يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
کد مطلب : 114016
سرکوب تنها گزینه دولتمردان آمریکا در برابر اعتراضات ضد نژاد پرستی است

تشکر ترامپ از مشت آهنین گارد ملی

تشکر ترامپ از مشت آهنین گارد ملی

سرکوب همچنان اصل اول دولتمردان آمریکا در قبال اعتراضات مردمی به تبعیض نژادی سیستماتیک حاکم بر آمریکاست چنانکه رئیس‌جمهور آمریکا با تشکر از مشت آهنین گارد ملی در سرکوب معترضان مدعی شد اعتراضات به ویژه در سطح پایتخت کم‌رنگ شده است.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا باز هم به طور ضمنی از توسل به مشت آهنین برای سرکوب اعتراضات مردمی استقبال کرد و در پیامی توئیتری از گارد ملی، سرویس‌های جاسوسی و پلیس واشنگتن دی-سی برای آنچه به زعم وی برقراری نظم و قانون در پایتخت است، قدردانی کرد.وی همچنین در تلاش برای کوچک نمایی حضور مردم در صحنه اعتراضات پایتخت، مدعی شد: جمعیتی که در واشنگتن دی-سی گرد آمد، به مراتب کوچک‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد؛ بود.این ادعای ترامپ در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته، پایتخت آمریکا صحنه حضور دست‌کم ۱۰ هزار نفر از مردمی بود که در اعتراض به قتل «جورج فلوید» سیاه‌پوست به دست پلیس نژادپرست آمریکا، به خیابان‌ها آمده بودند. در این میان، ترامپ از اتهام‌زنی به رسانه‌ها نیز غافل نشد و گفت شبکه‌هایی چون «سی‌ان‌ان» و «ام‌اس‌دی‌ان‌سی» هرچه از دست‌شان برآید برای تحریک جمعیت انجام می‌دهند حال آنکه خوشبختانه مخاطبان اندکی دارند.
ترامپ در حالی اعتراضات واشنگتن دی-سی را کمرنگ جلوه می‌دهد که طی چند روز گذشته، بر ارتفاع حصارهای محافظ کاخ سفید افزوده شده و او دائم تهدید می‌کند چنانچه اوضاع به حال عادی برنگردد، از توسل به ارتش برای سرکوب مردم ابایی ندارد. همزمان، بسیاری از مقامات سابق و فعلی دولت واشنگتن درباره عقلانی بودن ادعای توسل به نیروی نظامی ابراز تردید کرده‌اند که از آن میان می‌توان به «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق و «مارک اسپر» وزیر دفاع فعلی دولت واشنگتن اشاره کرد.قتل وحشیانه «جورج فلوید» شهروند سیاه پوست آمریکایی به دست یک افسر پلیس سفید پوست که منجر به اعتراضات گسترده در سراسر ایالات متحده شده است بار دیگر موضوع تبعیض نژادی و شکاف میان سفید پوستان و سیاه پوستان را در این کشور دامن زده است. در کنار قتل جورج فلوید، تعداد تلفات بیشتر سیاه پوستان در بحران پاندمی ویروس کرونا توجه به نابرابریهای مداوم در کسب ثروت، درآمد و مسائل مربوط به خدمات درمانی و بهداشتی در آمریکا را بیش از پیش به خود جلب کرده است. براساس گزارس شبکه سی ان ان، «والری ویلسون» مدیر برنامه نژادی، قومی و اقتصاد در موسسه اقتصاد سیاسی آمریکا می‌گوید، «این نابرابری‌ها نتیجه سیاستهای آمریکا در طول تاریخ است که سیاه پوستان آمریکایی را محروم و استثمار کرده است.» دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در پیام‌های توئیتری تازه درباره ادامه اعتراضات علیه تبعیض نژادی در این کشور، دو رسانه آمریکایی را به تحریک کردن معترضان متهم کرد.
دهها هزار نفر از مردم آمریکا در اعتراض به خشونت و تبعیض نژادی در اعتراضات سراسری این کشور حضور یافتند و پایتخت ایالات متحده شاهد بزرگترین جمعیت معترضان بود. معترضان حاضر در یونیون پارک پلاکاردهایی را به دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «زندگی سیاهپوستان اهمیت دارد» و «بی‌عدالتی در هرجایی تهدیدی برای عدالت در همه‌جا است».پرستاران، پزشکان و سایر کارکنان بخش بهداشت و درمان آمریکا نیز اعتراض خود به خشونت پلیس این کشور را نشان دادند. در این میان در ادامه سیاست فرافکنی، وزیر امور خارجه آمریکا، سیاست چین در قبال هنگ‌کنگ را با اقدامات نازی‌های آلمان در دوران جنگ جهانی دوم مقایسه کرده است. مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا شنبه در مصاحبه با دیلی کالر گفت: وعده‌هایی که حزب کمونیست چین در پیمان خود با بریتانیا داده بود، هنگام تصمیم‌گیری برای انکار آزادی‌های مردم هنگ‌کنگ که به آن‌ها وعده داده شده بود زیر پا گذاشتند و این‌ها مشابه برخی از وعده‌هایی بود که وقتی آلمان در برابر سایر اروپا پیشروی می‌کرد، زیر پا گذاشت. لازم به ذکر است ده‌ها نفر از مردم هنگ کنگ امروز یکشنبه در اعتراض به خشونت‌ پلیس آمریکا و قتل «جورج فلوید»، در مقابل کنسولگری واشنگتن تجمع کردند. هزاران نفر از مردم کانادا در شهر تورنتو، در محکومیت قتل نژادپرستانه «جورج فلوید» شهروند سیاه پوست آمریکایی تجمع اعتراضی برگزار کردند.
به نوشته اسپوتنیک، شبکه تلویزیونی سی‌بی‌سی کانادا تصاویر و فیلم‌هایی از تجمع اعتراضی شهر تورنتو در محکومیت قتل نژادپرستانه «جورج فلوید» منتشر کرد. مردم کانادا پیش از این هم در محکومیت خشونت‌های نژادپرستانه در آمریکا و قتل جورج فلوید تظاهرات کرده بودند.

https://siasatrooz.ir/vdca6yn6i49n6w1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما