دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۱
کد مطلب : 122754
وزیر امور اقتصادی و دارایی وعده داد:

تنبیه بانک‌های بی‌توجه به ‌تسهیلات‌ تولید و بنگاه‌های اقتصادی

تنبیه بانک‌های بی‌توجه به ‌تسهیلات‌ تولید و بنگاه‌های اقتصادی
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک‌هایی که در سال گذشته به بخش واقعی اقتصاد و تولید و بنگاه‌ها بیشتر تسهیلات داده‌اند باید تشویق شوند و بانک‌هایی که این سیاست‌ها را رعایت نکرده‌اند باید تنبیه شوند.
سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، در بیست و نهمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با موضوع کنترل تورم و ثبات مالی در بانک مرکزی اعلام کرد: گرچه رفتارهای نرخ ارز در کوتاه مدت در اقتصاد ایران اثری قوی دارد که محصول ساختار نفتی اقتصاد ایران است، اما نرخ ارز نقش شاخص و مرجع نیست. وی گفت: علاوه بر نرخ ارز و اثرگذاری بر اقتصاد پولی، ثبات اقتصادی و توسعه اقتصادی هم در این زمینه اثرگذار است.وی ادامه داد: تنها رشد میزان پول مهم نیست بلکه کیفیت رشد پول هم مهم است که باید اثرگذار باشد. وزیر اقتصاد گفت: دوگانه عمق‌بخشی به بازار مالی و سیاست‌های پولی و ارزی باید با هم مدنظر قرار گیرد.
خاندوزی در ادامه گفت: در بلندمدت باید متوسط نرخ تورم را کاهش دهیم و در کوتاه‌مدت بر مدیریت بر نرخ ارز و توجه به معیارهای پولی و بانکی، تورم را کنترل کنیم. وزیر اقتصاد اظهار کرد‌: نوسان نرخ ارز هم از عوامل مؤثر بر افزایش هزینه و تورم است، بنابراین باید دوگانه عمق‌بخشی به بازار پولی و افق سیاست‌های پولی و ارزی در کوتاه مدت را باید درنظر بگیریم. همچنین دوگانه دیگر حفظ ثبات اقتصادی و پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد و همچنین حفظ توسعه اقتصاد باید مدنظر باشد.
وزیر اقتصاد همچنین گفت: باید سیاست‌های دولت با هدف ثبات اقتصادی و حاکم شدن ثبات در فضای اقتصاد پیش برود. خاندوزی همچنین ملاحظات توسعه‌ای در اقتصاد ایران را هم مهم دانست و گفت: این خوش‌خیالی است که فکر کنیم با ثبات اقتصاد کلان به تنهایی می‌توانیم به توسعه برسیم، بلکه باید اهداف توسعه‌ای را هم دنبال کنیم.وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد سیاست لنگری نرخ ارز گفت: تمام همّ و غم ما ثبات نرخ ارز نیست، بلکه سیاست‌های پولی و بانکی هم مهم است.
به گفته وزیر اقتصاد، بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ بانک‌های مرکزی دنیا به سمت سیاست‌های احتیاطی پیش رفته‌اند، اما در اقتصاد ما دو بخش سیاست پولی و ارزی باید مدنظر قرار گیرد.وی همچنین ادامه داد: یکی از موارد افزایش تقاضا برای نرخ ارز، بخش واقعی و تجاری اقتصاد است که بر تقاضای ارز اثرگذار است.به گفته وزیر اقتصاد، کاهش شکاف ترازنامه‌ای بانک‌ها و رویکرد سلبی و احتیاطی و هدایت اعتبار به سمت تولید و صادرات، باید به صورت ملازم درنظر گرفته شود.خاندوزی همچنین گفت: ما باید دو چشم بینا داشته باشیم که هم به سمت کنترل تورم و هم سیاست‌های پولی و ارزی و بخش واقعی اقتصاد توجه کنیم.
به گفته خاندوزی، تورم‌های ۴ و ۵ درصد لزوما به رشد اقتصادی کشور ما منجر نمی‌شود بلکه ثبات اقتصادی و پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد بسیار مهم است.وی گفت: سیاستگذاران کشور ما در اوایل دهه ۱۳۹۰ دچار خطا شدند که با یکسویه‌نگری به تورم، فکر می‌کردند به توسعه می‌رسند در حالی که از واقعیت‌های اقتصاد و نرخ ارز دور ماندند و سرمایه‌گذاری رو به تنزل گذاشت.
وزیر اقتصاد، تحقق اهداف توسعه‌ای را نه تنها ممکن بلکه بایسته و ضروری دانست و گفت: اگر ثبات را فدای توسعه کنیم تا توسعه اقتصادی را فدای ثبات اقتصادی کنیم، در تحقق همان بخشی که مدنظر است شکست می‌خوریم.وی همچنین با بیان اینکه صورت‌های مالی بانک‌ها ظرف یک‌ماه آینده نهایی می‌شود، گفت: در صورت‌های مالی بانک‌ها نباید شناسایی سود موهوم باشد یا ترازنامه غیرواقعی یا شکننده به چشم بخورد.
وی همچنین ادامه داد: بانک‌هایی که در سال گذشته به بخش واقعی اقتصاد و تولید و بنگاه‌ها بیشتر تسهیلات داده‌اند باید تشویق شوند و بانک‌هایی که این سیاست‌ها را رعایت نکرده‌اند باید تنبیه شوند.وزیر اقتصاد همچنین گفت: ما باید به اندازه وسع خود به نظام بانکی کمک می‌کنیم که زودتر به اهداف خود برسد و با جبران عقب‌ماندگی‌های سال‌های قبل اقتصاد ایران را به سمت جلو حرکت کنیم و تسلط بر حکمرانی ریال را در دستورکار خود قرار می‌دهیم.
در این مراسم همچنین علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی‌ اعلام کرد: به زودی اوراق ارزی به زودی منتشر می‌کنیم که هم به این وسیله ارز را‌‌‌‌‌‌‌‌ از بازار جمع‌آوری کنیم و هم سود و بازپرداخت آن به شکل ارزی خواهد بود.وی همچنین گفت: با توجه به اینکه امسال ارز موردنیاز کالاهای اساسی از طریق سامانه نیما تامین می‌شود، بنابراین مصرف ارز برای کالاهای اساسی کاهش پیدا کرده و هم اکنون میزان عرضه ارز در سامانه نیما بیش از تقاضای آن شده است.
به گفته صالح آبادی سال گذشته ۵۷ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما ارائه شد که شامل ارز کالاهای اساسی هم بود و امسال در دو ماه اول سال ۷.۵ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما ارائه شده است، در حالی که سال قبل در این مدت ۴.۵ میلیارد دلار ارائه شده بود و بنابراین از رشد ۶۷ درصدی برخوردار شده است.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: در راستای سیاست اصلاح رابطه بین دولت و بانک مرکزی قرار شده است تنخواهی که دولت از خزانه دریافت می‌کند در آخرین مرحله باشد و به جای آن دولت از مانده حساب‌های خود در خزانه استفاده کند، به گونه‌ای که در دو ماه اول امسال دولت هنوز از تنخواه بانک مرکزی در خزانه استفاده نکرده است.
وی به بحث اجرای قانون جدید چک اشاره کرد و گفت: از روز شنبه این هفته قرار شد کسری مبالغ چک از سایر حساب‌های فرد در سایر بانک‌ها مسدود شود که این مسأله گام مهمی در اجرای قانون چک به شمار می‌رود.
صالح آبادی اظهار داشت: یکی دیگر از سیاست‌های بانک مرکزی استفاده از اوراق بانک مرکزی است، سال گذشته ۹۵ هزار میلیارد تومان حجم اوراق بانک مرکزی شامل اوراق بدهی و اسناد خزانه منتشر شد و در حال حاضر این رقم به ۷۵ هزار میلیارد تومان رسیده است، یعنی ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی عرضه و فروخته شده است.رئیس کل بانک مرکزی همچنین یکی از سیاست‌های کنترل تورم را‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش استقراض دولت از بانک مرکزی دانست که به عنوان یک خط قرمز به شمار می‌رود و گفت: یکی دیگر از سیاست‌ها اصلاح ساختار حکمرانی بانک مرکزی و اصلاح ساختار بانک‌ها و بانک مرکزی به شمار می‌رود.
رئیس‌کل‌ بانک مرکزی با برشمردن پایه‌های اصلی اصلاح نظام بانکی: گفت: استقراض دولت از بانک مرکزی‌ خط قرمزی که رعایت شده و همچنان در دستور کار است.
وی افزود: اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، خرداد ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل به کمتر از نصف کاهش یافت.وی با بیان اینکه بانک‌های دولتی مطالبات قابل توجهی از دولت دارند، گفت: دیروز در جلسه هیات دولت مصوب شد که تا آخر امسال بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی از روش‌های غیر از چاپ پول پرداخت شود.صالح آبادی گفت: امکان انتشار گواهی سپرده بانکی و سایر اسناد بانکی توسط بانک‌ها به جای اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی در دستورکار قرار گرفته است.رئیس کل بانک مرکزی یکی دیگر از سیاست‌های کنترل تورم را‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش معوقات در شبکه بانکی عنوان کرد و گفت: با اصلاح کاهش معوقات شبکه بانکی، به اصلاح ترازنامه بانک‌ها کمک می‌کنیم.
https://siasatrooz.ir/vdciwraz5t1ary2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما