جمعه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
کد مطلب : 125713

جاسوسی از متحدان

آمریکا بویژه در دوران بایدن همواره ادعای همگرایی و اتحاد با کشورهای اروپایی و سایر شرکایش را سر داده و...
آمریکا بویژه در دوران بایدن همواره ادعای همگرایی و اتحاد با کشورهای اروپایی و سایر شرکایش را سر داده و با همین ادعا نیز اروپا را گرفتار جنگ اوکراین علیه به اصطلاح دشمن واحدی به نام روسیه کرد. اروپایی‌ها در حالی هزینه‌های سنگینی برای این اتحاد می پردازند که در رخدادی قابل توجه دو رسانه آلمانی با استناد به اسناد افشاشده جدید می‌گویند آمریکا در حال جاسوسی از وزارت دفاع آلمان است.
روزنامه «Die Ziet» و شبکه خبری «ARD» با استناد به اسناد تازه افشاشده پنتاگون گزارش داد آمریکا اقدام به جمع‌آوری اطلاعات درباره گفت‌وگوهای میان ارتش آلمان و چین کرده است. سند مورد بحث به دیگرن میان مقام‌های وزارت دفاع آلمان و یک هیئت چینی در ماه فوریه مربوط می‌شود. این گزارش همچنین حاکی است که جاسوسی واشنگتن در حالی صورت گرفته که مقام‌های برلین به صورت رسمی آمریکایی‌ها را در جریان دیدار با هیئت چینی قرار داده بودند. بر بالای این سند فوق سری علامت «اطلاعات سیگنال» درج شده که معنایش این است که اطلاعات مندرج در آن از طریق شنود الکترونیکی به دست آمده‌اند. نکته قابل توجه در این افشاگری آن است که پیش از این یعنی در دوران ترامپ و حتی در دوران اوباما نیز گزارش‌ها از جاسوسی آمریکا از مقامات آلمانی از جمله مرکل صدر اعظم این کشور حکایت داشت.
هر چند که جاسوسی آمریکا از سایر کشورها امری طبیعی به نظر می رسد اما اینکه آمریکا از متحدان اروپایی خود آن هم در زمانی که با ادعای اتحاد آنها را گرفتار جنگ اوکراین ساخته‌اند پیامی مهم را به عرصه جهانی مخابره می سازد و آن اینکه واشنگتن هرگز نمی تواند شریک و متحدی قابل اعتماد باشد. مسئله‌ای که بسیاری از کشورها حتی در غرب آسیا نیز به آن پی برده‌اند که رویکرد کشورهایی همچون عربستان به توسعه روابط با ایران و چین نمودی از این عقلانیت می باشد. امروز جهانیان آمریکا را ساختاری به دور از رویکردهای عقلانی و همگرایانه در قالب نظم چند جانبه گرایی می‌دانند و فاصله گرفتن از این کشور را مولفه‌ای برای تامین امنیت و منافع خود ارزیابی می‌کنند که گرایش به دلار زدایی و تجارت بر اساس پول‌های ملی نمودی از این رویکرد می باشد.

علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcgqn9qwak9xu4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما