چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
کد مطلب : 122083

بوی نفت می‌آید

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس دیروز با سفر به غرب آسیا با مقامات اماراتی و عربستانی دیدار کرد...
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس دیروز با سفر به غرب آسیا با مقامات اماراتی و عربستانی دیدار کرد. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که محور اصلی آن را نیز اهداف نفتی و گازی تشکیل می‌دهد چنانکه جانسون در بیانیه ای پیش از این نشست ها اعلام کرد: انگلیس در حال ایجاد ائتلافی برای مقابله با واقعیت جدیدی است که ما با آن روبرو هستیم. جهان باید از منابع هیدروکربنی روسیه جدا شود.
طی هفته‌های اخیر تامین انرژی اروپا با چالشهای بسیاری مواجه شده است که محور آن را نیز جنگ اوکراین تشکیل می‌دهد. غرب در حالی ادعای حمایت از اوکراین را سر می‌دهد که به رغم وعده حمایت‌های همه جانبه اقتصادی، سیاسی و نظامی در عمل اقدامی بیشتر از جوسازی رسانه‌ای و آنچه اعمال تحریم علیه روسیه نامیده‌اند صورت نداده‌اند. جانسون در حالی ادعا می کند که به دنبال تامین منابع انرژی جایگزین به جای انرژی روسیه است که نگاهی به میزان مبادلات انرژی میان دو کشور نشان می دهد که عملا انگلیس رقمی نزدیک به ۸ درصد از انرژی خود را از مسکو تامین می کند لذا میزان چندانی نبوده است.
بر این اساس ادعای آنکه جانسون صرفا برای تامین انرژی به امارات و عربستان می‌رود کمی دور از ذهن است و با توجه به اعتراضات حقوق بشری به سفر جانسون می‌توان گفت که وی تلاش دارد تا با ادعای نیاز به منابع جدید انرژی سفر به این کشورها و نادیده گرفتن بحران حقوق بشر در آنها را توجیه نماید.
نکته اساسی آن است که برآورد تحولات اوکراین نشان می‌دهد که ریشه اصلی این بحران تحرکات آمریکا و انگلیس است که از یک سو به دنبال اقدام علیه روسیه بوده‌اند و از سوی دیگر برآنند تا اروپا را نیز گرفتار درگیری سازند که نتیجه آن ضعف اتحادیه اروپا در برابر خواسته‌های لندن و واشنگتن باشد.
در همین حال با توجه به شکست سعودی و امارات در یمن، انگلیس به دنبال فروش تسلیحات به این کشورهاست که در لوای نیاز به انرژی آن را توجیه می کند.

نویسنده: قاسم غفوری
https://siasatrooz.ir/vdcdjx0fsyt0xz6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما