يکشنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۵
کد مطلب : 123880

میزبانی معنادار

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در رأس هیأتی از این جنبش وارد مسکو پایتخت روسیه شد...
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در رأس هیأتی از این جنبش وارد مسکو پایتخت روسیه شد.
سفر هنیه و هیأت حماس به مسکو بنابه دعوت وزارت خارجه روسیه صورت گرفته و قرار است هیأت حماس در این سفر با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و تعدادی از مسئولان این کشور دیدار کند.
هدف از این سفر بررسی چشم‌انداز روابط دوجانبه به نفع آرمان فلسطین عنوان شده است. نگاهی به عملکرد روسیه در قبال مسئله فلسطین بیانگر آن است که این کشور همواره یکی از بازیگران اصلی ر این زمینه بوده است که با چند هدف صورت گرفته است. سکونت بیش از یک و نیم میلیون روس یهودی در سرزمین‌های اشغالی در کنار مناسباتی که روسیه با فلسطینی‌ها به عنوان مولفه‌ای برای یک جانبه گرایی غرب داشته و در نهایت جایگاه مسئله فلسطین در سیاست روس‌ها در غرب آسیا و کشورهای عربی موجب شده تا روسها همواره نگاهی خاص به فلسطین داشته باشند.
هر چند که اهداف قدیمی روسها در سفر هیات حماس به مسکو مطرح می باشد اما دگرگونی‌هایی در برخی از اولویت‌ها و اهداف روسیه ایجاد شده که نتیجه آن را در این سفر می‌توان مشاهده کرد. روسها در حالی سعی دارند تا یک جانبه گرایی غرب در معادلات مهم جهانی از جمله صلح خاورمیانه را برهم زنند که رفتارهای رژیم صهیونیستی منافع و خطوط قرمر روسیه را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است.
تل آویو در حالی میان روسیه و غرب رویکردی بی طرفانه داشته تا از منافع سراسری برخوردار شود که در جنگ اوکراین این رویه را تغییر داده و رسما در کنار آمریکا علیه روسیه قرار گرفته است که حمایت‌های نظامی و سیاسی از اوکراین و محکوم سازی عملیات‌های نظامی روسها از جمله این رفتارهاست. در همین حال صهیونیست‌ها اهداف و منافع روسیه در سوریه را نیز هدف قرار داده‌اند. در این شرایط روسها زنجیره‌ای از اقدامات را علیه این رژیم در پیش گرفته‌اند. ممنوعیت فعالیت نهادهای یهودی از جمله آژانس یهود در روسیه، کاهش مراوردات اقتصادی و سیاسی و نیز موضع گیری انتقادی رسمی در برابر رفتارهای این رژیم در قبال فلسطین و منطقه نمودی از این رفتارهاست بگونه‌ای که روسیه بارها حملات صهیونیست‌ها به سوریه را محکوم و غیر قابل قبول عنوان کرده است.
با توجه به این شرایط دعوت از هیات حماس را می‌توان ادامه این روند دانست که آشکارا به صهیونیست‌ها پیام پیامدهای استمرار رفتارهای خصمانه علیه مسکو را منتقل می‌سازد در حالی که می‌تواند مولفه‌ای برای ارتقای جایگاه روسیه در میان ملت‌های اسلامی باشد.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdcjotevyuqe8oz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی