شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۵
کد مطلب : 123125

تلفات کم در یک زلزله بزرگ

تلفات کم در یک زلزله بزرگ
زلزله‌ای که ساعت ۲ بامداد شنبه در هرمزگان رخ داد، باعث جان باختن ۵ تن و مجروح شدن نزدیک به ۹۰ تن از هموطنانمان شد.
زلزله ۶ ریشتری در استان در اکثر نقاط منطقه احساس شد و حتی کشورهای جنوبی خلیج فارس نیز آن را تجربه کردند. چند وقتی است که استان هرمزگان زلزله‌های خفیفی را تجربه می‌کند که زلزله بامداد شنبه قوی‌ترین آن بود که خساراتی را هم در پی داشت. پس از وقوع زلزله در استان، همه امکانات برای کمک رسانی به مرزدم زلزله زده بسیم شد تا از تبعات آن بکاهد.
با توجه به گرم بودن هوای منطقه زلزله‌زدگانی که خانه‌هایشان ویران شده نیازمند چادرهایی هستند که بتوانند در آنها ساکن شوند. هلال احمر اقدام به ارسال چادرهایی ویژه که دارای کولر است کرده و دیگر سازمان‌ها و نهادها همچون ارتش و سپاه نیز با اعلام آمادگی برای کمک رسانی، تیم‌هایی نیز برای امداد به منطقه اعزام کرده‌اند. وزیر کشور نیز پس از وقوع زلزله در استان هرمزگان خود را به منطقه رساند تا از نزدیک بر روند رسیدگی و کمک رسانی نیروهای امدادی نظارت داشته باشد.
بر اساس اعلام سازمان هلال احمر امداد، نجات و جستجو پایان یافته و اقدامات اسکان نیز در مرحله پایانی قرار دارد. زلزله آسیب‌های زیادی به بافت‌های قدیمی شهرهای استان زده است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در این زمینه گفت: بر اثر زلزله‌ در بندرلنگه، ۵۰ بادگیر در بندر لافت از توابع قشم خسارت دیده است.
امیردریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز گفت: از ساعات اولیه و پس از زلزله استان هرمزگان، تیم آوار‌برداری و امداد و نجات نیروی دریایی ارتش در منطقه حاضر و مشغول امداد رسانی به مردم زلزله زده استان است. وی افزود: منطقه یکم دریایی با احداث بیمارستان صحرایی در منطقه در حال انجام خدمات درمانی و بهداشتی به آسیب دیدگان حادثه است. همچنین آشپزخانه صحرایی این نیرو با طبخ غذای گرم به ارائه خدمت به مردم می‌‍پردازد.
همچنین سردار زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به حادثه زلزله غرب استان هرمزگان گفت: قرارگاه جهادی در این مناطق به منظور خدمت رسانی گروه‌های جهادی واکنش سریع و تخصصی راه اندازی شد. همه دستگاه‌ها و نهادها و سازمان‌ها پای کار هستند تا از درد و رنج زلزله زدگان بکاهند.
https://siasatrooz.ir/vdcb5fb8srhb58p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما