سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴
کد مطلب : 125060

سفر آقای دبیر کل به شرق

وزارت امور خارجه کره جنوبی و ائتلاف ناتو اعلام کردند، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو روز های یکشنبه و دوشنبه هفته آینده، به سئول رفته و...
وزارت امور خارجه کره جنوبی و ائتلاف ناتو اعلام کردند، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو روز های یکشنبه و دوشنبه هفته آینده، به سئول رفته و در آنجا با پارک جین، وزیر امور خارجه و لی جونگ ساپ، وزیر دفاع کره جنوبی و دیگر مقامات رده بالای دولت این کشور دیدار خواهد کرد.
این سفر در حالی قرار است انجام شود که دولت یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی همکاری با ناتو را افزایش داده است چنانکه در اوایل تابستان امسال نیز برای نخستین بار مقامات ارشد کره جنوبی و ژاپن در نشست ناتو شرکت کردند. نکته قابل توجه آن است که استولتنبرگ بعد از سفر به سئول، در تاریخ ۳۰ ژانویه و اول فوریه در توکیو خواهد بود و با فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن و چند مقام رده بالای دیگر دولت او دیدار می‌کند. او در ژاپن نیز در دانشگاه کیو سخنرانی می‌کند. این سفر دوره‌ای به ژاپن و کره جنوبی در حالی با ادعای توسعه همکاری میان طرفین صورت می‌گیرد که روند تحولات از تلاش مشترک اروپا، آمریکا و ناتو برای مقابله با قدرت یابی چین حکایت دارد. غربی‌ها دشمن اصلی و بلند مدت خود را چین تعریف نموده و تاکید دارند که مانع نظام سرمایه داری قدرت اقتصادی و در ادامه نظامی این کشور می‌باشد. بر این اساس سفر دبیر کل ناتو را باید بخشی از سیاست مذکور دانست که حلقه تکمیلی آن را نیز تحرکات صورت گرفته در حمایت از تایوان تشکیل می‌دهد چنانکه اخیرا رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از طراحی برای سفر به تایوان خبر داده چنانکه پیش از وی نیز پلوسی رئیس رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان رفته بود.
در همین حال آمریکایی‌ها اخیرا از افزایش بودجه نظامی ژاپن استقبال کرده بودند و آن را عاملی برای امنیت جهان دانسته بودند. رویکرد نظامی ناتو به شرق زمانی آشکارتر می‌شود که دیروز آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا و یوشیماسا هایاشی وزیر امورخارجه ژاپن جلسه مشترک مجازی را پیرامون پشتیبانی از بخش انرژی اوکراین برگزار کردند در حالی که ژاپن خارج از چرخه اروپا بوده و عملا دخالت این کشور در جنگک نمی تواند الزامی داشته باشد. به هر تقدیر آنچه غرب در شرق آسیا صورت می‌دهد نه در چارچوب تعاملات دو جانبه بلکه در راستای سیاست بحران سازی و فشار بر چین است که بیانگر طراحی غرب برای ایجاد بحران‌های جدید در صحنه جهانی است هر چند در اوکراین همچنان با ناکامی‌های سنگینی مواجه شده‌اند.

نویسنده: مرضیه تفهمی
https://siasatrooz.ir/vdcb0sb8grhb5gp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی