پنجشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۹
کد مطلب : 122331

سفر دوره‌ای در آستانه انتخابات

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان امروز سفر منطقه‌ای خود شامل عربستان را آغاز خواهد کرد...
نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان امروز سفر منطقه‌ای خود شامل عربستان را آغاز خواهد کرد. در همین حال میقاتی پس از تعطیلات عید فطر نیز به برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس سفر خواهد کرد و سفر منطقه‌ای او که بیش از یک هفته ادامه خواهد داشت، علاوه بر عربستان، شامل کشورهای امارات، کویت و عمان خواهد بود این سفر در حالی صورت می‌گیرد که روابط لبنان با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به تازگی بهبود یافته است و اخیرا برخی از کشورهای عربی همچون عربستان سفیر خود را راهی بیروت کرده‌اند. این روابط در پی اظهارات جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان درباره یمن دچار بحران شد و برخی از کشورهای عرب منطقه این سخنان را اهانت به عربستان و امارات قلمداد کرده و اقداماتی را علیه لبنان در پیش گرفته بودند. حال این سوال مطرح است که چرا کشورهای مذکور اکنون میزبان میقاتی شده‌اند؟
پاسخ به این پرسش را در تحولت داخلی لبنان می‌توان جستجو کرد. لبنان یک ماه دیگر شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود که سرنوشت این کشور را رقم خواهد زد چرا که ساختار لبنان پارلمانی بوده و نخست وزیر و کابینه آن از درون پارلمان انتخاب می‌شوند. هر چند که بر اساس سهمیه بندی های صورت گرفته در تواقف ۲۰۰۸ دوحه سهمیه جریان‌های شیعه، سنی و مسیحی در کابینه مشخص است اما نتایج انتخابات پارلمانی از یک سو جایگاه جریان‌های مختلف در پارلمان را مشخص خواهد کرد و از سوی دیگر قدرت چانه زنی جریان در تشکیل کابینه را تقویت می‌سازد. برآوردها نشان می‌دهد که جریان‌های غرب گرا حامی سعودی عملا جایگاهی در لبنان ندارند و ناتوانی آنها در حل بحران‌های اقتصادی عملا نارضایتی مردمی از آنها را رقم زده است.
نظر سنجی ها نشان می‌دهد که جریان مذکور با شکستی سنگین در برابر مقاومت در انتخابات مواجه خواهد شد. بر این اساس غرب و مهره‌های عربی سعی دارند تا با رویکرد فراگیر به جریان‌های غرب گرا و نمایش توانایی آنها در جلب حمایت های جهانی و بهبود روابط عربی، به کسب آرا برای این جریان‌ها بپردازند در حالی که همزمان میلیون‌ها دلار در عرصه رسانه‌ای و اجتماعی برای تخریب مقاومت لبنان و تقویت این جریان هزینه‌ می کنند. لذا سفر میقاتی نه سفری برای لبنان بلکه در چارچوب منافع غرب گرایان است که به دلیل هراس ائتلاف غربی- سعودی از شکست غرب گرایان در انتخابات صورت می‌گیرد.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdcjt8evvuqe8tz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی