دوشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۰
کد مطلب : 122137

تکرار یک سناریوی قدیمی

پاکستان طی روزهای اخیر با بحران‌ها و چالش‌های سیاسی مواجه شده است...
پاکستان طی روزهای اخیر با بحران‌ها و چالش‌های سیاسی مواجه شده است چنانکه در نهایت پارلمان از سوی رئیس جمهور منحل و انتخابات زودهنگام اعلام شد. در این شرایط کابینه دولت نیز رسما سقوط کرده ولی عمران خان به دستور رئیس جمهور تا زمان انتخابات در پست نخست وزیری باقی مانده است. در این میان عمران خان در سخنانی با مردم پاکستان عنوان می کند که آمریکا در پس بحران سیاسی این کشور قرار دارد و او حاضر به فروش کشور به واشنگتن نمی‌باشد. این سخنان از سوی عمران خان در حالی مطرح شده است که نگاهی به کارنامه وی نشان می‌دهد که در چند محور او عملا در زاویه با آمریکا حرکت کرده است.
مخالفت کامل عمران خان با قطع حمایت‌های خود از طالبان و حمایت از همچنین موفقیت‌های این جنبش در تسریع شکست آمریکا و عقب نشینی خفت بار سال گذشته این کشور از افغانستان، طرفداری از چین و الحاقش به ابتکار «کمربند و جاده» و امضای پیمان همکاری اقتصادی به ارزش اولیه ۶۲ میلیارد دلار که شامل همکاری‌های بزرگ اقتصادی است، حمایت از حمله روسیه به اوکراین و سفر وی به مسکو در آغاز بحران و استقبال چشمگیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از رئیس جمهور پاکستان،
برقرای روابط راهبردی بسیار قوی با ایران و شکستن محاصره تحمیلی آمریکا به ایران که حتی دامنه آن به توافقات نظامی نیز رسیده است، حمایت از آرمان فلسطین و مخالفتش با پیوستن به روند عادی سازی و صلح آبراهام با رژیم اشغالگر صهیونیستی و مقاومت با هر گونه فشار‌های آمریکایی و عربی در این زمینه، مخالفت با درخواست‌های متعدد آمریکا برای ایجاد پایگاه‌های نظامی در پاکستان و همچنین مخالفت با حضور نیرو‌های ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان تحت فرماندهی آمریکا برای مبارزه با طالبان و سوق دادن این جنبش به طرفداری از چین و جلوگیری از انجام دادن هر گونه اقدام تروریستی علیه این کشور. در همین حال عمران خان از جمله افرادی بود که در سازمان ملل خواستار اعلام روزی برای مقابله با اسلام هراسی شد حال آنکه آمریکا کانون اصلی اسلام هراسی است و مطالبه مسلمانان مجازات سران این کشور به عنوان محور اقدامات ضد اسلامی است. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که عمران خان عملا در مسیر تقابلی با آمریکا پیش رفته است چنانکه هم ترامپ و هم بایدن کمک‌های مالی به اسلام آباد را قطع کردند.
در این شرایط می‌توان گفت که هر چند عمران خان توانست که انحلال پارلمان را رقم زند اما طراحی بحران ساز آمریکا ادامه خواهد داشت و حتی احتمال استفاده از ارتش برای کودتا نیز وجود دارد. روندی که بیانگر یک اصل اساسی است و آن اینکه آمریکا حتی به متحدانش نیز رحم نخواهد کرد و در نهایت همه را قربانی خواهد ساخت چنانکه امروز اوکراین نیز قربانی همین سیاست یک جانبه گرایانه آمریکا شده است.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcdsx0f5yt0xf6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما