دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۲
کد مطلب : 124438

آمادگی یا جنگ افروزی؟

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی یا همان ناتو در سخنانی خواستار آماده شدن اروپایی‌ها برای جنگی طولانی مدت...
دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی یا همان ناتو در سخنانی خواستار آماده شدن اروپایی‌ها برای جنگی طولانی مدت در اوکراین شد. دبیرکل ناتو گفت نمی‌توان به پوتین اجازه داد در اوکراین به پیروزی برسد، باید حمایت‌های لازم از کی‌یف صورت گیرد.
این سخنان با ادعای تقویت نظامی ناتو در حالی مطرح می‌شود که پیش از وی نیز مقامات اوکراین بر لزوم افزایش حمایت های نظامی از کی یف برای کشاندن جنگ تا نمیه اول سال ۲۰۲۳ تاکید کرده بودند. در همین حال بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چندی پیش گفته بود که مردم اروپا باید تا بهار ریاضت‌های اقتصادی را تحمل نمایند. همچنین مقامات فرانسه و انگلیس نیز بارها عنوان کرده‌اند که جنگ حداقل تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت و حتی انگلیسی‌ها از احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای علیه روسیه سخن گفته بودند.
کنار هم قرار دادن این سخنان حکایت از آن دارد که برخی کشورهای اروپایی و آمریکا به دنبال طولانی ساختن جنگ اوکراین هستند چنانکه چندی پیش بورل عنوان کرده بود که اروپا باید برای پر کردن انبارهای تسلیحاتی خود اقدام نماید. این رویکرد جنگ افروزانه غربی‌ها زمانی آشکارتر می‌شود که این کشور طی ماه‌های اخیر واژه رویکرد سیاسی و مذاکره را کنار نهاده و صرفا بر اصل نظامی گری تاکید دارند.
آنچه در این میان باید به آن توجه داشت آن است که اقدام جنگی کشورهای غربی با اهداف متعددی صورت می‌گیرد چنانکه کشوری همچون آلمان که سالها در تحریم نظامی بوده با ۱۰۰ میلیارد دلار بودجه به دنبال احیای نظامی گری است و فرانسه سعی دارد تا خود را قدرت برتر اروپا معرفی نمایند و انگلیس با ادعای جنگ برآن است تا پیامدهای برگزیت را کم ساخته و اروپا را به امتیازدهی وارد سازد. همچنین آمریکا نیز به دنبال حفظ نظام تک قطبی با ایجاد چالش علیه روسیه، چین و ایران است در حالی که همزمان اصل وابسته نگاه داشتن اروپا بویژه در حوزه انرژی، غذایی و تسلیحاتی را نیز دنبال می‌کند.
به عبارتی دیگر می‌توان گفت که برخی سران غرب بدون توجه به پیامدهای بحران سازی و جنگ افروزی در اوکراین حتی برای ملت‌های خودشان بر آتش جنگ می دهند تا به اهداف شخصی خویش دست یابند. رویکردی که برگرفته از ماهیت نژادپرستانه و سلطه گر غرب است هر چند که در ظاهر فردی همچون بورل اروپا را باغ و سایر نقاط جهان را جنگل معرفی می‌کند.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcjtxevouqe8xz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما