شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۷
کد مطلب : 118049

سرآغاز و پایان نکبت

فلسطین این روزها کانون اصلی تحولات غرب شده است بگونه‌ای که بار دیگر تمام جهان معطوف به این منطقه است...

فلسطین این روزها کانون اصلی تحولات غرب شده است بگونه‌ای که بار دیگر تمام جهان معطوف به این منطقه است. یک رویکرد حمایت از مظلومیت و حقوق ملت فلسطین است و روسیکرد دیگر در حمایت از رژیم صهیونیستی و تروریسم دولتی آن در کشتار مردم فلسطین مشارکت می کنند. برخی از کشورها نیز نگاهی کاسب کارانه دارند با واژگانی همچون لزوم آتشی سراسری، برگزاری مذاکرات صلح و یا با سکوتشان در مسیر همنوایی با قاتلان ملت فلسطین گام بر می‌دارند. این وضعیت در حالی بر فلسطین حاکم است که بیشت و پنجم اردیبهشت از سوی ملت فلسطین به عنوان روز نکبت شناخته می شود.
هفتاد و سه سال پیش در چنین روزهایی سازمان ملل با فشار قدرت‌های بزرگ آن زمان یعنی شوروی و آمریکا و البته با تحرکات و زمینه سازی گسترده انگلیس، تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی را اعلام کردند. از آن زمان ملت فلسطین هر سال این روزها را به نام روز نکبت یا همان اشغال سرزمینشان و اواره شدن دهها هزار فلسطینی را نام گذاری کردند. نگاهی به کارنامه هفتاد ساله فلسطین دو مقطع زمانی را در برابر روز نکبت نشان می دهد. تا پیش از سال ۲۰۰۰ یعنی زمانی که حزب الله لبنان موفق به اخراج ارتش صهیونیستی از اراضی لبنان شدف محور تحولات فلسطین در قبال نکبت صرفا با برگزاری تظاهرات و در نهایت انتفاضه اول مسجد الاقصی خلاصه می شد بویژه اینکه شکست اعراب در چند جنگ و سازش برخی از آنها با رژیم دلسردی ملت فلسطین را رقم زده است. از سال ۲۰۰۰ و با پیروزی حزب الله که دستاورد مقاومت منطقه بود، روحیه‌ای تازه در میان فلسطینی‌ها ایجاد شد چنانکه مقاومت فلسطین صرفا از حوزه تظاهرات خارج و به سمت مسلح شدن پیش رفت. توان موشکی و دفاعی فلسطین با محوریت غزه در سال ۲۰۰۸ حماسه بزرگ جنگ ۲۲ روزه را رقم زد و در سالهای بعد نیز جنگ های ۸ روزه و ۵۱ روزه را به نفع فلسطین به پایان رساند. از آن زمان هر چند که رژیم صهیونیستی با محاصره غزه به دنبال کشتار دسته جمعی فلسطینی‌ها بوده اما ملت فلسطین با مقاومت توانسته در برابر دشمن صهیونیستی پیروز گردد.
اکنون در هفتاد و سومین سالگرد نکبت در حالی رژیم صهیونیستی در تصور برتری بر قدس بود که ملت فلسطین با پاسخ موشکی معادلات این رژیم را بر هم زده است. نکته مهم آنکه امسال روز نکبت تفاوتی بزرگ دارد و آن اینکه ملت فلسطین در کرانه باختری و اراضی اشغالی نیز به پاخواسته و جنگ را به اراضی اشغالی ۱۹۴۸ کشانده است. اقدامی که بیانگر اراده ملت فلسطین برای پایان دادن روز نکبت با تحقق حقوق خود با تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف است.

نویسنده: قاسم غفوری

https://siasatrooz.ir/vdcayan6o49n6w1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما