برنامه انتخاباتی بایدن نیز بوده می تواند نگاه جامعه بین‌المللی را از پرونده حقوق بشر عربستان منحرف کند.
حبس و اعدام‌های فراقانونی، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، ناپدید شدن قهری، تجاوز جنسی، اخراج اجباری و فشار بر شهروندان، بازداشت فعالان سیاسی و حقوق بشری و سرکوب خواسته‌های مشروع اقلیت‌های دینی همچون شیعیان در داخل عربستان تنها بخشی از کارنامه سیاه عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر است. انتشار اخبار مربوط به استفاده از هولناک ترین روش های شکنجه و مجازات‌های غیرانسانی علیه مخالفان در داخل و خارج این کشور تبدیل به یک سریال تکراری شده است. همچنین نقض آزادی بیان توسط آل سعود نیز مسأله دیگری است که علاوه بر فعالان و شیعیان، حتی شاهزادگان و نظامیان و شخصیت‌های برجسته سعودی را نیز شامل می‌شود. بن سلمان در شرایطی از افزایش جنگل‌کاری و گسترش پوشش گیاهی، کاهش آلاینده‌های کربن، و مبارزه با آلودگی و فرسایش خاک، و همچنین نگرانی هایش برای محافظت از آبزیان سخن می گوید که بسیاری از شهروندان عربستان زیر شدید ترین شکنجه های قرون وسطایی قرار دارند. و طرح های محیط زیستی مذکور بازی جدید ولیعهد قدرت طلب سعودی و تنها پوششی است برای پنهان کردن چهره واقعی آل سعود. 

نویسنده: دکتر معین ضابطی

https://siasatrooz.ir/vdcb9zb8grhb80p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما