يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۹
کد مطلب : 123954

قانون راجع به بی حجابی وبدحجابی چه می گوید؟!!

حادثه درگذشت مرحومه مهسا امینی با همه غم‌انگیز بودنش، باعث شد تا نظرها به سمت قانون و اینکه...
حادثه درگذشت مرحومه مهسا امینی با همه غم‌انگیز بودنش، باعث شد تا نظرها به سمت قانون و اینکه قانون چه می گوید برود تا شاید با تمسک به قانون منبعد شاهد چنین رفتارها وجولان دادن گشت ارشاد بدون مجوز قانونی نباشیم.
از ابتدای انقلاب تاکنون، فقط یک ماده قانونی راجع به زنان بدون حجاب و مجازات آن‌ها در قانون مجازات اسلامی وجود دارد و آن هم ماده ۶۳۸ است و مطابق تبصره‌ای که برای این ماده درتاریخ ۸/۱۱/۱۳۹۹ به تصویب رسیده آمده است:«زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه و یا از۲ میلیون ریال تا۱۰میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شوند»
پس پی می بریم که این تنها اظهار نظر و تاکید قانون است که اشاره ای به زنان شُل حجاب یا بدحجاب نکرده است و صرفا تأکیدش برزنان بی حجاب است و مهمتر از همه اشاره‌ای هم به بازداشت چند ساعته، یا چند روز و اخذ تعهد و آموزش از آنان نکرده است!!
به عبارت دیگر قانونگذار این اقدامات گشت ارشاد را ضروری ندانسته و از کنار آن گذشته است، حال مسئولان ذیربط باید پاسخگو باشند که چرا وقتی قانون اینگونه شفاف و روشن است و صراحت دارد، خلاف قانون عمل می کنند و بجای قاضی به قضاوت می‌نشینند؟!
هر چند که مجازات تعیین شده ممکن است از نظرعده‌ای مناسب و مانع از تخلفات نباشد، اما این نقص قانونی به زعم آنان نباید مجوز خودسری ها و بی‌قانونی‌ها در پوشش لباس قانون و ضابط قضایی صورت پذیرد.
آنچه که مسلم است موضوع حجاب و مسائل پیرامونی آن نیازبه یک بررسی کامل و جامع با استفاده از نظرات تمامی اندیشمندان جامعه ایران دارد تا یکبار برای همیشه موضوع حجاب که یک اصل لازم و واجب دینی است تعیین تکلیف شود و اینگونه برای کشور هزینه تراشی نشود و چهره ایرانیان در جامعه امروزی مخدوش نشود.
گوش اگرگوش تو و ناله اگر ناله ماست   آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

نویسنده: فرهاد خادمی
https://siasatrooz.ir/vdcbsfb8arhb59p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما