جمعه ۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۰
کد مطلب : 125950

سرآغازی برای یک پایان

۲۳ سال پیش در چنین روزی در پنجم خرداد سال ۲۰۰۰ رژیم صهیونیستی که تا به آن روز در هیچ جنگی شکست نخورده بود و ...
۲۳ سال پیش در چنین روزی در پنجم خرداد سال ۲۰۰۰ رژیم صهیونیستی که تا به آن روز در هیچ جنگی شکست نخورده بود و حتی لشکر‌های عربی را در جنگی شش روزه شکست داده بود در برابر مقاومت گروهی کوچک به نام حزب‌الله لبنان تسلیم و مجبور به عقب نشینی از جنوب این کشور شد. نتیجه آن مقاومت انتفاضه مسجد الاقصی و سپس شکل گیری گروه‌های مقاومت فلسطین بود که در جنگ‌های ۲۲، ۸، ۵۱، سه روزه و جنگ اخیر غزه توانست بر دشمن صهیونیستی پیروز گردد.
پیروزی حزب‌الله اما صرفا به سال ۲۰۰۰ محدود نشد و در سال ۲۰۰۶ در جنگ ۳۳ روز هیمنه ارتش صهیونیستی فرو ریخت چنانکه در سال ۲۰۰۸ این رژیم به پذیرش خواسته‌های حزب‌الله در تبادل اسرا وادار شد. از آن زمان تا به امروز رژیم صهیونیستی دیگر حتی توان هیچ گونه اقدام نظامی علیه حزب الله و لبنان را نداشته است چنانکه فرماندهان نظامی این رژیم بارها اذعان کرده‌اند که هرگونه جنگی علیه حزب الله برابر با شلیک ۱۵۰ هزار موشک مقاومت به اراضی اشغالی خواهد بود. نکته قابل توجه آنکه مقاومت حزب‌الله نه در حد حراست از مرزهای لبنان و یا حمایت از فلسطین بلکه در سالهای اخیر به عرصه منطقه‌ای نیز رسیده است چنانکه حضور حزب الله در سوریه در کنار سایر گروه‌های مقاومت و ارتش سوریه زمینه ساز شکست تروریسم تحمیلی به این کشور و منطقه شده است.
امروز اگر اتحادیه عرب در برابر دشمق تسلیم شده و بشار اسد به نشست اتحادیه عرب در جده دعوت می‌شود نتیجه مقاومت سوریه در کنار مردان مقاومت از جمله حزب الله است که توانستند کاری بزرگ را در برابر تروریسم و حامیانشان انجام دهند. هر چند که کشورهای غربی در چارچوب ضربه زدن به مقاومت لبنان و منطقه، حزب‌الله را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند اما این امر مانع از ادامه موفقیت‌های حزب الله نشده است چنانکه اکنون سلاح مقاومت در کنار ارتش و مردم لبنان، محورهای دفاعی لبنان را تشکیل می‌دهند و حزب‌الله از ارکان مهم ساختار سیاسی و دفاعی این کشور است. اقدامات حزب‌الله امروز به یکی از مولفه‌های قدرت لبنان مبدل شده است چنانکه قدرت پهپادی و موشکی آن موجب تسلیم شده رژیم صهیونیستی بر سر مسئله منابع انرژی کاریش شد و در نهایت لبنان توانست به حق خود در این مناطق دست یابد. به توجه به این حقایق پنجم خرداد ماه را به یقین می‌توان آغازی برای یک پایان نامید که سرنوشت منطقه را دگرگون ساخته و رژیم صهیونیستی را که روزخود را تنها ارتش برتر جهان می‌نامید را به زانو در آورده و مسیر زوال این رژیم را هموارتر سازد.

قاسم غفوری
https://siasatrooz.ir/vdcjiievyuqe8hz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما