جمعه ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۹
کد مطلب : 125384

مکرون، میهمان ناخوانده

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه سفری دوره‌ای به آفریقا را آغاز کرده است. وی در این سفر از...
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه سفری دوره‌ای به آفریقا را آغاز کرده است. وی در این سفر از گابن، آنگولا، جمهوری کنگو و جمهوری دموکراتیک کنگو دیدار خواهد داشت. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که در باب چرایی آن نکات و مباحث متعددی مطرح است.
در عرصه داخلی سپهر سیاسی مکرون چندان روشن نمی‌باشد چکانه طرح‌های ریاضت اقتصادی در پی حضور فرانسه در جنگ افروزی در اوکراین اشتباه محاسباتی آن در تکیه کردن بر وعده‌های انرژی امریکا زمینه ساز اعتراض‌ها اعتصاب‌های گسترده ر داخل فرانسه شده است. مکرون رسما اذعان کرده آمریکا ۴ برابر گران تر گاز به اروپا می فروشد و این هزینه های سنگین به فرانسه وارد ساخته که نتیجه آن نیز تشدید بحران اقتصادی و اعتراضات مردمی است.
در همین حال به رغم آنکه فرانسه سالهاست که در آفریقا دارای نفوذ استعماری و پایگاه نظامی است اما گرایشات به اخراج فرانسه در این قاره به شدت افزایش یافته است. این امر موجب شده تا مکرون یک سال پیش خروج نیروهای فرانسوی از مالی را اعلام کرد، در همین حال بورکینافاسو نیز در ماه گذشته به توافق نظامی با فرانسه پایان داد.اکنون وضعیت فرانسه چنان در آفریقا مشتنج است که او رسما عنوان می‌کند عصر فرانس آفریک تمام شده است. این وضعیت چنان بوده که مکرون در سخنرانی روز دوشنبه پیش از سفر به آفریقا عنوان می‌کند که رویکرد جدیدی را پیشنهاد و قول داد که پایگاه‌های نظامی فرانسه در آفریقا با کشورهای میزبان و نیروهای کمتر فرانسوی اداره شود. در همین حال استقبال مردم آفریقا از وی نیز جای تامل دارد چنانکه مردم کنگو با شعار " مرکون قاتل است" به استقبال او رفتند. مسئله مهم آن است که این افق چنان تیره شده که مکرون حتی توان بیان اهداف سیاسی و اقتصادی برای سفرش را نداشته چنانکه وی عنوان می‌کند که سفر این هفته آفریقا سیاسی نخواهد بود و برنامه او که شامل سخنرانی در نشست جنگل های سطح بالا در لیبرویل (پایتخت گابن) در روز پنجشنبه است، حاکی از تمرکز بر محیط زیست، فرهنگ و تحقیقات علمی است. به توجه به این مولفه‌ها، سفر مکرون در اوج بحران‌های داخلی در حالی تلاش برای کسب منابع جدید اقتصادی جهت کاهش فشارهای داخلی است اما رویکرد ملت‌های آفریقا به دوری از فرانسه با سابقه نسل کشی شکست زودهنگام این طراحی را آشکار ساخته است بگونه‌ای که می‌توان او را میهمان ناخوانده آفریقا نامید.

مرضیه تفهمی
https://siasatrooz.ir/vdcaamn6y49nue1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما