يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴
کد مطلب : 122735

چرایی یک درخواست

جنگ اوکراین در حالی رنگ و بوی نبردی تمام عیار را گرفته است که هر روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود که...
جنگ اوکراین در حالی رنگ و بوی نبردی تمام عیار را گرفته است که هر روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود که برخی مقامات غربی خواستار رویکرد به راهکار سیاسی شده‌اند چنانکه شولتز صدر اعظم آلمان و مکرون رئیس جمهور فرانسه خواهان رویکرد پوتین رئیس جمهور روسیه به مذاکره با زلنسکی همتای اوکراینی او شده‌اند هر چند که سران کی یف همچنان در روند سیاسی کارشکنی می‌کنند.
در باب چرایی این رویکرد برخی کشورهای اروپایی که بویژه پس از سخنان کیسینجر کهنه سیاستمدار آمریکایی مبنی بر توجه به خواست روسیه و توقف جنگ شدت گرفته است مشکلات اقتصادی و امنیتی ناشی از استمرار جنگ از نکات مهم و اساسی می‌باشد. با توجه به نقش اوکراین و روسیه در تامین غذای جهان، جنگ در این منطقه عملا به افزایش تورم و کمبود مواد غذایی بویژه در کشورهای اروپایی همچون آلمان که بیشتر نیازشان را از این دو کشور تامین می کنند منجر شده است. با توجه به این پیامدها بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال پایان جنگ می‌باشند.
نکته دیگر آنکه جنگ بهانه‌ای شده است تا از یک سو آمریکا ضمن نابودسازی طرح ارتش مستقل اروپایی به تشدید سلطه نظامی و به پیرو آن سلطه اقتصادی و سیاسی بر اروپا بپردازد. از سوی دیگر کشوری همچون انگلیس که از اتحادیه اروپا به دور رفته است، از شرایط جنگ برای سایش رقبایی همچون آلمان و فرانسه و توسعه نظامی و اتحادسازی‌های جدید در اروپای شرقی بهره می‌گیرد چنانکه از عاملان اصلی جنگ افروزی در اوکراین سران این کشور می باشند. کشورهای اروپایی پایان جنگ را مولفه‌ای برای مقابله با این بحران سازانی می‌دانند که از آتش جنگ برای اهداف سلطه گرایانه بهره‌می‌گیرند. به هر تقدیر می‌توان گفت که درخواست کشورهای مذکور برای پایان جنگ ناشی از آگاهی آنها از اهداف و هزینه‌های سنگین جنگ است که شاید در روزهای آغازین چندان به آن اهمیت نمی‌دادند اما رویکرد آمریکا و انگلیس به طولانی سازی جنگ هشداری به آنها مبنی بر پیامدهای استمرار این روند گردیده است و برآنند تا به هر طریقی که شده است راهکار سیاسی را جایگزین رویکرد نظامی کنونی سازند هر چند که ماشین تبلیغاتی آمریکا و انگلیس به مانعی برای تحقق این مهم مبدل شده است.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdchxinzm23niqd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما