چهارشنبه ۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۳
کد مطلب : 123674

نشست صلح یا جنگ

کشورهای اروپایی و آمریکا نشستی با عنوان پلتفورم کریمه را برگزار کردند. آنها مدعی هستند که...
کشورهای اروپایی و آمریکا نشستی با عنوان پلتفورم کریمه را برگزار کردند. آنها مدعی هستند که به دنبال یافتن راهی برای حمایت از کریمه در برابر روسیه هستند چنانکه زلنسکی رئیس جمهور اوکراین مدعی شده است که تا زمان بازگرداندن کریمه به اوکراین از جنگ دست نخواهد کشید. این منطقه که اصالتا ماهیتی روسی دارد در سال ۲۰۱۴ در جنگ میان اوکراین و روسیه دوباره به مسکو بازگشت.
ادعای حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی اوکراین در حالی از سوی کشورهای غربی مطرح می‌شود که نگاهی به رفتارهای این کشورها حکایت از اهدافی ورای این ادعا دارد و آن گسترده‌تر کردن و استمرار جنگ برای دورانی طولانی است. این امر زمانی آشکارتر می‌شود که یک مقام آمریکایی روز سه‌شنبه اعلام کرد که انتظار می‌رود واشنگتن بسته کمک‌های امنیتی جدیدی به اوکراین به ارزش ۳ میلیارد دلار را اعلام کند.به گزارش رویترز، بسته کمک‌ ۳ میلیارد دلاری، بزرگترین کمک واشنگتن به اوکراین از زمان آغاز جنگ از ماه فوریه به شمار می‌آید.
«اولاف شولتز» صدراعظم آلمان نیز گفته که آلمان قصد دارد تسلیحات بیشتری به ارزش بیش از ۴۹۸.۵۵ میلیون دلار به اوکراین تحویل دهد. همچنین «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو نیز از کشورهای غربی خواست ارسال تسلیحات به اوکراین را افزایش دهند. استولتنبرگ در نشست پلتفورم کریمه هشدار داد که زمستان سخت برای اوکراین و حامیان ناتو در پیش است. ترورو نخست وزیر کانادا نیز اعلام کرد که ۶۲ مقام و نهاد روس به لیست تحریم‌های این کشور اضافه شده‌اند.ترودو همچنین از افزایش ۳ میلیون دلاری کمک‌های اقتصادی به این کشور خبر داد.
پیش از این نیز انگلیس از ایجاد مرکز آموزش نیروهای اوکراینی خبر داده بود. رویکرد غرب به ادامه جنگ افروزی در اوکراین چنان است که دولت اوکراین اعلام کرده انتظار دریافت مبلغی بین ۱۲-۱۶ میلیارد دلار کمک از سوی متحدان غربی خود تا پایان سال جاری میلادی را دارد. خبرگزاری رویترز نوشته میزان کمک‌های خارجی اعطا‌شده به اوکراین به ۱۴ میلیارد دلار رسیده است. در این میان حتی لیز تراس وزیر خارجه انگلیس ادعای استفاده از سلاح اتمی را نیز مطرح کرده است. با توجه به این حقایق می‌توان گفت که اقدام غربی‌ها در برگزاری این نشست نوعی بهانه جویی برای ادامه جنگ افروزی است.
غرب که در جنگ ناکام مانده است و در حوزه اقتصادی نیز ناکام در برابر تحریم‌های روسیه بوده با برجسته سازی مسئله کریمه به دنبال نمایش پیروزی‌های ظاهری برای ادامه جنگ افروزی است در حالی که در عمل در عرصه نظامی و اقتصادی در مسیر شکست در برابر روسیه قرار دارد.

نویسنده: قاسم غفوری
https://siasatrooz.ir/vdca0en6y49nui1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما