يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷
کد مطلب : 123528

آزادی بیان تکراری

پس از انتشار خبر هدف قرار گرفتن نویسنده کتاب آیات شیطانی در حالی غرب تلاش کرد مسلمانان را متهم به...
پس از انتشار خبر هدف قرار گرفتن نویسنده کتاب آیات شیطانی در حالی غرب تلاش کرد مسلمانان را متهم به تروریسم کرده و اصل ماجرا یعنی هتاکی وی و حامیانش به یک و نیم میلیارد مسلمان را کم رنگ سازند که نوع واکنش سران غرب به این حمله جای تامل دارد. جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که او و همسرش از حمله وحشیانه به وی در ایالت نیویورک، شوکه و اندوهگین شده‌اند.
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمله به سلمان رشدی را محکوم کرد و در توییتر خود نوشت: رد بین‌المللی چنین اقدامات جنایتکارانه‌ای که حقوق و آزادی‌های اساسی را نقض می‌کند، تنها راه به سوی جهانی بهتر و صلح‌آمیزتر است.بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس در حمایت از این نویسنده مرتد، ادعای حمله به آزادی بیان را مطرح کرد و در توییتی گفت: «از اینکه سِر سلمان رشدی در حین استفاده از حقی که ما هرگز نباید از دفاع از آن دست برداریم، چاقو خورده، متاسفم».
ریشی سوناک وزیر دارایی سابق و یکی از کاندیداهای اصلی تصدی پست نخست‌وزیری انگلیس نیز از شوکه شدن خود از شنیدن خبر حمله به سلمان رشدی در نیویورک خبر داد و در ادعایی او را قهرمان آزادی بیان و آزادی هنری خواند. لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس و دیگر فینالیست انتخابات این کشور هم در توییتی این حمله را ننگین خواند و دم از آزادی بیان زد. امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه گفت مبارزه او مبارزه ماست. وی ادعا کرد: سلمان رشدی ۳۳ سال است که مظهر آزادی و مبارزه با تاریک اندیشی بوده است.
در این میان اما واکنش صهیونیست‌ها جالب‌تر از سایرین بوده و لاپید نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی ضمن محکومیت حمله به سلمان رشدی، این اقدام را حمله به ارزش‌ها و آزادی‌های صهیونیستی توصیف کرد. مجموع این واکنش‌ها به وضعیت نویسنده آیات شیطانی با کلید واژه آزادی بیان در حالی صورت گرفته است که هیچ کدام از انها به این سوال پاسخ نداده‌اند که چرا چندی پیش وقتی شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره هدف شلیک تعمدی و از فاصله نزدیک نظامیان صهیونیست قرار گرفت؛ هیچ کدام از آنها این جنایت را محکوم نکرده و خواستار مجازات عاملش نشدند. آنها نگفتند که چرا زمانی که روژه گاروی فرانسوی افسانه هولوکاست را رد کرد، به زندان انداخته شد. رفتار غربی‌ها حکایت از آن دارد که ازادی بیان در عرف غرب یعنی آزادی هر‌انچه که علیه اسلام و مسلمانان باشد چنانکه هتاکی نشریه دانمارکی و فرانسوی به اسلام می‌شود آزادی بیان و واکنش مسلمانان به هتاکی این رسانه‌ها می‌شود تروریسم. این نوع رفتارها نشانگر آن است که غرب همچنان در همان سیاست‌های گزینشی در قبال آزادی بیان است در حالی که اساس آن را آزادی هتاکی به اسلام و مسلمانان تشکیل می‌دهد ولاغیر.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcirpazvt1arw2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما