يکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۳
کد مطلب : 125224

بازیگر به دنبال چیست؟

طی روزهای اخیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین دیدارها و سخنرانی‌های قابل توجهی داشت است...
طی روزهای اخیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین دیدارها و سخنرانی‌های قابل توجهی داشت است چنانکه روز شنبه گفت این کشور می‌خواهد طی ۲ سال به عضویت اتحادیه اروپا درآید و پس از پیروزی نیز در ناتو قرار بگیریم».این در حالی است که کاترینا بیرلی معاون رئیس پارلمان اروپا احتمال پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا در آینده نزدیک را رد کرد. همچنین آنا کلیر لگندر سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت که پیوستن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی در حال حاضر مورد بحث قرار ندارد.
در همین حال ولودمیر زلنسکی روز پنجشنبه گفت که وی برلین را مجبور خواهد کرد تا به کی‌یف کمک کند. در چارچوب فشار روی کشورهای اروپایی برای افزایش حمایت‌های تسلیحاتی، «آندری یرماک» رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز پنجشنبه ادعا کرد که مسئله ارائه جنگنده و تسلیحات دوربرد به کی‌یف حل شده است اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد. این در حالی است که «ماتئوش موراویه‌تسکی» نخست وزیر لهستان با بیان اینکه ناتو هم اکنون تصمیمی برای ارسال جنگنده به اوکراین ندارد، گفته بود: «تصمیم درباره ارائه جنگنده به اوکراین در چارچوب ناتو اتخاذ خواهد شد».
در این میان در سخنانی قابل توجه ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین که به بروکسل سفر کرده بود، پنجشنبه در صحن پارلمان اروپا اعلام کرد که کی‌یف در حل دفاع از اتحادیه اروپا است. همزمان نیز مقامات اوکراینی ادعا کرده‌اند که ارتش روسیه ۲۰۰۰ تانک برای دور جدیدی از حملات به شرق اوکراین آماده کرده است.
مجموع این سخنان از سوی سران اوکراین در حالی مطرح می‌شود که عملا اروپایی‌ها از یک سو بر محتمل نبودن عضویت اوکراین در ناتو و اتحادیه اروپا تاکید دارند و از سوی دیگر بسیاری از کشورها از ادامه حمایت از کی یف خسته شده‌اند. در این شرایط زلنسکی به دنبال آن است که در کنار تشویق مردم اوکراین به ادامه جنگ با وعده پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا، اروپایی‌ها را نیز وادار به افزایش کمک‌های مالی و نظامی نماید. برنامه‌ای که در چارچوب سیاست آمریکا برای طولانی ساختن جنگ است تا در فرسایش روسیه و اروپا هژمونی جهانی خویش را از فروپاشی نجات دهد. به عبارتی دیگر زلنسکی ماموریت دارد تا سناریوی نابودی منطقه را اجرایی سازد در حالی که در ظاهر ادعای حمایت از اروپا را سر می‌دهد.

نویسنده: فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdcdxk0foyt0xx6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی