شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۴
کد مطلب : 125792

نگاه مودی به پاریس

هند در حالی به دنبال توسعه ایفای نقش در عرصه جهانی می‌باشد که طی روزهای اخیر گزارش‌هایی منبی بر سفر مودی...
هند در حالی به دنبال توسعه ایفای نقش در عرصه جهانی می‌باشد که طی روزهای اخیر گزارش‌هایی منبی بر سفر مودی نخست وزیر هند به پاریس منتشر شده است. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس گزارش‌های منتشره نخست وزیر هند با سفر به فرانسه، اهداف جدیدی میان دو کشور برای همکاری های راهبردی، فرهنگی، علمی، دانشگاهی و اقتصادی را پیش خواهد برد.هند و فرانسه، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، نخست‌وزیر هند، نارندرا مودی، به همراه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در رژه نظامی روز باستیل فرانسه در ۱۴ ژوئیه در پاریس حضور خواهد داشت.دفتر کاخ الیزه گفت: حضور مودی و شرکت ارتش هند در رژه نشان دهنده مرحله جدیدی در مشارکت استراتژیک بین فرانسه و هند است.
این مناسبات در حالی صورت می گیرد که هر کدام از این کشورها اهدافی خاص را دنبال می کنند. در یک سوی معادله فرانسه نیز مانند ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی، تحولات منطقه هند و اقیانوس آرام را برای توازن قدرت ژئوپلیتیکی آینده حیاتی می بیند و در حال افزایش تعامل در منطقه است که در بعد نظامی و اقتصادی صورت می گیرد. غرب از جمله فرانسه تلاش دارند تا در کنار فروش تسلیحات به هند و نیز برخورداری از فن آوری‌های این کشور و بازار بزرگ اقتصادی‌اش از دهلی نو به عنوان سدی در برابر چین بهره گیرند. تلاش‌های گسترده‌تر غرب برای جلب هند نیز با مشکل مواجه شده است و دولت مودی از فرصت تحریم‌ها به دلیل جنگ اوکراین برای خرید نفت روسیه با قیمت پایین استفاده کرد. هند همچنین در سال های اخیر مشتری تسلیحات فرانسوی از جمله جت های جنگنده رافال داسو بوده است.
در همین حال هند نیز رویکرد به کشورهای غربی از جمله فرانسه را فرصتی می داند تا اردوگاه خود را در قبال پاکستان و چین تقویت نماید هر چند که عضویت در پیمان‌هایی همچون شانگهای و بریکس مانع از آن است که این روابط را به ابزاری آشکار علیه پکن مبدل سازد. در همین حال هند سعی دارد تا به عنوان عضو اصلی شورای امنیت ایفای نقش نماید و حمایت کشورهایی همچون فرانسه را امری ضروری ارزیابی می‌کند. با این وجود هند نیز دریافته است که اروپا و آمریکا دیگر قدرت برتر جهان نیستند که رویکرد به ادامه روابط با روسیه و مبادله تجاری با آن در قالب روبل نمودی از این واقع گرایی است که در سیاست خارجی هند مشاهده می شود.

علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcdnk0fxyt0x56.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی