شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۳
کد مطلب : 123606

تشدید حملات برای چیست؟

طی روزهای گذشته محور حملات اوکراین، خرابکاری و تحرکات علیه کریمه بوده است که در نتیجه آن...
طی روزهای گذشته محور حملات اوکراین، خرابکاری و تحرکات علیه کریمه بوده است که در نتیجه آن برخی آتش سوزی‌ها و انفجارها در مراکز روسیه در این منطقه روی داده است. آنچه در ظاهر امر مطرح می شود اجرای سخنان زلنسکی رئیس جمهور اوکراین است که چندی پیش ادعا کرد که جنگ با روسیه صرفا با ازاد‌سازی کریمه محقق خواهد شد.
نگاهی ریشه‌ای به آنچه در جنگ اوکراین می‌گذرد آن است که کی یف توان مقابله با مسکو را ندارد و به رغم کمک‌های گسترده غربی‌ها عملا بخش‌های بسیاری از اوکراین در دستان مسکو است و شاید اگر روسها به دنبال تحقق اهدافشان در قالب سیاسی نبودند تا کنون کی یف را نیز تسخیر کرده بود. با توجه به این حقیقت می‌تواند برخی ناارامی‌های اخیر کریمه را نوعی تحرک موقت با جوسازی رسانه‌ای گسترده دانست که در لوای آن اهدافی خاس پیگیری می‌شود. در یک سوی معادله زلنسکی رئیس جمهور اوکراین با اعتراض‌ها مباحثی همچون پرونده فساد اقتصادی مواجه شده است بگونه‌ای که حتی در آمریکا نیز قطع حمایت‌ها از وی را خواستار شده اند.
در همین حال حملات اخیر اوکراین به مراکز هسته‌ای موجی از انتقادها را از آن به همراه داشته است لذا سران کی یف با جوسازی در باب کریمه به دنبال انحراف افکار عمومی از بحران مذکور می باشند. از سوی دیگر هر چند که آمریکایی‌ها صدها میلیون‌ها دلار دیگر برای کمک به اوکراین اختصاص داده‌اند اما گزارش‌ها مؤسسه اقتصاد جهانیِ کِیل که پشتیبانی‌ها و حمایت‌ها از اوکراین در طول جنگ را رصد می‌کند، نوشته انگلیس، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، و لهستان شش کشور اروپایی هستند که ماه گذشته به اوکراین هیچ کمک نظامی نکردند.
تحرکات هر چند موقت در قبال کریمه سناریویی است که کی یف برای استمرار و احیای حمایت‌های غرب از آن در برابر روسیه طراحی و اجرا می‌کند. در این میان نیز تاثیر انتخابات آمریکا بر این تحرکات را نباید نادیده گرفت. بایدن رئیس جمهور در حالی برای انتخابات میان دوره‌ای کنگره در آبان ماه آماده می شود که وضعیت دموکرات‌ها چندان مطلوب نمی باشد. پرونده سازی برای حذف رقیب جمهوریخواه در لوای مقابله با ترامپ در کنار دستاورد سازی در عرصه سیاست خارجی محور این تحرکات است.
جنگ اوکراین و نمایش پیشروی کی‌یف تا آزادسازی کریمه، در کنار قدرت نمایی آمریکا در برابر روسیه، توجیهی برای ادامه حمایت های نظامی آمریکا از اوکراین خواهد بود. در نهایت آنکه آنچه در کریمه روی داده است بیش از آنکه برگرفته از قدرت اوکراین باشد نوعی تاکتیک موقت برای کاهش فشارهای داخلی و خارجی است در حالی که همزمان سران کی یف نقش ناجی را نیز برای برخی سران غرب از جمله رئیس جمهور آمریکا در برابر انتقادهای داخلی و جهانی ایفا می‌کنند.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcfxmdyvw6d0va.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما