سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۹
کد مطلب : 124517

نشستی با دستان خالی

وزاری خارجه ناتو بار دیگر گرد هم آمده تا به زعم خویش بیانگر اراده آنها برای هماهنگی و همکاری در صحنه جهانی باشد...
وزاری خارجه ناتو بار دیگر گرد هم آمده تا به زعم خویش بیانگر اراده آنها برای هماهنگی و همکاری در صحنه جهانی باشد. بر اساس گزارش‌های منتشره افزایش کمک‌های نظامی به اوکراین از جمله ارسال سامانه‌های دفاع هوایی و مهمات و همچنین تامین سوخت در بحبوحه فصل سرما، تجهیزات پزشکی و ارسال دستگاه‌های پارازیت‌انداز برای پهپادها از موضوعات اصلی نشست وزرای خارجه ناتو بود.
آنچه این روزها به شدت از سوی کشورهای اروپایی در باب اوکراین مطرح می‌شود حمایت از این کشور در آستانه زمستان است که نشانگر طراحی ناتو برای طولانی سازی جنگ تا بهار سال آینده است. در همین چارچوب نیز وزرای خارجه ۷ کشور اروپایی به اوکراین سفر کرده تا حمایت خود را از کی یف نشان دهند. نکته مهم آنکه آنچه ناتو بیش از پایان بحران در اوکراین مورد توجه دارد اقدام علیه روسیه است چنانکه ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو بعد از دیدار با رئیس‌جمهور رومانی در بخارست بر تقویت حضور این ائتلاف در دریاهای بالتیک و سیاه تاکید کرد و گفت: ما برای حفاظت از همه متحدانمان هر کاری ضروری باشد انجام خواهیم داد.وی با اشاره به جنگ اوکراین، رئیس‌جمهور روسیه را به تلاش برای استفاده از زمستان به عنوان «سلاح» متهم کرد و افزود: ما نمی‌توانیم به (ولادیمیر) پوتین اجازه بدهیم که پیروز شود.نکته آنکه درحالیکه ناتو از تولیدکنندگان تسلیحات می‌خواهد تا تولیدات خود را تسریع ببخشند اما دیپلمات دیگری هشدار داد که مشکلات فزاینده‌ای درخصوص تامین این تسلیحات وجود دارد. این دیپلمات تاکید کرد: ما حداکثر کار خود را برای تحویل تسلیحات انجام می‌دهیم اما مشکل جدی وجود دارد.
اوکراینی‌ها آن را می‌دانند. حتی صنعت تسلیحات آمریکا هم علی‌رغم توانایی بالایش، با مشکلاتی مواجه است. بسیاری از کشورهای اروپایی تاکید دارند که انبارهای تسلیحاتی غرب خالی شده است و آمریکا نیز به عنوان تامین کننده سلاح برای اروپا با گران فروشی به دنبال سود بیشتر است چنانکه گاز را نیز به چهار برابر قیمت اصلی به اروپا می فروشد. آنچه این روزها ناتو در قبال اوکراین اجرا می‌کند بیش از آنکه در چارچوب صلح و ثبات باشد در مسیر درگیری با روسیه است که دامنه جنگ را به بلند مدت خواهد کشاند در حالی که در این میان برخی کشورهای غربی همچون آلمان با افزایش بودجه ۱۰۰ میلیارد یورویی به دنبال نظامی گری بیشتر هستند و کشوری همچون آمریکا نیز با ادعای تسلیح کشورهای اروپایی به فروش سلاح بیشتر می پردازد. در چنین شرایطی امیدی به پایان جنگ اوکراین نمی‌باشد و همچنان به عنوان منازعه‌ای که مورد سوء استفاده برخی غربی‌ها برای اهداف شخصی مبدل شده است به قربانی شدن میلیون‌ها انسان بی‌گناه منجر خواهد شد.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdchzknzq23nimd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی