دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۶
کد مطلب : 126009

پاسخی به یک مشارکت

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این کشور رزمایشی را در آب های سرزمینی ژاپن و دریای اوخوتسک آغاز کرده است...
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این کشور رزمایشی را در آب های سرزمینی ژاپن و دریای اوخوتسک آغاز کرده است. این رزمایش با مشارکت بیش از ۱۱ هزار نفر از ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی روسیه در حال برگزاری است.بیش از ۶۰ ناو جنگی، ده ها شناور پشتیبانی، ۳۵ هواپیمای نیروی دریایی و نیروهای ساحلی در این رزمایش حضور دارند. این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که ریشه اصلی آن را در تحرکات اخیر ژاپن می‌توان مشاهده کرد.
از یک سو هر چند که مقامات ژاپن ادعا کرده‌اند که به دنبال پیوستن به ناتو نمی‌باشند اما زمزمه‌ها درباره تاسیس دفتر ناتو در این کشور بالا گرفته است چنانکه دیدارهایی نیز میان طرفین برگزار شده است. نکته دیگر آنکه ژاپن هر چند که در ظاهر کشوری بی طرف می باشد و در جنگ اوکراین مشارکت ندارد اما در عمل به تامین کننده تسلیحات برای اوکراین و ناتو مبدل شده است چنانکه اخیرا آمریکا که از تامین‌کنندگان اصلی مهمات جنگی برای ارتش اوکراین به شمار می‌رود، در پی آن است تا تی‌ان‌تی مورد نیاز توپ‌های ۱۵۵ میلی‌متری این کشور برای رویارویی با نیروهای روسیه را از ژاپن تهیه کند.هرچند قوانین صادرات ژاپن به شرکت‌های ژاپنی اجازه نمی‌دهد برخی از اقلام نظامی، به‌ویژه اقلام کُشنده را به خارج صادر کنند، اما ظاهرا در بحبوحه کمبود مهمات، آمریکا و متحدان این کشور راه حلی برای فعال کردن فروش تی‌ان‌تی پیدا کرده‌اند!هم‌زمان با میزبانی ژاپن از «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا، یک منبع آگاه در گفتگو با رویترز خبر اخیر را تایید کرد.به گفته منبع دوم، توکیو به واشینگتن اعلام کرده که ژاپن اجازه دارد تی‌ان‌تی صنعتی را به فروش برساند زیرا این ماده منفجره فقط یک محصول نظامی نیست.
واشنگتن می‌خواهد یک شرکت ژاپنی را به بهانه تحویل‌دهی مواد منفجره به ارتش آمریکا، به زنجیره تامین تی‌ان‌تی متصل کند.آمریکا با این اقدام می‌تواند مواد منفجره را در گلوله‌های توپ ۱۵۵ میلی‌متری بسته‌بندی و در نهایت به اوکراین ارسال کند. این نوع رفتارها به معنای آن است که ژاپن رسما در حال بازی در زمین غرب است چنانمه نشست اخیر سران گروه ۷ در ژاپن نیز با حضور کشورهایی از اقیانوس آرام همراه بود که بیانگر نقش آفرینی توکیو در بازی بحران ساز غرب در منطقه است. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که روسیه با برگزاری این رزمایش در حالی که آمادگی خود را به رخ ناتو می‌کشد که همزمان با جنگ در اوکراین رزمایش نیز برگزار می‌کند که همزان نیز به ژاپن درباره هرگونه همراهی با ناتو هشدار می‌دهد چنانکه اخیرا نیز درباره جزایر مورد مناقشه کوریل به ژاپن هشدارهایی داده است.

علی تتماج
https://siasatrooz.ir/vdcfxvdy1w6d0xa.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما