جمعه ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۵
کد مطلب : 122872

انتصابی بسیار شایسته

در حاشیه انتصاب دکتر سید عباس صالحی برای نمایندگی ولی فقیه و سرپرستی مؤسسه مطبوعاتی اطلاعات
پس از درگذشت مرحوم حجت الاسلام سید محمود دعایی که بیش از چهل سال نمایندگی ولی فقیه و سرپرستی روزنامه و مؤسسه اطلاعات را برعهده داشتند، همه منتظر بودند ببینند در جایگاه ایشان چه کسی قرار می‏گیرد!
این انتظار بیشتر از این بابت بود که خط مشی روزنامه اطلاعات با بسیاری از دیگر مطبوعات و رسانه‏های خبری متفاوت بود و همواره سعی داشت گستره وفاداران نظام و انقلاب را در طیفی وسیع ببیند و به معنای واقعی همان جذب حداکثری مورد عنایت رهبری معظم انقلاب را محقق کند و در این زمینه توفیقات زیادی هم داشت که بر همگان مبرهن است.
روزنامه اطلاعات در خط مشی خود بیشتر اثباتی عمل می‏کرد تا سلبی، و لذا از محاسن عموم اهالی فرهنگ و فرهیختگان جامعه آئینه گردانی می‏کرد و بسیاری از دانشمندان و برجستگان علمی ترجیح می‏دادند تا مطالبشان در این روزنامه منتشر شود و شاهد مثال این موضوع فراوان است و اهل فن بخوبی متوجه این معنا هستند.
امّا انتخاب آقای دکتر سید عباس صالحی از میان بسیاری افراد مطرح و انتصاب ایشان توسط رهبری معظم انقلاب به نمایندگی و سرپرستی روزنامه اطلاعات به انتظارها و نگرانی‏ها پایان داد و قلوب عموم فرهیختگان جامعه و اهالی فرهنگ و علم و رسانه را شاد و خوشحال کرد.
سوابق فرهنگی و مدیریتی آقای دکتر سید عباس صالحی بر همگان روشن است و قاطبه نویسندگان، هنرمندان، خبرنگران و فرهنگ دوستان بر این انتخاب و انتصاب بسیار شایسته صحه می‏گذارند.
امّا حکم انتصاب نماینده ولی فقیه و سرپرست روزنامه اطلاعات تنها یک پیام معمولی و انتصاب یک مسئولیت نبود و حاوی نکات بسیار مهمی در نقشه راه و خط مشی نظام جمهوری اسلامی هم بود.
حضرت آیت الله خامنه‏ای (مدظله العالی) در این حکم آشکارا مشخص کردند که جامعه تک صدایی را مخصوصاً در فضای رسانه‏ای اصلاً نمی‏پسندند و شاید یکی از دلایل ماندگاری جناب حجت الاسلام دعایی در مدیریت روزنامه اطلاعات همین امر بود که ایشان نمی‏خواستند فضای رسانه‏ای محدود به یک نوع سلیقه سیاسی و یا فرهنگی باشد و معتقد هستند که تفکرات همه اضلاع معتقدین و وفاداران نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی باید فرصت بروز و ظهور فکر و اندیشه خود را داشته باشند و این معنا در حکم ایشان به آقای دکتر صالحی تصریح شده است آنجا که می‏فرمایند:
«روزنامه کهنسال اطلاعات در دوران نظام جمهوری اسلامی همواره نماینده و نمایشگر یکی از اضلاع نظام و انقلاب و سخنگوی قشرهایی از مردم عزیز بوده که غالباً سخن آنان بیش از هر جای دیگر در این روزنامه انعکاس می‏یافته است. چند وجهی بودن نگاهها و سلایق سیاسی در میان نخبگانی که در اعتقاد راسخ به انقلاب و نظام اسلامی مشترکند، وجود روزنامه ایی با این خصوصیت را مفید و شاید الزامی می‏کرده و اکنون نیز آنچنان است.»
این بیان خردمندانه رهبری معظم انقلاب در این برهه سیاسی از کشورمان بسیار حائز اهمیت است و به همه نیروهای انقلاب تذکر می‏دهد که سلایق هیچگاه یکسان نمی‏شود و همیشه متفاوت است و گردونه نیروهای انقلابی نباید محدود به یک سلیقه شود بلکه فضا را بسیط ببینیم تا طیف وسیع وفاداران و علاقمندان فرهنگ و نظام و کشور بتوانند همدیگر را ببینند و از افکار هم با خبر شوند و همگان خود را سهیم در اداره کشور و حفظ آن بدانند.
تخریب‏ها و سعی در اشغال جایگاههای یکدیگر جز ضرر و زیان برای کشور و نظام و مردم نتیجه‏ای ندارد و بایستی مبنا در همه جایگاهها شایسته سالاری باشد منهای وابستگی‏های گروهی و جناحی که اگر این معنا بخوبی رعایت شود، سرعت رشد و اصلاح امور کشور دو چندان خواهد شد.

نویسنده: مرتضی نجفی قدسی
https://siasatrooz.ir/vdcja8ev8uqe8oz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما