دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۲
کد مطلب : 125421

رزمایشی نمایشی

مقامات عربستان از برگزاری اولین رزمایش مشترک با آمریکا با محوریت پهپادی خبر داده‌اند در حالی که...
مقامات عربستان از برگزاری اولین رزمایش مشترک با آمریکا با محوریت پهپادی خبر داده‌اند در حالی که پیش از این نیز آمریکا از برگزاری رزمایش در منطقه با ۵۰ کشور خبر داده بود. این رزمایش ها در حالی برگزار می‌شود که قدرت نمایی به اصطلاح نظامی آمریکا در برابر ایران در حالی پمپاژ رسانه‌ای می‌شود که این ژست به ظاهر مقتدرانه بیشتر در قالب فیلم‌های هالیوودی بدون پشتوانه واقع گرایانه است چنانکه مقامات آمریکایی بارها به توان بالای دریایی ایران اذعان کرده‌اند و فرمانده فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) ژنرال مایکل کوریلا در کنفرانس «منامه» ‌در بحرین از برنامه استقرار ۱۰۰ کشتی بدون سرنشین در خلیج فارس برای آنچه مقابله با برتری دریایی ایران نامید خبر داد. عمق توان دریایی آمریکا در قبال ایران ادعاهای بی سند و مدرکی است که بر اساس آن مدعی توقیف قایق‌های ایرانی حامل سلاح برای یمن آن هم با مجموع چند صد سلاح کلاشینکف شده‌اند. در مقابل جمهوری اسلامی ایران بازداشت سربازان متجاوز آمریکا و انگلیسی به حریم آبی ایران، سرنگونی پهپاد آمریکایی، فرار ناوهای آمریکایی در مقابل ناوهای ایرانی، توقیف نفتکش انگلیسی و یونانی بدون آنکه طرف مقابل جرات واکنشی داشته باشد، دستاوردهای جهانی نیروی دریایی ایران در مقابله با دزدان دریایی و اسکورت کشتی‌های ایرانی به دورترین نقاط جهان از جمله ونزوئلا که حتی ترامپ با تمام دیوانگی‌اش توان مقابله با آن را نداشته و نیز برگزاری رزمایش دو جانبه با قدرت‌های جهانی همچون چین و روسیه در سطحی برابر و حتی در مواردی برتر از نظر ادوات و تجهیزات دریایی در اقیانوس هند و ارام و.... در کارنامه دارد که البته توان موشکی و پدافندی ایران را نیز باید به آن افرود که هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد به عنوان واکنش مقدماتی به ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی نمودی کوچک از این توان است.
رزمایش اخیر آمریکایی‌ها در حالی با ادعای حمایت از متحدانش برگزار می‌شود که کارنامه آمریکا از غیر حقیقی بودن این ادعا حکایت دارد. کشورهای عربی در حالی میلیاردها دلار صرف خرید تسلیحات از جمله پاتریوت‌های آمریکایی کردند که عبور پهپادها و موشک‌های ساده یمنی‌ها از پاتریوت‌ها و هدف قرار گرفتن آرامکو واهی بودن کارآمدی این پاتریوت‌ها را نشان داد چنانکه این سرنوشت برای گنبد آهین صهیونیست‌ها نیز در برابر موشک‌های ساده غزه تکرار گردید. واهی بودن ادعای حمایتی آمریکا زمانی اشکار می‌شود که به اذعان فرمانده سنتکام هنگام حمله موشکی یمن به بندر امارات، نیروهای آمریکایی ۴۵ دقیقه در پناهگاه بودند.
البته کارنامه شکست خورده جنگ دروغین آمریکا با تروریسم و نیز فرار خفتبار آن از افغانستان بر شدت بی اعتمادی متدانش به توان حمایتی آن افزوده است که قراردادهای نظامی کشورهای عربی با روسیه و چین و نیز استقبال گرم شورای همکاری خلیج فارس از شی جین پینگ رئیس جمهور چین و همراهی با روسیه در اوپک پلاس درباب میزان تولید نفت گواهی بر این وضعیت است. بر این اساس رزمایش آمریکا و عربستان را بیشتر می توان یک نمایش دانست تا یک رزمایش واقعی.

سید مهدی لنکرانی
https://siasatrooz.ir/vdccipqss2bqi08.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی