دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۰
کد مطلب : 125640

پیامد یک رزمایش

شرق آسیا از دیروز شاهد برگزاری رزمایشی مشترک است که در آن آمریکا، کره جنوبی و ژاپن با...
شرق آسیا از دیروز شاهد برگزاری رزمایشی مشترک است که در آن آمریکا، کره جنوبی و ژاپن با ادعای تقویت همکاری امنیتی و واکنش بهتر به آنچه تهدیدهای موشکی فزاینده کره شمالی خوانده شده، حضور دارند.
رزمایش‌های مذکور در آب‌های بین‌المللی بین کره و ژاپن، ناوشکن هفت‌هزار و ۶۰۰ تُنی مجهز به سامانه موشکی ایجیس شامل یولگوک کی‌آی کره جنوبی، ناوشکن مجهز به موشک هدایت‌شونده بنفولد آمریکا و ناوشکن آتاگو ژاپن را گرد هم می‌آورد. نیروی دریایی کره جنوبی با اعلام خبر آغاز این رزمایش، اعلام کرد که این مانورهای نظامی بر تسلط روی شیوه‌های واکنش از شناسایی و ردگیری تا اشتراک اطلاعات تمرکز داشته و از طریق ایجاد یک هدف فرضی و با در نظر گرفتن احتمال اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی با استفاده از موشک بالستیک برگزار خواهد شد.
وزارت دفاع ژاپن اعلام کرده که این رزمایش‌ها همکاری سه‌جانبه برای مواجهه با چالش‌های امنیتی منطقه‌ای را بهبود بخشیده و تعهد قاطع سه کشور را برای برقراری امنیت نظم بین‌المللیِ آزاد و شفاف و مبتنی بر حاکمیت قانون، نشان می‌دهد. این ادعاها از سوی مقامات این کشورها در حالی مطرح می شود که نگاهی به روند تحولات نشان می‌دهد که آمریکا که طی یک سال اخیر اروپا را در گیر جنگ با روسیه کرده و در ازای آن به دنبال منافع سیاسی و اقتصدی است به دنبال تکرار این رویه در شرق آسیا با محوریت ایجاد رقابت تسلیحاتی و نیز تقابل میان همسایگان با ادعای مقابله با چین و کره شمالی است.
آمریکایی‌ها در حالی از یک سو از برگ تایوان علیه پکن استفاده می‌کنند که همزمان نیز چین هراسی و تسلیح کره جنوبی، ژاپن، فیلیپین، تایلند و... را اجرا می کند تا در کنار فروش تسلیحات و انحراف اقتصاد منطقه از تعامل به تقابل ، زمینه را برای توسعه ناتو ایجاد نماید چنانکه سال گذشته سران کره جنوبی و ژاپن در نشست ناتو شرکت کردند. بر این اساس می توان گفت که رزمایش مذکور نه تنها به تحقق امینت بری این کشور و منطقه کمک نخواهد کرد بلکه زمینه ساز دور جدیدی از تنشهاست که قطعا هزینه‌های بسیاری برای منطقه به همراه دارد.

فرامرز اصغری
https://siasatrooz.ir/vdcfjtdyxw6d0va.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی