جمعه ۱۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲
کد مطلب : 123765

پیامی از زمین به دریا

یمن پنجشنبه صحنه برگزاری رژه‌ای بود که در آن جدیدترین دستاوردهای نظامی انصارالله و مقاومت یمن به نمایش گذاشته شد...
یمن پنجشنبه صحنه برگزاری رژه‌ای بود که در آن جدیدترین دستاوردهای نظامی انصارالله و مقاومت یمن به نمایش گذاشته شد. یکی از مهمترین این تسلیحات، موشک‌های زمین به دریایی بوده که به گفته مقامات یمنی می‌تواند سراسر حریم دریایی یمن را هدف قرار دهد. این رژه نظامی با تسلیحات جدید در حالی برگزار شد که این اقدام پیام‌های قابل توجهی با خود داشته است. طی هفته‌های اخیر از یک سو آمریکایی‌ها و کشورهای اروپایی از فروش تسلیحات جدید به سعودی و همراهانش در یمن خبر داده‌اند در عین اینکه گزارش‌ها بیانگر ورود سربازان انگلیسی به یمن برای حمایت از القاعده است.
در همین حال برخی رسانه‌ها نیز حضور نیروهای رژیم صهیونیستی تحت حمایت امارات در یمن خبر داده‌اند. در این شرایط می‌توان گفت که یمنی‌ها با رونمایی از توان جدید موشکی خود با متجاوزان اتمام حجت کرده و توان خود را به رخ آنها کشیده‌اند. به عبارتی دیگر این رژه در کنار تظاهرات اخیر مردم یمن در حمایت از مقاومت را می توان مکمل یکدیگر در برابر تحرکات جدید متجاوزان دانست که تاثیرات بسیاری بر معادلات آینده خواهد داشت.
نکته دیگر آنکه طی هفته‌های اخیر در حالی صحبت از آتش بس جدید به میان امده است که همچنان سعودی و متحدانش حاضر به پذیرش خواسته‌های یمنی‌ها مبنی بر پایان محاصره و تجاوزات نظامی و نیز آزاد شدن انتقال انرژی و غذا به یمن نمی باشند. دیپلماسی یمنی‌ها در حالی به دنبال تحمیل خواسته‌های مردم به متجاوزان هستند که بازوی نظامی نقش مکملی را برای تحقق این مهم ایفا می کنند. به عبارتی دقیق‌تر پیوند میان دیپلماسی و میدان برای تحقق مطالبات به حق مردم یمن برای پایان محاصره در جریان است و یمنی‌ها این هشدار را به طرف‌های مقابل می‌دهند که در صورت تن ندادن به خواسته هایشان در مذاکرات، یمن آماده گزینه نظامی است و از ظرفیت‌ها و امکانات بالایی برای ادامه جنگ برخوردار است.
این اقدام برگرفته از توان همزمان دیپلماسی و نظامی گری یمنی‌هاست که می‌تواند ابزار فشار و مولفه‌ای برای تحقق حقوق ملت یمن بویژه پایان محاصره و تجاوزات سعودی به این کشور باشد بویژه اینکه تجارت دریایی امری مهم برای تجارت جهانی آن هم در شرایطی است که غرب با بحران غذا و انرژی مواجه است و موشک‌های زمین به دریای یمنی‌ها پیامی واضح در باب پیامدهای استمرار اقدامات خصمانه علیه یمن است.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdcb0fb8srhb5zp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما