يکشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۳
کد مطلب : 124837

تکرار یک سناریو

سال نو میلادی در حالی آغاز شده است که یکی از نکات قابل توجه در آن، رویکرد دوباره کشورهای اروپایی در کنار ...
سال نو میلادی در حالی آغاز شده است که یکی از نکات قابل توجه در آن، رویکرد دوباره کشورهای اروپایی در کنار کشورهایی همچون کانادا و آمریکا مبنی بر اعمال محدودیت‌های کرونایی برای اتباع چینی است. بسیاری از این کشورها عنوان کرده اند که برای مقابله با کرونا از پذیرش اتباع چینی خودداری و یا اینکه نظارت‌ها و محدودیت‌های بسیاری را بر آنها اعمال خواهند. این رفتار از سوی غربی‌ها با اعتراض شدید چین در حالی مواجه شده است که نگاهی به وضعیت کرونا در غرب نشان می‌دهد که بسیاری از این کشورها از نظر آمار مبتلایان بسیار بالاتر از چین می‌باشند. آمریکا، انگلیس و فرانسه در جمع دارندگان رتبه‌های بالای مبتلایان و مرگ و میر کرونایی هستند که البته کشورهایی همچون ژاپن و کره جنوبی از متحدان غرب را نیز باید به آن افزود. با توجه به این حقایق اعمال محدودیت‌ها و ایجاد جو منفی کرونایی علیه چین نمی‌‌تواند برگرفته از رویکرد پیشگیرانه در قبال کرونا باشد بلکه اهدافی سیاسی را در ورای آن می‌توان یافت.
نخست آنکه غرب در حالی مدعی برتری واکسن‌هایش همچون فایزر و جانسون ان جانسون در برابر کرونا بوده که شواهد امر از جمله ریشه کن نشدن کرونا در این کشورها حکایت از واهی بودن این ادعا دارد. بر این اساس می‌توان گفت که غرب با چین هراسی به دنبال پنهان سازی ناتوان بودن واکسن هایش در برابر کرونا است.
دوم آنکه غرب از هر ابزاری برای چین هراسی بهره می‌گیرد چنانکه در زمان شیوع کرونا نیز از ابتدا اتهامات سنگینی را علیه چین آغاز کردند حال آنکه در طول یک سال اخیر مشخص شده است که آزمایشگاه‌های پنهان آمریکا در اوکراین بسیاری از بیماری‌ها و ویروس‌ها را تولید کرده است.
بر این اساس ادعاهای اخیر ادامه جنگ ترکیبی علیه پکن است که بخشی نظامی آن با تسلیح ژاپن و کره جنوبی و بخش نرم آن نیز با چین هراسی از جمله در حوزه بهداشتی و کرونا اجرا می‌شود. غرب با اتهام زنی به چین سعی در پنهان سازی وضعیت بحرانی داخلی خویش نیز دارد چنانکه با برجسته سازی نام روسیه به نام جنگ افروز بحران‌های اقتصادی خویش را به گردن مسکو می‌اندازد تا از طغیان مردمی علیه سرمایه‌داری جلوگیری نماید.

نویسنده: علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcc10qsm2bqi48.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما