چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵
کد مطلب : 124955

چرا ارمنستان به نزاع کامل با روسیه رسید

پاشینیان در پی شکست تحقیرآمیز کشورش در جنگ ۴۴ روزه قره باغ به لطایف الحیل تلاش کرد تا...
پاشینیان در پی شکست تحقیرآمیز کشورش در جنگ ۴۴ روزه قره باغ به لطایف الحیل تلاش کرد تا خود را هر چند به ظاهر وفادار مسکو نشان دهد اما پوتین و زمامداران کرملین زیرک تر از آن بودند و هستند که از نخست وزیر برآمده از اعتراضات ضد روسی و روس هراسی ارمنستان فریب بخورند.
حالا نیکول به سیم آخر زده و از عصبانیت ناشی از به گفته او سکوت روسیه در مناقشه باکو- ایروان، با لحنی تند گفته که این رفتار مسکو به این معنا است که حضور ارتش روسیه در ارمنستان(قرارداد نظامی) نه تنها امنیت را تضمین نمی‌کند بلکه برعکس تهدید امنیتی برای ایروان است!
به نظر نمی رسد این اظهارات بی سابقه نسبت به زمامداران مسکو، برای مصرف داخلی ارمنستان و جلب حمایت هواداران ضدروسی پاشینیان باشد؛ او با تبلیغات و تحرکات دامنه دار اخیر علیه آذربایجان و ادعای تجاوز ارضی باکو و ناامیدی از روسیه، به دنبال کشاندن پای ناتو و در صدر آن فرانسه به منطقه قفقاز جنوبی است.
یادمان باشد که نانسی پلوسی رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا، شهریور ماه امسال در سفر به ایروان در گوش پاشینیان غربگرا خواند که با طناب پوسیده روسیه به چاه رفتن خطاست! بر همین اساس است که روسیه به دلیل منافع ژئوپولتیکی در قفقاز جنوبی حاضر نیست به هر قیمتی روی متحدان ناکارآمد و غیر قابل اعتماد خود (ارمنستان) حساب کند. و لذا قفقاز جنوبی اکنون به مرحله ای از آشفتگی سیاسی رسیده که طی آن شاهد عجیب ترین حرکت های سیاسی مقامات ارمنی و «نزاع کامل ایروان با روسیه» هستیم. باید منتظر ماند و دید تحولات سیاسی و احتمالا نظامی قفقاز جنوبی در بحبوحه جنگ اوکراین و طغیان ارمنستان علیه مسکو در آینده چگونه پیش می رود.

نویسنده: علی اکبر روح نواز
https://siasatrooz.ir/vdcdko0fkyt0xn6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما